Hiporehabilitace

Hiporehabilitace

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 22.4.2010 | Zobrazeno: 2 399x

Koně už od pradávna slouží k zábavě, či práci. Málokdo však ví, že jsou také velmi užiteční ve zdravotnictví.

Jejich využití spočívá na bázi rehabilitačního cvičení pro děti, dospělé, i tělesně postižené. Hiporehabilitace je moderní rehabilitační metoda, která působí bio-psycho-sociálně na lidský organismus. Přenášením pohybu koňského hřbetu na lidské tělo dochází ke stimulaci CNS. Ovlivňuje to svalový tonus a zdokonaluje pohyb pacienta v prostoru. Tento typ léčby využívají klienti, kteří mají problémy se zády (např. bolavá záda, skoliózu, lidé po úrazech páteře nebo ztrátě končetin). Nejpočetnější skupinou jsou však děti s dětskou mozkovou obrnou. Hiporehabilitace obsahuje více odvětví a my se zaměříme na „hipoterapii“.

Hipoterapie je složenina slov, kde hipo znamená kůň a terapie činnost, kterou provozujeme. Účelem je zlepšení zdravotního stavu. Využívá se tam, kde je postižena koordinace, rovnováha a vývoj vzpřimování. Hipoterapie však může působit také preventivně. Tam, kde kvůli nemoci dochází k degeneraci nebo přerušení nervových drah, je cvičení velmi důležité. Organismu stále připomínáme jeho správnou funkci a tím oddálíme vlivy degenerativních onemocnění.

Indikace a kontraindikace hipoterapie

Jednou z výhod hipoterapie je, že se může aplikovat už na kojence od 6.měsíců. Horní věková hranice neexistuje. Limitem však může být maximální váha pacienta. Nejčastější využití léčebné metody je v neurologii a ortopedii. Avšak léčba nemá bohužel jen pozitivní stránky. Velkou nevýhodou může být nepřekonatelný strach z koně, alergie na koňskou srst a jakékoliv otevřené rány či luxace kyčlí.

Tým odborníků a postup léčby

K práci je potřeba několik profesionálů, kteří se účastní celé léčby. Patří mezi ně odborný lékař, fyzioterapeut nebo ergoterapeut, cvičitel koní pro hiporehabilitaci, asistent, vodič koně, a v neposlední řadě samotný hiporehabilitační kůň. Celková léčba trvá minimálně 3 měsíce, ale u některých chronických onemocnění třeba i několik let. Pacient se s týmem setkává zhruba 2x týdně vždy po 20 minutách.

Bezpečná léčba a její průběh

Základem celé léčby je dobře vycvičený a připravený kůň a bezesporu také zkušený tým odborníků. Co se týče vybavení, nesmí chybět bezbariérové prostředí, postroje koně a nasedací rampa. Pacient by neměl zapomenout na jezdeckou helmu a také na očkování proti tetanu.
Během cvičení je hiporehabilitační kůň veden vodičem a to převážně v kroku. Výjimečně se používá klus. Pacient je jištěn a polohován z obou stran asistentem a terapeutem a při léčbě se kromě sedu využívají také jiné polohy, které ovlivňují pohybové schopnosti pacienta. Proto se terapií můžou účastnit i kojenci neschopní samostatného sedu. Položí se tedy na bříško, na záda nebo sedí v protisměru s oporou o lokty či natažené horní končetiny. Tyto polohy jsou primárně vybírány profesionálním a specializovaným terapeutem.

Výběr kvalitního střediska hiporehabilitace

Nelze bohužel jednoznačně říci, v jakých střediscích budete v dobrých rukou a v jakých ne. Dnes už hiporehabilitace může provozovat skoro každý i na zahradě u domu. Někdy však na zmíněné zahradě můžete být v lepších rukou než v drahých specializovaných reklamou sršících střediscích. Existuje však pár indícií, které by nám k správnému výběru měly pomoci:

  • Nejdůležitější je odbornost.
  • Tým sestavený z odborníků, o kterých jsme se již zmínili. Žádný z nich by neměl chybět.
  • Nutné je také zázemí. Nejde o komfort – ten bychom mohli oželet – ale neměly by chybět základní prostředky jako je např. rampa.

Hiporehabilitace tedy není jen jízda na koni, ale skrývá se za ní kus profesionální a těžké práce. Dejte si tedy na výběru střediska záležet. Neplýtvejte časem a penězi v laických zařízeních a najděte takové, které splňuje výše uvedené požadavky. Není také na škodu vyžádat si doložení kvalifikace lidí, kteří s vámi či vašimi blízkými pracují. Protože nejen peníze, ale hlavně zdraví máme jen jedno.

 

Komentáře

Vložit komentář