Jak se dobře starat o koně

Jak se dobře starat o koně

19x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 26.1.2010 | Zobrazeno: 33 173x

Dobrá péče o koně je základem spokojenosti tohoto ušlechtilého zvířete i jeho majitele. Jaké metody a postupy tedy existují pro starání se o koně? Je to především pravidelné čištění srsti, obutí koně, krmení vhodnými krmivy a další péče. Připravili jsme pro vás souhrn těch nejdůležitějších faktů, které byste měli znát, pokud vlastníte koně nebo o jeho pořízení uvažujete.

Čištění srsti

Čištění srsti je základem vhodné péče o ustájené koně. V srsti, která je zanedbávaná, mohou parazitovat roztoči a vši, což může být pro koně velmi nebezpečné. Kůň může být nervózní a napadená místa si může až do krve třít. Nutné je tedy pravidelné čištění každý den. To slouží nejen pro lepší vzhled koně, ale také jako masáž a pomoc při prokrvování kůže a svalstva koně. K běžným pomůckám pro čištění patří různé pomůcky, jako je např. kartáč, rýžový kartáč, houba, hřeben na hřívu, háček na kopyta, olej na kopyta, štěteček na kopytní olej a stěrka na vodu. Nabídku těchto i dalších produktů určených k čištění koně naleznete v našem internetovém obchodu.

Péče o kopyta

Kování kopyt je již v dnešní době naprosto běžnou záležitostí. Neplní jen funkci ochrannou, ale často také funkci léčebnou. Kopyta mohou trpět rozštěpy a deformacemi, proto je nutné tyto napadené části často seřezávat. Speciální vytvarování podkovy často může koním ulevit při chůzi a napomoci jim v hojení těchto ran. V dnešní době rozlišujeme obutí podle použití koně. Hladké a lehké podkovy jsou vhodné především pro dostihové koně, pro koně určené k práci jsou naopak vhodné podkovy bytelné a těžké. Vybavení pro péči o kopyta (podkovy, podkováky a podkovářské nářadí) najdete v našem e-shopu v sekci Podkovářské vybavení.

Krmivo

Původní přirozenou potravou pro koně je tráva, oves a seno. V dnešních podmínkách však koně žijí spíše v nepřirozeném prostředí, a tak přebírá roli přírody člověk. Dá se říci, že zvolit vhodnou potravu – co do kvality i množství – je skutečná věda. V běžné přírodě se totiž kůň neustále toulá a pase. Zároveň překonává denně velké vzdálenosti, a tak si může do svého jídelníčku vybírat různé druhy trav a rostlin. V důsledku stále se měnících požadavků na koně se krmení koní výrazně změnilo. Pro koně, stejně jako pro lidi, je podstatná rozmanitost stravy, která obsahuje různé látky, ať už jsou to minerály, bílkoviny, vitamíny a další. Vhodnou potravou pro koně může být také čerstvé krmivo, jako je např. mrkev. Dnes již ale není výjimkou ani průmyslová potrava.

Vyvážená strava by měla obsahovat správný poměr různých složek, jako je především voda, bílkoviny, vlákniny, uhlovodíky, tuky a minerály. Důležité je mít na paměti také to, že v zimním období kůň potřebuje dostatečnou zásobu energie, aby si udržel potřebnou tělesnou teplotu. Proto se doporučuje dávat v zimě koním neomezené množství sena, které obsahuje vlákninu. Vysoce výživná jsou dnes také statková jadrná krmiva. Patří mezi ně oves, ječmen, žito, kukuřice, proso, lněné semínko, ale také např. hrách, fazole a sója. Lněné semínko zlepšuje srst – ta se stává jemnější a lesklejší, oves zase koním dodává potřebné živiny. Občas může být také vhodné obohatit stravu koně živočišnými krmivy, např. mlékem, vejci nebo tvarohem. Pro dostatek minerálů můžete přidat do potravy různé doplňky, např. krmný vápenec, kamennou sůl nebo různé vitamíny a minerální směsi. Občas neuškodí ani nějaký ten pamlsek, který často slouží spíše jako odměna.

Koně sní běžně i 30 kg potravy denně. Patří však ke střídmým konzumentům. Potravu přijímají spíše v menších dávkách. Je tedy vhodné krmit koně třikrát denně a dodržovat časový režim. Kůň si totiž pamatuje čas i místo, kde potravu dostává. Je dobré tento návyk respektovat. Důležité je také nezapomínat na dostatek vody. Kůň jí vypije průměrně 20 – 50 litrů za den, v závislosti na ročním období, teplotě i věku koně. Toto množství představuje přibližně 5 % jeho živé váhy. Je tedy potřeba, aby majitel umožnil neustálý přístup koně k dostatku vody.

