Koně a jejich nejčastější nemoci

Koně a jejich nejčastější nemoci

2x komentář Napsal: admin | Magazín | 17.6.2010 | Zobrazeno: 12 965x

O užitečnosti koní už něco málo víme. Ale k tomu, aby nám dobře sloužili, je důležité jejich zdraví. Vyskytuje se totiž mnoho koňských chorob – od těch banálních až po ty těžké a smrtelné. Zdraví koně je souborem mnoha znaků. Jedním z nich je např. příjem potravy, kvalita srsti a pravidelnost vyměšování. Také podle chování můžeme rozpoznat, zda se s naším koněm něco neděje. Pokud se začne chovat nepřirozeně, nemá radost z toho, že na něm sedí jezdec, či když je ve výběhu, něco je špatně. Nejčastější nemocí je porucha trávení doprovázená bolestí břicha – tzv. kolika.

Kolika

Jejím hlavním projeven je nechutenství a bolest v dutině břišní. Že kůň trpí touto chorobou, poznáme podle určitých znaků. Nežere, válí se v boxu, hodně se potí, kope zadníma nohama a je neklidný. K tomu, aby ulevil bolesti, si sedá jako pes. Tím se mu uvolní tlak, který na něj působí.

Rozlišujeme dva druhy kolik. Pravou, která postihuje trávicí trakt zvířete (žaludek, střevo) a nepravou, postihující jiné orgány (ledviny, játra, močový měchýř, slinivku a další). Jedná se o vážný stav, kdy může i během několika hodin dojít ke smrti zvířete.

Koně jsou na tuto nemoc náchylní, protože mají jinak uspořádané trávicí ústrojí. Mají poměrně malý žaludek. Vstup z jícnu do žaludku je opatřený svěračem, který zabraňuje zpětnému chodu potravy a kůň proto nemůže zvracet. Často tedy dochází ke kolikovým bolestem.

Dechová nedostatečnost

Dechová nedostatečnost je závažná choroba, která se musí co nejrychleji řešit. Jde o výrazné narušení dýchacích orgánů. Jejími příznaky jsou ztížené dýchání, zvýšená dechová frekvence, rozšířené nozdry, ustrašený výraz v obličeji koně a namodralé zbarvení sliznice dutiny ústní.

Dechová nedostatečnost může mít více příčin. Například alergické otoky hrtanu po bodnutí hmyzem, krvácení v hrudníku nebo expanzivní procesy v dutině břišní. Při těchto příčinách dochází ke zúžení plic koně. Jednou z příčin je také chronický kašel.

Při tomto onemocnění se musí nasadit vysoké dávky kortikosteroidů. Pokud jejich použití není dlouhé, nemá žádné vedlejší účinky. Jedinou šancí na přežití je většinou změna ustájení koně.

Hniloba střelu

Na tomto postižení rohoviny kopytního střelu se podílí nevhodné vnější (nedostatečná péče o kopyta) i vnitřní (nekvalitní rohovina) podmínky. Kromě střelu bývá poškozené i chodidlo a rohová stěna.

Jak poznáme hnilobu? Postižená rohovina se jeví jako šedočerný mazlavý povlak a charakteristicky zapáchá. V případech, kdy je hniloba hluboká a zasahuje až do škáry, vyvolá to bolest a kůň začíná kulhat. Pokud kůň trpí touto nemocí, nejlepší lék na ni je zvýšení stájové hygieny a dostatečný pohyb. Musíme důkladně vyčistit a dezinfikovat kopyto a rýhu vyplnit gázou.

Dermatofýzy

Dermatofýzy jsou povrchová plísňová onemocnění. Typické parazitující plísně žijí na zrohovatělých částech kůže a srsti. Jsou silně nakažlivé a přenášejí se různými předměty (dekami, postroji) či přímým kontaktem. Plísně dokážou na předmětech přežívat i několik let. Kůň, který nemá nijak poškozenou srst, tuto nemoc chytit nemůže. Avšak stačí jen pouhé porušení kůže, například šamponem a koni se naruší imunita.

Příznaky dermatofýzy jsou jednoznačné. Na srsti se objeví malé uzlíky s naježenou srstí a vytváří se stroupky. Postižená místa začínají svědit, kůň se škrábe a rozedírá si kůži do krve. Poté vzniká nejčastěji těžký bakteriální zánět kůže.

