Jak hodnotí Jiří Hruška, vítěz Ford Cup 2012, své vítězství, koně Arista Z a svůj trénink?

Jak hodnotí Jiří Hruška, vítěz Ford Cup 2012, své vítězství, koně Arista Z a svůj trénink?

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Zajímavosti | 29.7.2012 | Zobrazeno: 2 252x

O víkendu 21. a 22. července 2012 se v Trojanovickém jezdeckém areálu konal již 3. ročník skokových soutěží Ford Cup 2012. Vítězné vavříny si symbolicky odnesl Jiří Hruška z Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky, který dokázal, že si stále drží spolu se svým koněm Aristo Z skvělou formu. Pro vítěze byl jako hlavní cena připraven osobní automobil Ford Ka od autorizovaného dealera vozů Ford Auto Kora top s.r.o. z Valašského Meziříčí. Při té příležitosti poskytl vítěz Ford Cupu 2012 redaktorům Ford Magazínu následující rozhovor.

Loňská sezóna pro Vás a pro Arista Z znamenala řadu prestižních vítězství a velkých úspěchů. Letos ve svých úspěších pokračujete a dokazujete tak, že spolu s koněm Aristo Z patříte ke špičce českého jezdeckého sportu. Čemu vděčíte za tyto úspěchy především?

Je to hlavně zásluha celého našeho týmu, mé rodiny, mého táty, který nás trénuje a vděčný jsem také za kvality Arista Z. Měli jsme obrovské štěstí, že se nám na něj podařilo narazit. Skloubili jsme kvality koně a naše zkušenosti.

Řekněte nám něco o historii a povaze Arista Z.

Aristo Z je jedenáctiletý plemenný hřebec narozený v Belgii s velmi dobrým původem. Jeho otec byl čtvrtý ve finále světového poháru, matka patří také k té nejlepší rodině. Písmeno Z za jménem si Aristo nese právě podle belgického hřebčína, ve kterém se narodil, Zangersheide. Všichni koně, kteří se tam narodili, mají za jménem písmeno Z.

My jsme Arista Z koupili jako tříletého. Nejprve tři roky sportoval s mou sestrou, objevil se v soutěži mladých koní a největšího úspěchu dosáhl vítězstvím v kategorii šestiletých. Na základě tohoto výsledku pak byl zařazen do plemenitby a tři roky sportoval jen okrajově. Příští rok půjde do sportu jeho první ročník. Potomstvo Arista Z vypadá velice nadějně, tak doufejme, že se to ukáže i ve sportu.

Vloni pak začal opět sportovat naplno a hned zvítězil v několika Velkých cenách a v roce 2011 byl vyhlášen Koněm roku. Letos zase pokračujeme, zjara ještě nešel úplně naplno, protože opět působil v plemenitbě, se kterou teď skončil, takže uvidíme.

Zmínil jste, že pochází z Belgie, je to vaše první zkušenost s nákupem koní v Belgii, nebo jde o dlouhodobou spolupráci?

Aristo Z sice pochází z Belgie, ale my jsme jej koupili na Slovensku u pana Hanulaye, který vozí větší množství koní ze západu. V dnešní stáji v Opavě-Kateřinkách je teď zhruba polovina koní cizího chovu, belgického nebo německého, a polovina je českých. Ve stáji teď máme celkem pětačtyřicet koní.

Podle výsledků z loňska i letoška je vidět, že je Aristo Z ve skvělé formě. Překvapuje vás tento kůň něčím nebo jste prostě dvojka, která se dokonale zná?

Já myslím, že každý, kdo pracuje s koňmi tak ví, že ho kůň může vždycky překvapit. I když si myslíte, že už vás nemůže nikdo ničím překvapit, tak kůň určitě může.

A teď na Ford Cupu v Trojanovicích to bylo překvapení nebo dokonalé souznění?

Myslím, že už skoro pro nikoho nebylo překvapením, že Aristo Z dobře zaskákal. Samozřejmě vyhrát vůbec nemusel. Myslím, že z toho startovního pole mohla polovina koní vyhrát, hlavně když překážky nebyly úplně tak velké. Ale parkúr byl poměrně technicky náročný, takže se Aristo Z dal považovat za poměrně velkého favorita.

Jak často s Aristem Z trénujete a kdo vás připravuje? Je příprava vás obou něčím specifická?

Trénujeme každý den, naším trenérem je můj táta. Neřekl bych, že je naše příprava nějak specifická. Jen letos to bylo trochu jiné tím, že se Aristo Z odebíral, takže netrénoval zatím až tak naplno. Ale on už je starší, rutinovaný kůň, který nepotřebuje až tolik doma trénovat skoky. Stačí ho spíše udržet ve fyzické a psychické pohodě.

