Inteligence koní

Inteligence koní

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Zajímavosti | 23.3.2010 | Zobrazeno: 7 519x

Již po staletí se mluví o tom, že kůň je velmi inteligentní zvíře. Je to mezi lidmi velmi rozšířený názor. Mnozí však tvrdí opak. Jak to tedy s inteligencí koní skutečně je?

Na tuto otázku existují dvě protikladné odpovědi. Někteří lidé říkají, že koňská inteligence je vysoká a že koně jednají vždy tak, aby to pro ně bylo výhodné. Na druhé straně však stojí lidé, kteří tvrdí opak. Říkají, že kdyby byli koně chytří, nenechali by si říkat, co mají dělat. Přece jen jejich výška, váha a celková mohutnost převyšuje člověka. Jsou nad námi, tak proč by měli plnit naše přání? Práce není tak zábavná jako běhání se svými kamarády po výběhu.

Podceňování koňské inteligence

Inteligence koně je podceňována, neboť si myslíme, že jejich chování vyplývá jen z vrozených instinktů. Není pochyb, že lidská inteligence je na mnohem vyšší úrovni, než koňská. Ale právě přehnané sebevědomí a nadřazenost nám zatemňují mysl při jednání s koňmi. Vždy když se nám něco nepovede, svalujeme vinu na něj. Zamysleme se, kolikrát jsme si řekli, že kdyby kůň inteligentní byl, určitě by už pochopil, co po něm chceme. Ale čí je to chyba ve skutečnosti? Koně, který nepochopil požadavek? Nebo člověka, který kvůli své nadřazenosti nedokáže koni porozumět, a tím pádem nedokáže dát správné povely? Snažme si uvědomit jejich život v lidském světě.

Zvířata jsou bezpochyby zvyklá přivyknout si na změny a nové situace. Mají stejné vlastnosti jako lidé. Pokud budeme více času věnovat tomu, abychom pochopili koňský jazyk, zjistíme, že koně nejsou tak hloupá zvířata. A od člověka není férové, když snižuje jejich inteligenci na základě toho, že jim nerozumí. Bylo by to stejné jako tvrdit o Italovi, že je hloupý a neinteligentní. A to jen proto, že nerozumíme jeho mluvě a on nemůže plnit naše požadavky a přání.

Pochopení člověka a koně závisí na vzájemném respektování schopností a sil. A pokud nebudeme umět ocenit koňskou inteligenci a jeho přirozené schopnosti, nikdy ho nebudeme moci něco naučit.

Dominance

Mezi koňmi samozřejmě existují rozdíly. Někteří jsou dominantnější a naše snaha o poslušnost takového koně může být velmi velká. Ale pokud se nám přece jen podaří přesvědčit takového koně ke spolupráci, stane se z něj výborný přítel. Spousta takových koní se užívá při dostizích či parkuru. Avšak pracovat s nimi můžou jen skutečně dobří jezdci.

Bystrost

Dalším rozdílem je také bystrost. Zatímco dynamičtí koně se obvykle rychle všemu naučí a dělají to, co po nich žádáme, těm klidným to může trvat trochu déle a musíme mít s nimi dostatek trpělivosti. Nejenže se budou pomaleji učit tomu, co jim nařizujeme, ale také se budou pomaleji seznamovat s věcmi ve stáji.

Někteří bystří koně například přijdou na to, jak se vytahuje kolík ze dveří boxu a dají se na útěk. Kůň opravdu dokáže odhadnout člověka. Pozná, když je jezdec při jízdě nebo při práci nervózní a to se odráží na způsobu jeho jízdy i na vzájemné domluvě s jezdcem. Pokud je ale jezdec milý a přiměřeně sebevědomý, kůň bude ochoten plnit jeho přání.

Měření koňské inteligence

Pokud chcete svého koně otestovat a zjistit, jak inteligentní je, můžete si udělat následující malý test:

  • Na tlak reaguje tlakem.
  • Má přiměřené sociální chování. Když foukneme koni do nozder, měl by zpozornět a natočit uši dopředu.
  • Dáte koni seno na takové místo, aby na něj viděl, ale aby se k němu mohl dostat jen přes nějakou překážku. Chytrý kůň po chvíli zkusí překážku obejít.
  • Zvědavější koně jsou chytřejší. Na louce leží nějaká neznámá věc. Bude od ní utíkat, nebo se na ni přijde podívat?
  • Inteligentní kůň má přiměřenou dávku sebevědomí.
  • Spolupracuje s námi.
  • Přijímá nás jako vůdce stáda.

Po tomto testu už možná máte jasno. Ale nezapomínejte, že na inteligenci vašeho koně má vliv také vaše společná komunikace, porozumění a péče o ně. Po nějakém čase budete mít možnost zjistit, že je zvíře nejen vašim kamarádem, ale také rovnocenným partnerem. Veškeré doplňky a potřeby ke vhodné péči o koně naleznete na našich internetových stránkách s jezdeckými potřebami.

 

Komentáře

Vložit komentář