V každém případě, pokud se rozhodnete změnit stravu koně, je nutné, aby ke změně docházelo postupně, a to proto, aby si zažívací systém koně zvykl na nové dávky krmiva. Základním požadavkem při krmení koní koncentrovanými krmivy je čistota. Zatuchlá a prašná jadrná krmiva mají vždy energeticky nižší hodnotu. Platí také pravidlo nerušit koně u krmení ani krátce po něm. Během výkonu se totiž zvyšuje prokrvení svalů, zatímco činnost zažívacího traktu se snižuje. Nemá-li kůň dostatek času na příjem potravy, může polknout i nerozžvýkanou potravu, která poté může způsobit koliku.

Celková péče

Péče o koně samozřejmě nezahrnuje jen výše zmíněné body. Důležitá je celková péče po celý život koně, tedy péče den co den. Ta zahrnuje v případě potřeby mimo jiné také ošetření koně repelentem, čištění kopyt, čištění pokrývky, dobrá údržba postroje a vybavení pro koně, vhodný výběh a jeho údržba, pravidelné návštěvy u podkováře, kontrola zubů a očkování. Pokud dodržíte všechna základní pravidla pro péči o koně, odměnou pro vás bude spokojený a zdravý kůň. A to je pro chovatele koně odměna největší.

 

Komentáře

 • Odpovědět
  monca 16.9.2012 v 09:49
   

  je to zajmavi urcitě se mito bude hodit

 • Odpovědět
  Mája 5.1.2014 v 21:37
   

  Máme koně ata stránka je super!!!!!!!!!!!!

 • Odpovědět
  misa pacholikova 11.3.2014 v 20:44
   

  ja jsem chtela kone uz od 3 let a nemam ho uz 9 let a mamka s tatkou mi ho nechteji koupit jen protoze mi je 11 a boji se me pustit samotnou jet autobusem nevite nekdo jak mam rodice presvedcit aby mi to dovolili?

  • Odpovědět
   Magazín Pegas, Jezdecké potřeby Pegas 20.3.2014 v 14:16
    

   Dobrý den,
   je pochopitelné, že o Vás rodiče mají strach. Přejeme, ať se Vaše přání mít vlastního koníka vyplní alespoň v pozdějším věku.

  • Odpovědět
   Terka 1.2.2017 v 10:44
    

   Já bych taky chtěla koně. Rodiče s tím problém nemají mi koupit koně i když je mi 11. Ale mají problém mi sehnat koně na prodej. Jednou se můj sen málem splnil ale…………………. pán u kterého jsem chtěla koupit koně mi při příjezdu abych si koně odvezla domů řekl………… že mi toho koně nedá že jeho děti si koně oblíbili a že by za ním brečely když mi to táta doma řekl tak nebrečeli oni ale já ……………………… bylo mi to tak líto že jsem brečela hodiny pod peřinou…………………………………………………………………….. stalo se vám to někdy??????

 • Odpovědět
  Blaňulka 20.4.2014 v 09:31
   

  Děkuji jedu na prázdniny ke koním a chci mít alespoň trochu vědomosti 🙂

 • Odpovědět
  Sofie 22.5.2014 v 15:24
   

  koně MILUJU A TOHLE SE MI OPRAVDU HODÍÍÍÍÍ!!!

  I LOVE HORSES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Odpovědět
  Martina 17.6.2014 v 18:37
   

  Ahoj mám koně a vím jakou práci to dá koupil miho kamarád který vlastní ranč za koupil mi i veškerou výbavu koně mám moc ráda jezdit na něm je něco úžasného vyzná tese v koních já mám krásného černého bez bílých znaků krásnou z vlnenou hrivu a ohon jezdím na něm jako na jiných koních sice frisky kůň mám ho ježdění a nevvýstavy a práci má tu nejlepší péči i stravu a je hodně chytrý a rychlí tyto koně se využívali spíš na práci v zemědělství jako klusaci a na pohřby je to můj Miláček a učí se velice rychle

 • Odpovědět
  Adéla 26.10.2014 v 20:50
   

  Máme koně doma tři koně. V 6-ti letech mi rodiče pořídili vlastního. Je mi 12 let a jsem nesmírně ráda, že jí mám. Je hezké mít koně. Myslí si like. Majitelé koně ví, že je to dřina, ale kůň vám to oplatí.

