Jak naučit děti skákat s koněm přes překážky

Jak naučit děti skákat s koněm přes překážky

2x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 4.7.2012 | Zobrazeno: 8 894x

Prázdniny jsou období, kdy se děti více než obvykle mohou věnovat svým koníčkům, a to nejen obrazně, ale i doslova. Některé děti možná zavítají na dětský tábor na ranči, spojený s péčí o koně a s učením se novým jezdeckým dovednostem. V dnešním článku se proto zaměříme na to, jak děti, které již bezpečně zvládají jízdu na koni, správný sed a mají již určité zkušenosti s řízením koně, naučit s koněm také skákat přes překážky. Tato dovednost se hodí každému jezdci v jízdárně i ve volném terénu, i když zrovna kariéru závodního jezdce neplánuje. Navíc bude pro vaše děti trénink skákání příjemným zpestřením běžného drezúrního výcviku na lonži.

Správný skokový sed je základ

Skokový sed se podle použité techniky někdy nazývá také lehký sed nebo stehenní sed. Vyžaduje dobrou stabilitu a udržení rovnováhy díky přesné koordinaci všech částí těla. Vyžaduje také větší zapojení svalů, protože v tomto sedu tělo nemůže využít opory jako při běžném sedu. V první části tréninku tedy cvičíme správný skokový sed a hlavně výdrž v něm. Teprve po zvládnutí této části můžeme přistoupit k další fázi – řízení koně.

Jak nacvičit skokový sed

Drezurní sed (také nazývaný těžký nebo plný) je prvotním základem, který by měl mít jezdec zvládnutý. Jde o posed celým zadkem na hřbetu koně, který se trénuje na lonži ve všech základních chodech koně. Jakmile tento posed dítě bez držení rukou a bez řízení koně zvládá, můžeme zařadit výuku stehenního sedu.

Pro výuku stehenního sedu je vhodné univerzální, případně skokové sedlo se třmeny. Krátce ale může dítě zkoušet stehenní sed i bez třmenů a bez sedla. Nejprve dítě přizvedne zadeček a mírně se předkloní. Učí se jakoby do koně kleknout. Protože je tento trénink pro jezdce náročný na rovnováhu i na sílu svalů, zkouší tento posed po krátkých úsecích a střídá jej zpět s plným sedem. Toto střídání se postupně učí v kroku, klusu i cvalu. Na začátku se dítě může lehce přidržovat rukama, postupně se učí pouštět, jet s upaženýma rukama nebo je dát v bok.

Na co si dát při výuce stehenního sedu pozor

 • Holeně nesmí měnit svou polohu
 • Jezdec se nesmí stavět na špičku, ale musí ještě více prošlápnout patu
 • Zadek musí být vystrčený dozadu, hruď dopředu s lehkým prohnutím v zádech

Doba, kdy dítě vydrží ve skokovém sedu se bude postupně prodlužovat. Postupně se naučí tento sed v klusu, cvalu a v přechodech. Z lonže můžete přejít na vodění na ruce, jízdu do zatáček a oblouků, v terénu z kopce i do kopce. Jakmile dítě získá jistotu, stabilitu a rovnováhu, můžete zkoušet překonávat drobné bariéry na zemi (klády apod.). V této fázi je důležité získávání sebedůvěry a nabytí pocitu, že už překonává s koněm i překážky, byť v pohybu koně zatím nedochází k příliš velkým změnám.

Ve chvíli, kdy ve skokovém sedu dítě dokáže vydržet několik minut bez držení a správně zvládlo techniku (nezvedání se na špičky, nestavět se příliš vysoko), můžeme přejít do další fáze – získávání nezávislosti.

Nezávislost ve stehenním sedu

Nezávislost ve skokovém sedu dítě získá postupně při změnách polohy paží i celého trupu, přičemž trénuje udržení holení na původním místě, prošlápnutí pat a měkké pérování v kotnících, kolenou a kyčlích. K tomuto tréninku se používá několik cviků, které budou pro dítě opět zábavnější a příjemně zpestří jeho učení:

Cviky a hry pro výuku nezávislosti na skokovém sedu:

 • mávání pažemi
 • boxování
 • střílení z imaginárního luku
 • ukazování do všech stran, i dozadu s ohlédnutím
 • hlubší předklon (hra – pozor větev, padni na krk)
 • větší napřímení (hra – uhni před kulkou/šípem)
 • koni kolem krku můžete zapnout cca v půlce jeho délky řemen/vodítko, na povel má dítě za úkol po provázku šáhnout a zase se vrátit zpět. Tak se učí dát ruce dopředu, jako když bude nad skokem koni povolovat směrem k hubě. Obměny: hladit koně po hřívě, plácat mouchy na krku apod.
 • pohled při jízdě na cvičitele a přeříkávání kolik prstů nebo kterým směrem ukazuje
 • jízda se zavřenýma očima – zlepší se vnímání pohybu koně a uvědomění si vlastní rovnováhy

Tyto cviky provádíme nejprve v kroku, později v klusu a cvalu. Cílem a smyslem těchto cviků a her je, aby se dítě naučilo držet holeně na svém místě a být v sedle stabilní, nepadat na zadek ani vpřed. Nezávislý sed mu usnadní další trénink skákání.

Posledním cvikem je nácvik udržení přilnutí ve stehenním sedu a uchopení otěží. Otěže pro trénink nejprve připněte do nánosníku, obnosku nebo bezudidlového uždění.

V příštím článku se zaměříme na samotné ovládání koně ve skokovém sedu a jednotlivé tréninkové cviky.

[Zdroj: Equichannel.cz, Foto zdroj: Fordcup.cz]

 

Komentáře

 • Odpovědět
  jajik 27.8.2012 v 14:18
   

  Ahoj máte moc pěknou stránku 😉

 • Odpovědět
  anička 15.3.2015 v 18:11
   

  ahoj ted vám ukážu jak se na učot skákat přes překážky nejdřív malou překážkou kdyby ste začaly velkou tak by ste spadly z kona tak ži svůj štastny pryběch a věř běž a dokážež uvolni jednu ruku a druhou pak klus a cval a běh věř běž a dokžež

 

Vložit komentář