Březost a porod koně

Březost a porod koně

21x komentář Napsal: admin | Magazín | 14.5.2010 | Zobrazeno: 54 091x

Kůň je nejen zajímavé a krásné, ale také užitečné zvíře. Učíme se, jak s ním správně zacházet a jak o něj pečovat. Přesto o té nejdůležitější věci většinou víme jen pramálo. A bez toho by kůň neexistoval. Ano, mám na mysli jejich samotné rozmnožení, březí a porod. Je to jedno z nejdůležitějších období jak pro chovatele, tak pro samotného koně.

Začátek období

O klisně se říká, že je sezónně polyříjové zvíře. To znamená, že v období připouštěcí sezóny, která trvá od dubna do září, probíhají na jejím pohlavním aparátu dokola se opakující změny. Vrcholí samotnou říjí, která trvá asi 5-7 dní. V těchto dnech probíhá ovulace a případné oplození.
To, zda bylo připuštění úspěšné, poznáme podle určitých znaků – nedostaví se další říje, klisna se jeví klidnější, pomalejší a více žere. Později se jí začne zvětšovat břicho a dává na sebe větší pozor. Nevyhazuje kopyty a neběhá příliš zběsile. Abychom si však mohli být březostí klisny jistí, můžeme použít sonografické vyšetření, laboratorní vyšetření na zjištění přítomnosti hormonu progesteronu a také rektální vyšetření, kdy je nahmatáno žluté tělísko.

Březí

Když už je tedy jasné, že klisna čeká mladé, nastupuje dlouhé období jedenácti měsíců, kdy se embryo – a poté hříbě – vyvíjí. Ke klisně se v tomto období musíme chovat jinak. Očkujeme ji proti virovému zmetání a dodržujeme zvýšené hygienické podmínky. Také ji neumisťujeme do nového stáda, aby ji ostatní koně nepokopali a ona nepotratila. Zacházíme s ní opatrně. Až do 5. měsíce se může užívat k jednodušším sportovním účelům. K tahu slouží po celou dobu březosti, ale neměla by být vystavena těžké práci. Důležitý je také vyvážený přísun potravy. Tak jako u všech matek, které v bříšku nosí nový život. Krmení probíhá 3x denně a musí být bohaté na vitamíny a minerály. Dostatek pitné vody a pohybu ji nesmírně prospívá.

Vývoj hříběte

Koncem 1. měsíce měří hříbě asi 1 cm a postupně do 11. měsíce se zvětšuje. Na konci tohoto období měří 100-150 cm. Po dovršení 2. měsíce už začíná mít embryo podobu koně a ve 4. měsíci je možné zjistit jeho pohlaví. Postupně mu začínají růst chloupky a těsně před porodem je dokonale vyvinuté a má prořezané mléčné zuby.

Porod

Zhruba po 333 dnech dochází k dlouho očekávanému porodu. Pokud klisnu trvale držíme v boxu, je pravděpodobné, že začne rodit večer, po krmení, kdy je ve stáji dostatek klidu. To je také důvod, proč chovatelé koní často instalují do stájí kamery. Aby viděli, kdy klisna začne rodit a včas mohli zasáhnout a zavolat veterináře. V opačném případě, pokud je klisna na pastvě, chovatelé ji opakovaně kontrolují. Díky hormonu oxytocinu se jí zvýší tlak v děložní dutině a dojde k roztažení děložního krčku. Po jedné až dvou hodinách začíná vytlačovat hříbě a to trvá asi 5-20minut.

Narozené mládě by mělo bezprostředně po porodu zvedat hlavu a poté projevovat sací reflex. Do 2 hodin by mělo stát a samo si najít zdroj mléka. Také nesmíme zapomenout na klisnu. Té bychom podle potřeby měli zajistit ošetření. Klisna je 4-5 dnů po porodu v nejkritičtějším období, kdy díky jejímu oslabení může dojít k infekcím či jinému onemocnění. Proto jí musíme věnovat dostatek pozornosti. Velmi rychle však dochází k její regeneraci a už po pouhých 7-9 dnech se může objevit 1. říje.

Zajímavosti

 • Hmotnost čerstvě narozeného hříběte je kolem 45-60kg.
 • Hříbě denně vypije 1-,5l mléka a přibere asi 1-2kg.
 • Pokud zvíře těsně po porodu nedýchá, polijeme mu hrudník a hlavu studenou vodou.
 • Klisna své mládě po porodu líže a tím mu masíruje celé tělo. Má to vliv na prokrvení celého organismu.
 • Nejčastěji se rodí nejprve přední končetiny, na nichž je položená hlava.
 • Mláďata se obvykle odstavují v 6. měsíci života.

Vše co se týká péče o koně a jejich správné výživy, můžete najít také na našich internetových stránkách.

 

Komentáře

 • Odpovědět
  Barbora 28.12.2012 v 11:11
   

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli se na klisně může jezdit po dobu březosti.A když bude porod v noci a nemám kameru ve stáji jestli porod zvládne sama. Bude v boxu

  • Odpovědět
   Redakce Magazínu Pegas 11.1.2013 v 14:52
    

   Dobrý den Barboro, na březí klisně je zpravidla možné jezdit, pohyb jí prospěje. Samozřejmě je potřeba ji nepřetěžovat, volit pomalejší tempo (krok, klus jen s opatrností), dávat pozor na potenciální nebezpečí (uklouznutí, leknutí…). A ve vyšším stádiu březosti je potřeba individuálně zvážit, co bude pro danou klisnu nejlepší – zda jezdit nebo ji jen vést. Ohledně porodu vám doporučujeme požádat o konzultaci přímo veterináře.