Ekzém

Jedná se o povrchový zánět kůže často doprovázený svěděním. Hojí se bez jizev. Rozlišujeme dva druhy. Akutní a chronický. Akutní poznáme podle zčervenání, svědění, tvorby šupin, puchýřků a mokvání. Nakonec se vytvoří krusty. V případě chronického ekzému všechny výše uvedené znaky mohou být stejné. Pouze se projevují v menší míře. Ekzém je často spojen s alergií, kdy do kůže vnikne alergen a vyvolá v ní zánět. Léčba tohoto onemocnění může být velmi složitá a zdlouhavá.

Edém plic

Edém je nahromadění tekutiny v plicích. Jeho příčinou bývá počáteční stádium zánětu plic, těžké srdeční vady a srdeční nedostatečnost, nadměrný příjem tekutin a v neposlední řadě alergická reakce.

Koně trpícího touto nemocí poznáme podle toho, že se často třese, má strach, sliznice jsou cihlově červené nebo namodralé a špatně dýchá. Nejvíce mu pomůžeme, když ho odvedeme do stínu a ihned zavoláme veterináře.

Tetanus

Je onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Bakterie se vyskytuje ve střevech býložravců a trusem se dostává do půdy, kde sporuluje a přežívá i několik let. Bakterie se do těla dostane ve chvíli, kdy je nějakým způsobem porušena koňská kůže. Výsledkem je přehnaná reakce svalů (křeče) na běžné podněty jako je světlo, dotyk a zvuk. Prvními příznaky je ztuhlost pohybu a neochota při otáčení. Poté se objevují křeče, které začínají na hlavě a postupně postupují do celého těla. Kůň není schopen jíst ani polykat sliny. Uši jsou nepohyblivé, postoj koně je nezvyklý. Má široce rozkročené, natažené končetiny, ocas ztuhlý a zdvižený nahoru. V posledním stádiu kůň ulehá a umírá na udušení.

Tomuto krutému konci však můžeme zabránit, pokud si včas všimneme nezvyklých projevů. Ihned voláme veterináře a ten mu podá hyperimunní sérum, vysoké dávky antibiotik a sedativa, které uvolní stažené svaly. Rána, která byla vstupem infekce, pořádně zdezinfikujeme a cizí tělesa z rány odstraníme. Abychom se onemocnění koně vyhnuli, je nezbytná jeho vakcinace.

Letní vyrážka

Letní vyrážkou se většinou myslí alergická reakce po bodnutí hmyzem. Onemocnění je spojeno s obdobím výskytu hmyzu a to bývá většinou od dubna do října. Nemocný kůň se projevuje tak, že má většinou postižené dorzální části těla (hlava, hříva, krk, hřbet, ocas). Kůň si neustále vydrbává srst a v oblasti krku a hřbetu se objevují velké ploché kulaté otoky. Které se později mění v praskliny a krusty bez srsti. Ocas je úplně holý bez žíní. Onemocnění zhoršuje prach, pot a jiné nečistoty. K tomu, abychom zabránili nemoci, musíme držet koně dál od hmyzu. V největší době výskytu komárů a jiných, držíme koně ve stáji a na okna dáváme jemné síťky. Pokud je kůň na pastvině, použijeme repelenty a dobrou ochranou jsou i letní síťované deky, síťky na oči a uši.

Nezbytnost prevence

U nemocí koní je to stejné jako u nemocí lidí. Nemocí, které koním hrozí, je bezpočet. Závisí však především na nás, zda dáme nemoci šanci nebo budeme dbát na prevenci. Pokud se snažíme dát koni co nejvíce, rozhodně nic nepokazíme, a to jak v oblasti výběhu, potravy, péče či hygieny.

 

Komentáře

 • Odpovědět
  anonim 26.5.2016 v 20:29
   

  Dobrý den potřebovala bych vědět co je to chronicky nemocný kůň?

  • Odpovědět
   Redakce Magazínu Pegas 27.5.2016 v 08:05
    

   Dobrý den, chronicky nemocný kůň znamená, že trpí na nějakou nemoc dlouhodoběji, může se mu tato nemoc více či měně častěji vracet, je na ni náchylnější.

 

Vložit komentář