elon musk bitcoin investment what market is bitcoin traded on bitcoin to us dollar exchange over the counter crypto exchange bitcoin exchange business bitcoin exchange for ripple
GRAND Prix CSIO Bratislava

GRAND Prix CSIO Bratislava

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 12.8.2010 | Zobrazeno: 4 246x

Ve čtvrtek 5. srpna se konaly čtyřdenní oficiální mezinárodní skokové závody CSIO v Bratislavě. V pořadí již 42. ročníku se zúčastnili také zástupci z České republiky, kterou reprezentovali čtyři jezdci – Luža, Crnková, Opatrný a Zelinková. V plánu jich bylo pět, ale kůň Ludvíka Jandourka se zranil, a proto musel od účasti v závodu odstoupit.

Historie

První ročník soutěže se konal již v roce 1965. V roce 1967 se postavil pro tuto událost nový stadion v Ovsišti a dodnes patří mezi nejkrásnější v Evropě. Od roku 1971 se soutěž zařadila mezi nejznámější svého druhu a zaujala postavení v mezinárodním kalendáři FEI. Každým rokem se na tyto závody přihlašovalo více a více zemí a v roce 1992 už startovalo 10 zahraničních národů. Mezi nimi poprvé i jezdci z Ukrajiny. Ve 34. ročníku se na startovní čáře utkalo neuvěřitelných 17 národů. V tomto roce se také poprvé zúčastnili závodu reprezentanti z Česka.

Rok 2000 byl výjimečný v počtu zapsaných zemí. Do soutěže se zapsalo rekordních 19 zemí. Od tohoto roku počet zapsaných kolísá mezi 15-17 zeměmi. Letos jich bylo zapsáno 15 (Rakousko, Belgie, Česká republika, Německo, Maďarsko, Itálie, Švýcarsko, Slovensko, Polsko, Bělorusko, Estonsko, Řecko, Rusko, Jižní Afrika, Francie, Hong Kong, Švédsko, USA, Japonsko a nováček Finsko). Celkem se zúčastnilo 67 jezdců a 155 koní.

Tyto závody jsou započítané do závodů Světového poháru a spojené se soutěží družstev, Pohárem národů.

Průběh závodu

Čtyřdenní závody byly velmi nabité. Ve čtvrtek proběhlo zahájení malou túrou a již v pátek se konal Pohár národů, ve kterém bojovalo 15 družstev. A mezi nimi právě i Česká republika s našimi 4 vynikajícími jezdci. Naše družstvo postupovalo z 6. místa do 2. kola a to hlavně díky naší nejmladší jezdkyni Nathalii Crnkové s koněm Congo Kingem. Tento těžký parkur totiž absolvovali naprosto čistě. Avšak před kombinací Jiřího Luži s jeho koněm nastaly komplikace a byli diskvalifikováni. Družstvo proto skončilo osmé. Vítězem se stali Belgičané, kteří porazili i zkušené Poláky a Francouze.

V sobotu se konala třetí kvalifikace na nedělní GP. Český reprezentant Aleš Opatrný skončil v tomto závodě druhý hned za Němcem Timem Hosterem, kterého se velmi obával. Večer pak proběhlo bariérové skákání a 180 cm překonali pouze 3 jezdci. Šlo jim to skvěle. Mezi vítěze se bohužel Češi nedostali. V GP se z České republiky kvalifikovali všichni, nastoupila však pouze Zuzana Zelinková a Aleš Opatrný.

Celý program vyvrcholil v neděli odpoledne, kdy se konal již zmíněný Aegon Mercedes Grand Prix Bratislava FEI World Cup. Tato soutěž je také kvalifikací na Světové jezdecké hry v Kentucky, které se budou konat v září.

Celkovým vítězem se stal Hoster Tim z Německa. Naše Zelinková se umístila na 31. místě.

Pravidla poháru národů

  • Do Poháru Jezdectví se kvalifikují automaticky všichni jezdci, kteří mají platnou licenci ČJF.
  • Jednotlivé body se do žebříčku získávají ze skokových a drezurních soutěží.
  • Podmínkou pro započtení domácích i zahraničních výsledků je doložení oficiální výsledkové listiny nebo existence elektronické verze výsledkové listiny na internetových stránkách pořadatele.
  • Nezapočítané výsledky – skokové horší než 12 trestných bodů a drezurní horší než 58 %. Nezapočítávají se ani výsledky z rozeskakování ani z finálových zkrácení parkurů.
  • Výsledky se přepočítávají na body do žebříčku podle tabulek a koeficientů.
  • V jednom kalendářním roce se jezdci započítá do skokového žebříčku max 30 nejlepších výsledků a do drezurního žebříčku max 15 nejlepších výsledků.
  • Celkovým vítězem v Poháru Jezdectví se stane ten, kdo má k 31. 12. nejvíce bodů. V případě shody na 1., 2., či 3. místě, se rozhoduje podle počtu započtených startů na vyšší úrovni.

Česká republika jako samostatný stát ještě neměla tu čest vyhrát tak vznešené a důležité závody. Nic však není ztraceno.

Zkušení jezdci musí být dobře vybavení, aby odvedli dobrý výkon. Kvalitní oblečení a vybavení pro laiky i odborníky naleznete na našich internetových stránkách s jezdeckými potřebami.

 

Komentáře

Vložit komentář