  • Odpovědět
   krystýna 8.6.2015 v 17:08
    

   Dobrý den může klisna porodit dříve třeba za čtyři měsíce?

   • Odpovědět
    Redakce Magazínu Pegas 10.6.2015 v 09:57
     

    Dobrý den Kristýno,
    klisny jsou březí asi 11 měsíců. Přesněji řečeno jsou gravidní v rozpětí 320 až 365 dnů. V průměru rodí mezi 333. a 340. dnem gravidity, někdy se uvádí 330. – 345. den. Pokud by měla klisna porodit dříve, nebude hříbě dostatečně zralé, nebo se může jednat o porod mrtvého hříběte, tedy o potrat. O předčasném porodu se zpravidla u koní mluví, dojde-li k němu mezi 280. až 320. dnem březosti. Prognóza přežití pro předčasně narozené hříbě pak závisí na mnoha okolnostech, např. na příčinách předčasného porodu, na zralosti plic hříběte a mnohem více.

  • Odpovědět
   Eliška 25.6.2015 v 22:08
    

   Dobrý den ch ci se zeptat dá se poznat důvěra ve vašem koni?Mám kobylu a k nám do ohrady chodí bez dovolení cizí holka a moje kobylka po tý holce dělá jako blázen ani už si ke mě necodí ani pro mrkev jen co se tam ta holka oběví je jen s ní co když se mojí kobylce Scarlet neco stane!????

   Moc prosím odpovězte co Nejrychleji jsem naprosto zoufalá????

 • Odpovědět
  štepanka 3.11.2013 v 14:27
   

  jak dlouho je březi klisna

 • Odpovědět
  adéla 12.12.2013 v 18:15
   

  jak se pozná že klisna březí (těhotná)

  • Odpovědět
   Magazín Pegas, Jezdecké potřeby Pegas 26.12.2013 v 14:14
    

   Březí kobyla se pozná pomocí ultrazvuku. Nechte si kobylku vyšetřit veterinářem.

 • Odpovědět
  nicola 28.12.2013 v 20:59
   

  Dobry den chci se zeptat jestli kdyz rano krmim jednim kilem ovsa + seno a v ohrade je horsi pastva takze prikrmuji senem vecer davam seno a namocene cukrovarske rizky se sladovym kvetem tak jestli jeto dobra kombinace pro brezi kobylu dekuji za informace.

  • Odpovědět
   Magazín Pegas, Jezdecké potřeby Pegas 26.1.2014 v 14:11
    

   Ano, tato kombinace je dostačující, ale oves všeobecně neobsahuje žádné vitamíny a minerály, proto by bylo dobré krmivo doplnit o nějaké vitamíny například přímo pro březí kobyly.

 • Odpovědět
  nicola 28.12.2013 v 22:35
   

  Prosim jeste se chci zeptat mam kobylu ktera mela jiz v minulosti hribata ale v tom case sem ji jeste nemela jeji 18 tak se chci zeptat jestli neni uz moc na hribata stara ? Dekuji vam za veskere informace

  • Odpovědět
   Magazín Pegas, Jezdecké potřeby Pegas 26.1.2014 v 14:10
    

   Pokud to její zdravotní stav dovoluje, tak na březost pozdě není.

 • Odpovědět
  LiMa 2.4.2014 v 19:29
   

  Kolik sní jeden kůń sena za den???????????????

  • Odpovědět
   Magazín Pegas, Jezdecké potřeby Pegas 26.4.2014 v 14:09
    

   Dobrý den,
   kůň potřebuje mít neustálý přístup k senu a vodě. Sena by měl mít dosytosti, minimálně 8 – 9 kg denně.

 • Odpovědět
  Lenka Šťástková 28.4.2014 v 16:44
   

  Dobrý den, chci se zeptat, mám klisnu 20let, ve výborné kondici(jen mírně zvětšené bříško)ale to už má cca 5 let, je čilá,vitální,pod sedlem živá jak 4letý koník.Hříbě niky neměla.Má krásné říje,nastavuje se tu valachům jak bláznivá a nic 🙂 tak jsem se chtěla zeptat zda je na připuštění už pozdě,nebo zda by se menším hřebcem mohla připustit.Kobča je čistá čt.Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   pokud se nastavuje valachům, pak je potíž spíše na druhé straně – u vykastrovaných hřebců 🙂 Jinak by samozřejmě k hřebcům připuštěna být mohla, ve věku by problém být neměl. Určitě doporučujeme poradit se a nechat klisnu vyšetřit u veterináře.

 • Odpovědět
  natalie 8.2.2015 v 18:56
   

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jak poznat ještě jinak říji u klisny, nebo kdy je přibližně řije v měsíci

  • Odpovědět
   Magazín Pegas, Jezdecké potřeby Pegas Valašské Meziříčí 11.2.2015 v 09:26
    

   Dobrý den,

   říje u klisny se pozná tzv. blýskáním – pochva klisny je nápadně prokrvená a vytéká z ní bezbarvý hlen, klisna může častěji močit a zvedá ocas. Nejlepší a nejsilnější říje jsou v jarních období. Každá klisna říjí jinak a proto se nedá určit den říje v měsíci, musí se to vypozorovat.

 • Odpovědět
  Dana 17.6.2015 v 02:51
   

  Pekny den. Chci se zeptat, kdy “nejdrive” muze mit klisna hribe 🙂 dekuji.

  • Odpovědět
   Redakce Magazínu Pegas 19.6.2015 v 10:52
    

   Zdravíme Danko, kobyly plnokrevníků se připouštějí nejdříve ve 3 letech, teplokrevníci nejdříve v 5 letech. Pěkný den!

 

Vložit komentář