GRAND Prix CSIO Bratislava

GRAND Prix CSIO Bratislava

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 12.8.2010 | Zobrazeno: 4 368x

Ve čtvrtek 5. srpna se konaly čtyřdenní oficiální mezinárodní skokové závody CSIO v Bratislavě. V pořadí již 42. ročníku se zúčastnili také zástupci z České republiky, kterou reprezentovali čtyři jezdci – Luža, Crnková, Opatrný a Zelinková. V plánu jich bylo pět, ale kůň Ludvíka Jandourka se zranil, a proto musel od účasti v závodu odstoupit.

Historie

První ročník soutěže se konal již v roce 1965. V roce 1967 se postavil pro tuto událost nový stadion v Ovsišti a dodnes patří mezi nejkrásnější v Evropě. Od roku 1971 se soutěž zařadila mezi nejznámější svého druhu a zaujala postavení v mezinárodním kalendáři FEI. Každým rokem se na tyto závody přihlašovalo více a více zemí a v roce 1992 už startovalo 10 zahraničních národů. Mezi nimi poprvé i jezdci z Ukrajiny. Ve 34. ročníku se na startovní čáře utkalo neuvěřitelných 17 národů. V tomto roce se také poprvé zúčastnili závodu reprezentanti z Česka.

Rok 2000 byl výjimečný v počtu zapsaných zemí. Do soutěže se zapsalo rekordních 19 zemí. Od tohoto roku počet zapsaných kolísá mezi 15-17 zeměmi. Letos jich bylo zapsáno 15 (Rakousko, Belgie, Česká republika, Německo, Maďarsko, Itálie, Švýcarsko, Slovensko, Polsko, Bělorusko, Estonsko, Řecko, Rusko, Jižní Afrika, Francie, Hong Kong, Švédsko, USA, Japonsko a nováček Finsko). Celkem se zúčastnilo 67 jezdců a 155 koní.

Tyto závody jsou započítané do závodů Světového poháru a spojené se soutěží družstev, Pohárem národů.

Průběh závodu

Čtyřdenní závody byly velmi nabité. Ve čtvrtek proběhlo zahájení malou túrou a již v pátek se konal Pohár národů, ve kterém bojovalo 15 družstev. A mezi nimi právě i Česká republika s našimi 4 vynikajícími jezdci. Naše družstvo postupovalo z 6. místa do 2. kola a to hlavně díky naší nejmladší jezdkyni Nathalii Crnkové s koněm Congo Kingem. Tento těžký parkur totiž absolvovali naprosto čistě. Avšak před kombinací Jiřího Luži s jeho koněm nastaly komplikace a byli diskvalifikováni. Družstvo proto skončilo osmé. Vítězem se stali Belgičané, kteří porazili i zkušené Poláky a Francouze.

V sobotu se konala třetí kvalifikace na nedělní GP. Český reprezentant Aleš Opatrný skončil v tomto závodě druhý hned za Němcem Timem Hosterem, kterého se velmi obával. Večer pak proběhlo bariérové skákání a 180 cm překonali pouze 3 jezdci. Šlo jim to skvěle. Mezi vítěze se bohužel Češi nedostali. V GP se z České republiky kvalifikovali všichni, nastoupila však pouze Zuzana Zelinková a Aleš Opatrný.

Celý program vyvrcholil v neděli odpoledne, kdy se konal již zmíněný Aegon Mercedes Grand Prix Bratislava FEI World Cup. Tato soutěž je také kvalifikací na Světové jezdecké hry v Kentucky, které se budou konat v září.

Celkovým vítězem se stal Hoster Tim z Německa. Naše Zelinková se umístila na 31. místě.

Pravidla poháru národů

  • Do Poháru Jezdectví se kvalifikují automaticky všichni jezdci, kteří mají platnou licenci ČJF.
  • Jednotlivé body se do žebříčku získávají ze skokových a drezurních soutěží.
  • Podmínkou pro započtení domácích i zahraničních výsledků je doložení oficiální výsledkové listiny nebo existence elektronické verze výsledkové listiny na internetových stránkách pořadatele.
  • Nezapočítané výsledky – skokové horší než 12 trestných bodů a drezurní horší než 58 %. Nezapočítávají se ani výsledky z rozeskakování ani z finálových zkrácení parkurů.
  • Výsledky se přepočítávají na body do žebříčku podle tabulek a koeficientů.
  • V jednom kalendářním roce se jezdci započítá do skokového žebříčku max 30 nejlepších výsledků a do drezurního žebříčku max 15 nejlepších výsledků.
  • Celkovým vítězem v Poháru Jezdectví se stane ten, kdo má k 31. 12. nejvíce bodů. V případě shody na 1., 2., či 3. místě, se rozhoduje podle počtu započtených startů na vyšší úrovni.

Česká republika jako samostatný stát ještě neměla tu čest vyhrát tak vznešené a důležité závody. Nic však není ztraceno.

Zkušení jezdci musí být dobře vybavení, aby odvedli dobrý výkon. Kvalitní oblečení a vybavení pro laiky i odborníky naleznete na našich internetových stránkách s jezdeckými potřebami.

 

Komentáře

Vložit komentář