Dermatofilóza – zánětlivá nemoc koní z bláta

Dermatofilóza – zánětlivá nemoc koní z bláta

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 31.8.2012 | Zobrazeno: 7 900x

Déšť, chlad, rozmáčená půda a bláto opět přichází spolu s podzimem. Bláto v deštivých dnech ke koním neodmyslitelně patří, především v místech, kde je půda pevná, hutná a nepropustná. Koně svou velkou vahou roznášenou do poměrně malé plochy kopyt dokáží během několika dní mokrou zatravněnou půdu rozorat do blátivé beztravnaté podoby.

Nebezpečí skrytá v blátě

Bláto je nežádoucí nejen proto, že zamezuje dalšímu růstu trávy a naopak napomáhá rozšiřování plevelných rostlin a přispívá k erozním jevům. Pro koně pohybující se v blátivém výběhu po delší čas znamená bláto zvýšené riziko různých onemocnění a úrazů.

Blátivý terén se špatně udržuje a smíchává se tak s trusem koní a jejich močí. Vzniká tak živná půda pro bakterie a plísně ohrožující hlavně kopyta a kůži na končetinách koní. Těm se budeme věnovat v tomto článku podrobněji.

Riziko se však pro koně skrývá také v infikování jejich potravy bakteriemi obsaženými v blátě, trusu a moči, ať již jde o zbytky trávy spásané v rozbláceném terénu nebo o seno spásané v takto znečištěném výběhu. Hrozí tak mnohem větší riziko nakažení střevními parazity apod. V deštivém a rozmáčeném terénu se navíc lépe rozmnožuje obtěžující hmyz, jako jsou komáři, ovádi či mouchy, kteří rovněž mohou být přenašeči infekcí. A v neposlední řadě koním v podmáčeném výběhu hrozí řada úrazů spojených s pohybem na kluzkém povrchu.

Dermatofilóza

Stroupky na končetinách koní, které se objevují ve spojitosti s blátem a deštivým počasím, známé jako mud fever nebo rain rot (z angličtiny) nejsou sice pro koně ve většině případů nijak výrazně nebezpečné, mohou ale být pro koně velice nepříjemné. Jedná se o dermatofilózu, neboli bakteriální zánět kůže, který je bolestivý a doprovází jej teplé otoky a tvorba strupů (strupy jsou podobné flegmóně nebo plísním). Strupy se v našich podmínkách nejčastěji vyskytují na místech, která přichází do kontaktu s blátem a vlhkem – na patách, spěnkách nebo na spěnkovém kloubu koní.

Tato dermatitida končetin je způsobena bakteriemi Dermatophilus congolensis, stafylokokoy, streptokoky nebo corynebakteriemi obsaženými běžně v půdě. Při kontaktu s vlhkem a teplem se z jejich spór stávají aktivní organismy, které narušenou kůží (nepigmentovaná kůže bývá napadena častěji) vnikají do těla, kde se dále množí a poškozují tkáň organismu. Vzniká tak zánět a infekcí postižené místo otéká, prokrvuje se a vznikající nažloutlý sekret prostupuje na povrch kůže, kde zasychá. Pod stupem se tvoří mokré vřídky a žlutý až nazelenalý hnis (bakterie ve spojení s bílými krvinkami bojujícími proti infekci). Při odpadnutí stupu se tento postup opět opakuje a na místo se dostávají další bakterie.

Jak se léčí Dermatofilóza

K úspěšné léčbě dermatofilózy přispívá omezení vlhkosti a zamezení znečištění postiženého místa a několikatýdenní podpůrná léčba zanícených ran. Ta spočívá v odstranění přebytečných chlupů v místě rány, odstranění všech strupů za pomoci jejich rozmočení dezinfekčním roztokem a následně jejich mechanickým odstraněním. Strupy jsou infekční, proto je ihned likvidujeme. Obnažené rány je dále nutné plně dezinfikovat, čímž se zničí bakterie na povrchu. Ránu pak důkladně omyjeme a vysušíme. Takto ošetřené místo udržujeme čisté a suché. Tento postup opakujeme každý den, dokud se nepřestanou tvořit nové strupy a rána se nezatáhne. Kůži pak ošetřujeme až do úplného zahojení a zarostení.

Je-li infekce potlačena a umisťujeme-li následně koně do vlhka a špíny, aplikujeme na postižená místa protizánětlivé a antimikrobiální krémy a oleje zvláčňující kůži. Ty zabrání popraskání kůže a budou působit jako nepropustná bariéra. K tomuto účelu můžete použít krémy s octanem, měsíčkem nebo zinkem. Na závěr je možné místo (suché a čisté) ošetřovat olejovými přípravky (minerální oleje, parafin, lanolin). Po zvládnutí infekce je dobré provést dezinfekci stáje. S výběrem hojivých mastí a dezinfekcí vám rádi pomůžeme v naší e-shopové sekci Hojivé masti, dezinfekce.

Pokud se stav i přes veškerou péči nehojí nebo se stále opakuje, je třeba provést lokální diagnostiku veterinářem (a vyloučit plísně, parazity apod. a jiná vážnější onemocnění).

[Zdroj odborných informací: Dominika Švehlová]

 

Komentáře

Vložit komentář