Jak správně vybrat koňské sedlo?

Jak správně vybrat koňské sedlo?

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 4.2.2010 | Zobrazeno: 36 345x

Pohodlné a kvalitní sedlo je jistě základním předpokladem pro spokojenou vyjížďku na koni. Avšak orientovat se v tom, jaké druhy sedel jsou dnes na trhu a podle čeho správné sedlo vybírat, může být velmi náročné. Proto vám dnes přinášíme několik tipů, na co se při koupi nového sedla zaměřit.

Na prvním místě je pohodlí koně

Překvapujícím faktem pro vás možná bude, že pohodlí jezdce není hlavním kritériem výběru správného sedla. Pokud si totiž vyjížďku na koni chcete skutečně užít, musí se dobře cítit především váš kůň. Pokud se tedy rozhodnete kupovat nové sedlo, je nutné zvážit především velikost a konstrukci sedla, které bude vyhovovat vašemu koni. Jinak může kůň trpět otlaky a jezdci nebude umožněn správný sed. Dobrou zprávou pro všechny začínající i pokročilé jezdce však je, že vaše pohodlí je hned na druhém místě v žebříčku kritérií pro výběr správného sedla.

Druhy sedel

Mezi základní druhy sedel patří sedla univerzální, drezurní a skoková. Drezurní a skoková sedla jsou určena pro speciální sportovní disciplíny. Univerzální sedla, jak už vám název může napovědět, mohou být použita k jakékoliv příležitosti. Jednoznačná definice jednotlivých druhů však neexistuje. Druhy se totiž často prolínají mezi sebou. Univerzální sedla mají obvykle středně hluboké až hluboké posedlí, kulatou zadní rozsochu a běžné, mírně dopředu posazené bočnice. Drezurní sedla se od univerzálních liší především delšími bočnicemi, které jsou umístěny svisle dolů tak, aby podporovaly jezdce ve vzpřímeném drezurním sedu. Skoková sedla se od univerzálních liší zejména mělčím, plošším posedlím. Zadní rozsocha bývá hranatá, aby při skoku jezdci nepřekážela. Bočnice bývají menší, více posunuté dopředu.http://www.jezdeckepotreby-pegas.cz/blog/wp-admin/post.php?action=edit&post=100&message=1

Rozlišovat můžeme také sedla anglická, westernová, australská, bezkostrová a pony sedla. Anglická sedla jsou nejpoužívanější typ sedla. Jejich konstrukce je typická tím, že je bez lyžin a s malou plochou polštáře. Výhodou anglického sedla je, že těsně přiléhá na koňský hřbet a jezdec tak může na koně lépe působit. Westernová sedla jsou vyráběna speciálně pro westernové disciplíny. Také mezi těmito sedly však najdete sedla vhodná pro běžné vyjížďky do přírody. Australská sedla jsou vhodným kompromisem mezi anglickým a westernovým sedlem. Bezkostrová sedla nemají na rozdíl od klasických sedel tuhou konstrukci. To jim umožňuje dokonalé přizpůsobení tvaru koňskému hřbetu. Pro koně je tento druh sedla mnohem šetrnější a jezdec má také mnohem bližší kontakt s koněm. Jeho výhodou je také přizpůsobivost tohoto druhu sedla konstrukci koně.

sedlo2-440x200

Výběr sedla

Při výběru vhodného sedla je nutné, abyste se nejprve zamysleli nad typem sedla, které budete potřebovat, tedy na jakou jezdeckou disciplínu budete sedlo využívat. To platí i v případě univerzálních sedel. Každé sedlo je totiž jiné a i jednotlivá univerzální sedla se od sebe do určité míry liší – především konstrukcí, užitnými vlastnostmi a v neposlední řadě také cenou. Obecně platí, že začátečníci by měli vybírat spíše mezi sedly univerzálními, které jsou stabilnější a jistější. Další praktickou radou při výběru může být skutečnost, že je potřeba respektovat velikost kohoutku. Mezi kohoutek a sedlo by se měly správně vejít tři prsty. Sedlo by v každém případě nemělo ze stran tlačit na kohoutek. Pro koně s vystouplým, vysokým kohoutkem je potřeba volit spíše sedla s otevřenou komorou.

Tvar hřbetu vašeho koně ovlivňuje rovnováhu sedla. Důležitá je ale také postava samotného jezdce. Je vhodné se zaměřit především na výšku postavy, délku stehenní kosti a obvod sedu, který určuje velikost posedlí a tvar sedla. Neexistují žádné univerzální tabulky pro to, jaká velikost sedla se hodí pro určitou výšku postavy. Vždy záleží na mnoha faktorech a na celkové postavě jezdce. Bočnice obvykle bývají na trhu ve standardních velikostech.

V neposlední řadě ovlivňují výběr sedla také jezdecké zvyklosti. Jezdci mohou upřednostňovat konkrétní umístění nebo typ opěr. Stejně tak záleží na preferencích jezdce, zda bude chtít pro svou jízdu zvolit sedlo měkké a širší nebo raději sedlo tvrdší. K výběru sedla patří také výběr vhodných doplňků a vhodná péče o sedlo. To by nemělo být vystaveno povětrnostním vlivům, ani by nemělo být uloženo v příliš chladné a vlhké místnosti. Pro uchování měkké kůže je vhodné pravidelné ošetřování sedla slabou vrstvičkou oleje.

Každý, kdo tedy vybírá nové sedlo nebo má výběr teprve před sebou, si musí nejprve ujasnit to, co sám upřednostňuje a jaké jsou jeho jízdní zvyklosti. Jedině tak bude se svým výběrem skutečně spokojen.

S výběrem správného sedla vám rádi pomůžeme a odborně poradíme v našem eshopu nebo v kamenné prodejně Jezdecké potřeby PEGAS.

 

Komentáře

Vložit komentář