 • Odpovědět
  Adéla Kladivová 2.3.2015 v 19:25
   

  Mám menší problém. Mám v jedné vesnici koně jehož majitele se o něj nestarají tudíž ten kůň je plachý, ale ode mě se nechá.Háček je v ton že rodiče si nemohou koně dovolit a tak mě napadlo že bych se zeptala těch majitelů zdali by mi ho nenechali ale nevím jak jim to mám říct chtějí ho dát pryč 🙁

 • Odpovědět
  Meeink Wallovarová 11.7.2015 v 22:12
   

  misa pacholikova-jestli ti to nechcou dovolit ted tak určitě někdy pozděj…ale viš že muiš mit i na koně místo a nějou pěči a obsedaného ale nebudu ti poroučet proste stačí jenom se jich zeptat :že by jsi mo ale moc sis přála koně :))

 • Odpovědět
  ariana Stránská 20.7.2015 v 18:22
   

  Miluju koně doma ma 5 koní 3×kobylu a 2×hríbe

 • Odpovědět
  Eliska 21.12.2015 v 16:54
   

  máme starého souseda který velký pozemek a malou dřevěnou chatičku která má jen 2 místnosti.říkal že to prodá ale už je to dávno a rodiče se ho už nechtějí ptát dokud se o tom nezačne bavit on.Rodiče řekli že mi ho koupí když to prodá..ale pořád nic.z chaty bych udělala stáj.ale stejně vim že to neprodá,a kdyby ano tak rodiče řeknou že mě to přejde…miluju koně a když mi ho nedovolí tak si ho koupim sam:)

  • Odpovědět
   Klárka 25.3.2017 v 17:54
    

   Já miluji koně ale rodiče mi ho koupí nám ho koupit nechťejí já a ségra si ho moc přejeme tak máme pokladničku a do ní dáváme všechny kapesné na koně a na to ostatní a hodnětkrát jsem brečela že se mi to neviplatí ????.Doufám že se mi můj sen vyplatí ale bude to trvat hodně dlouho.Tato pořádá mi moc poradila , doufám že nejdříve bych ho chtěla mít do osmnácti právě teď mije devěd

   • Odpovědět
    Horse 2.8.2017 v 14:52
     

    Ahoj ,nebuď smutná že ti rodiče koníka koupit nechtějí ,mít koníka neznamená na něm jen jezdit(pokud jezdit umíš)ale bude tě stát hodně peněz a času sama to znám mám dva koně ,a musíš mít kde ho ustájit a krmení a také vybavení je většinou dražší než samotný koník jsi ještě malá na to aby ses dokázala postarat o takové zvíře nechci tě odradit . Veterinář a kovář je také drahý a většina lidí s koupí koníka až budou pracovat.Mě je 14let tak třeba až budeš starší tak ho dostaneš.????

 • Odpovědět
  Tereza Chalupníková 10.3.2016 v 15:42
   

  Dobrý den, chci mít koně, ale mamka s tatkou mi ho nechtějí koupit. Neví nikdo jak je přemluvit?
  Budu moc ráda za odpověď.
  I LOVE HORSE !!!!!!
  Nashledanou…

  • Odpovědět
   Terka 1.2.2017 v 10:56
    

   řekni mamce že za koně bys dala všechno i svůj život a zesmutni tak na týden a mamka s tvým tátou si toho všimnou a optají se tě co ti je nebo co se děje jo a přestaň na chvíli mluvit ………….. řekni : mami budu ti ze vším pomáhat a budu se snažit ve škole i doma. Potom zaber trochu ve škole snaž se dostávej 1 a 2. Pak řekni mamce mami kůň je můj život a pokud ho nedostanu budu pořád taková smutná ale jestli ano budu šťastná. Na moje rodiče to zabralo…….. 😀

 • Odpovědět
  Amálie Vítovcová 14.8.2016 v 20:55
   

  Dobrý den 🙂 Je mi 11 a chtěla bych koně 🙂 Rodiče mi budou pomáhat s koněm aleb stejnak to vzládám sama 😀 Tato stránka mi moc pomohla 🙂

 • Odpovědět
  Klárka 25.3.2017 v 18:00
   

  Není devět miluji koňe jednou sem brečela že se.i můj sen mít koně nesplní rodiče mi ho koupí nechtějí tak sestra ho chce mít taky tak směsi výrobku pokladničku a dolní si dá vám mevšchny našetřené peníze doufám že ho budu mít tak do 18.Ostaním gdohomá tak gratuluji že se vám sen viplnil ????

 

Vložit komentář