Jak správně vybrat udidlo?

Jak správně vybrat udidlo?

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 30.7.2011 | Zobrazeno: 7 922x

Udidlo by mělo sloužit k lepší ovladatelnosti koně. Lidé si ale musí uvědomit, že s cizím kovovým tělesem v koňské hubě je třeba zacházet co nejšetrněji, jinak totiž koni způsobí velkou bolest. Udidel je spousta druhů, liší se použitým materiálem i tvarem. Každý kůň má jiný tvar huby a jinak reaguje na různé druhy udidel. Díky širokému výběru si majitelé koní můžou vybrat udidlo pro svého koně přímo na míru.

Dvakrát lomené stihlo – jedna z nejšetrnějších variant

Za všeobecně nejjemnější udidlo je považováno dvakrát lomené stihlo. Nejlépe kopíruje tvar koňské huby a působí spíše na jazyk, než na koutky koně. Můžete si navíc vybrat i variantu s protáčejícími se kroužky, díky kterým si kůň udidlo v hubě lehce posune a uvolní tak tlak, který jinak působí jen na jedno místo.

Páková udidla jen pro zkušené jezdce

Páková udidla jsou velmi ostrá a jsou určena především pro špatně ovladatelné koně. Kromě působení na jazyk a koutky jsou zde ještě páky a řemínek, působící tlak na podbradek koně. Základním pravidlem je, aby byl řemínek utažen maximálně na dva prsty. Při větším utažení totiž více svírá koňskou bradu. Je zde také přímá úměra mezi délkou ramen páky a páčivým efektem. Čím jsou ramena páky delší, tím silnější a větší je tlak působící na koně. Páková udidla by tedy měli používat jen velmi zkušení jezdci, kteří ví, jak udidlo použít bez toho, aniž by koni působili zbytečnou bolest.

Je mnoho druhů udidel:

Jak vidíte, udidel je opravdu velké množství. I to nejjemnější udidlo se ale může pro koně stát velkým utrpením, pokud je jezdec nešetrný. Vždy tedy záleží predevším na ruce, která koně řídí, než na udidlu, které má v hubě.

 

Komentáře

Vložit komentář