Na Ford Cupu jste startoval s více koňmi. Byl pro Vás výběr Arista Z do finální soutěže jasnou volbou, nebo jste měl v záloze ještě jiného favorita z kateřinské stáje?

Ano, jel jsem se třemi koňmi a samozřejmě Aristo Z byl takovým nejžhavějším želízkem v ohni. Ale i ti dva druzí koně, Espri 2 a Mr. Vox, kteří nastoupili, už za sebou mají vítězství i v těžších soutěžích, než které absolvovali v Trojanovicích, takže jsem na ně o víkendu také spoléhal.

Jestli se nepletu, umístil jste se s nimi o víkendu na 1., na 3. a na 13. místě. Přitom proběhlo přes 600 startů. Je to jen o tréninku a dřině, nebo je úspěch kombinací konkrétních faktorů?

Ano, je to tak. Je to kombinace úplně všeho možného, i toho tréninku, i dlouholeté dřiny, i kvality koně. Musíme se snažit, ale myslím si, že málokdo má také k dispozici takového koně, jakým je Aristo Z. Samozřejmě je třeba i to sportovní štěstí.

Setkal jste se při své přípravě s nějakými komplikacemi?

Ne, já jsem se na Ford Cup nějak speciálně nepřipravoval, protože jsme týden před ním byli na mistrovství a tam se Aristo Z docela dobře rozeskákal. Cítil jsem, že je v dobré formě, takže jsme ho jen pošetřili a počkali, co udělá za týden.

V Opavě-Kateřinkách připravujete i mladé jezdce. Co radíte začínajícím jezdcům, kteří chtějí následovat Vaše úspěchy?

Vytrvat. Já třicet let jezdím. Jezdím od malička. První soutěž jsem jel, když mi bylo jedenáct, vlastně deset a půl roku, to bylo závodně v sedle poprvé. A předtím jsem dělal voltižní ježdění. Takže jsem začínal opravdu od útlého věku.

Jednou, když mi bylo asi 12 let, jsme na závodech s děckama seděli a vymýšleli blbosti. A nějak všichni začali vzpomínat, kdy ke koním začali chodit. A když přišla řada na mě, tak jsem se zamyslel a řekl, že vlastně nevím, že jsem se tam narodil. A je to vlastně pravda, tak to bylo.

no images were found

Kolikátá generace u koní jste?

Dá se říct, že druhá. Můj táta vlastně pochází z rodiny, kde měli koně, i nějaký statek a táta ke koním vždycky tak nějak tíhl. No a pak začal jezdit s dědou dívat se na závody, pak se mu tam zalíbila nějaká slečna a už u koní zůstal. Takže já jsem vlastně druhá generace, ale ke koním jsme v rodině měli blízko už dříve.

Povězte nám ještě něco o sobě, čemu se nejraději věnujete ve svém volném čase?

Co je to volný čas? Ne, my opravdu jedeme s ženou tak jednou za rok na dovolenou a to máme volno na čtyři, na pět dní. Jen jednou jsem byl na svatební cestě, to jsem si byl deset dní užívat. Jinak my opravdu nemáme volný čas, že bychom dělali nějaké jiné aktivity. Možná jen v zimě si jdu jednou za týden zaplavat a trochu zalyžovat. Již brzy se nám narodí první dítě a já se moc těším, takže když se naskytne nějaká volná chvíle, určitě ji budu chtít strávit s rodinou.

A Vaše manželka je taky od koní?

Ano. Před těhotenstvím rekreačně jezdila, ale hlavně mi pomáhá s ošetřováním a s prací kolem. Jsem moc rád a vděčný za to, že ji to baví a podporuje mě.

Dnes jste si do Valašského Meziříčí přijel převzít nové auto Ford Ka, které jste jako vítěz Ford Cupu 2012 vyhrál od společnosti Auto Kora top. Měl jste už příležitost si tento vůz vyzkoušet?

Zatím ne, vlastně jen na dekorování. Na předávání už se ale moc těším.

Jaké jsou vaše další plány a cíle pokud jde o jezdectví?

Určitě chci udržet v dobré formě sebe i koně a pokračovat v tom, v čem jsme začali. Ale že bych měl nějaký cíl, třeba jet na Mistrovství Evropy nebo Světový pohár, to si myslím, že v tomto jsme poměrně omezeni, pokud jde o prostředky. Náš sport je na financích závislý, takže s jedním koněm díru do světa neuděláte.

Velice Vám děkujeme za rozhovor, ještě jednou gratulujeme k vítězství a přejeme mnoho dalších úspěchů Vám i Aristovi Z.

[S laskavým svolením Ford Magazínu a organizátorů Ford Cup 2012]

 

Komentáře

Vložit komentář