120. ročník Velké Pardubické

120. ročník Velké Pardubické

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Zajímavosti | 5.11.2010 | Zobrazeno: 3 321x

V říjnu se uskutečnil dlouho očekávaný jubilejní ročník Velké Pardubické. A že se bylo na co dívat. Žokejové s koňmi a potřebným vybavením se setkali na startu už po stodvacáté.

Stalo se to, čemu věřilo jen málo lidí. Vítězem se stal opět Josef Váňa. Jako 58-letý jezdec obhájil 1. místo již po sedmé. Na jeho výkonu měl samozřejmě velkou zásluhu i jeho devítiletý valach Tiumen.

Před zahájením závodu, kdy se ještě o vítězi mohlo jen spekulovat, byla před tribunou odhalena v životní velikosti bronzová socha Josefa Váni. Tímto mu byl vzdán hold jako největší legendě v historii slavného překážkového dostihu. Váňa na letoším ročníku absolvoval již 24. start v tomto závodě, 6x jako vítěz, 7x jako trenér vítěze.

Průběh Velké Pardubické

Tempa dostihu se ujal kůň Bremen Plan s jezdcem Kouskem. 19 koní se zúčastnilo závodu, avšak už na Taxisově příkopu skončil nejmladší kůň Valldemoso s jezdcem Andrésem. Další nemilou překážkou se stal Popkovický skok, kde skončila závodnice Martina Růžičková s koněm Rubínem. Na Francouzském skoku se okruh favoritů opět snížil a tato část se stala konečnou pro koně Bremen Plana.

Josef Váňa měl jistou taktiku. Držel se až za ostatními jezdci a pouze si hlídal, aby se mu příliš nevzdálili. Jeho taktika se prokázala jako velmi dobrá. Postupně se dostával více dopředu a na konečné cílové rovince se utkal s žokejem Stromským. Diváci byli svědkem strhující bitvy mezi dvěma potencionálními vítězi. Tiumen s Váňou byli nakonec jen velmi těsně rychlejší. Jednalo se o nejmenší možný rozdíl v dostizích. Na 2. místě tedy skončil žokej Stromský a 3. místo obsadil Bartoš.

Vítězství Váni se ale neobešlo bez problémů. Stáj Hřebčín Albertovec podala protest, že kůň Marka Stromského byl v cílové rovince utlačen. Komise však po dlouhé debatě rozhodla, že se o žádné utlačování nejednalo. I sám Josef Váňa se obhajoval, že nechal protivníkovi místo, aby ho případně předběhl. Váňa tedy vyvázl jen s 500 Kč pokutou a vítězství mu zůstalo.

S Tiumenem zvítězil podruhé za sebou a hned po cíli o něm řekl, že je to kůň, který se chová jako stroj a je nesmírně rozvážný a chytrý.

Tento jubilejní 120. ročník se obešel bez vážných pádů a karambolů. Jezdce i koně letos potrápil obávaný Velký Taxisův příkop, který si za svou dosavadní historii vyžádal už 27 koňských obětí. Letos ho ale bez problémů přeskočilo 18 koní z 19.

Do dalšího ročníku přejeme mnoho dalších šťastných skoků a již se těšíme na 121. ročník Velké Pardubické.

 

Komentáře

Vložit komentář