Koně a velké zimní mrazy – je to problém?

Koně a velké zimní mrazy – je to problém?

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 13.2.2012 | Zobrazeno: 6 004x

Silné mrazy, které v posledních týdnech zasáhly Českou republiku, nenechávají některé majitele koní v klidu. V našem Magazínu Pegas, jsme vás již počátkem zimních měsíců informovali v článku Krmení a výživa koní v zimě o tom, jak je to s mrazy a s termoregulací u koní. Praktické informace k ustajování a používání dek najdete také v našem článku Tipy k používání a údržbě dek pro koně a k zimnímu ustájení.

Jak se koně v zimních mrazech zahřívají?

Koně jsou ze své podstaty velice dobře přizpůsobeni klimatu našeho mírného pásma. Velice studený vzduch, který známe z posledních dní, kdy teploty klesají i k mínus 20° C, koním, kteří jsou zvyklí na pobyt venku a mají zimní srst, neublíží. Pro pobyt v chladném vzduchu a k pohybu a práci v mrazu jsou koně dobře vybaveni.

Koňské nozdry skrývají rozsáhlou, dlouhou a spletitou nosní dutinu vystlanou prokrvenou sliznicí, která ohřívá procházející vzduch. Dýchání mrazivého vzduchu tedy koně neohrozí, protože než se vzduch dostane do kritických míst krku – hrtanu, průdušnice, průdušek a plic – je již dostatečně ohřátý. Pokud je kůň v pohybu, sliznice v nosních dutinách je o to více prokrvená a ohřívá vcházející vzduch ještě více.

V případě, že váš kůň není zvyklý trávit hodiny venku a byl dlouho ustájen v teplé stáji, může být situace poněkud komplikovanější. Na delší pobyt venku je v tomto případě určitě lepší připravovat koně postupně. Mějte však na mysli, že pocity chladu vnímá člověk mnohem citlivěji než kůň. Dlouhodobě nízkým teplotám se koně přizpůsobují díky své termoregulaci. Odborníci uvádějí, že k energeticky náročnější termoregulaci koní dochází až při -15°C u dospělých, dobře vyvinutých koní (-11°C v případě ročků). Koně spalují více energie a potřebují mít v této době neomezený přístup krmiva, především vlákniny a kvalitního sena spolu s dostatečným množství (nezamrzlé) vody. Za silných mrazů bychom koně měli přikrmovat energetickým krmivem (jedlý olej, jádra). Kvalitně osrstění koně s neustálým přístupem k senu a vodě se i s hlubokými mrazy vyrovnají velice dobře.

Sníh, mráz a studený vítr versus koně

Jak jsme si ukázali výše a ve zmíněných článcích, s teplotou se koně vyrovnávají poměrně snadno. Horší je to se studeným zimním větrem. Na průvan je přitom potřeba si dávat pozor také ve stájích. Majitelům koní a stájí je proto doporučováno, aby koně měli k dispozici přístřešky nebo alespoň přirozené větrolamy, které vytvoří závětří, kde se koně před silnými chladnými větry mohou schovat. Je-li kůň venku pod přístřeškem, může ušetřit podle odborníků až 20 % energie vydávané na zahřívání.

Sníh není pro koně nepřítel, naopak, pohyb ve sněhu je pro koně velmi příjemný a rádi se v něm i vyválí. Horší jsou pro koně naopak suché mrazy bez sněhové pokrývky, které jsou doprovázeny zmrzlou tvrdou půdou, která může být pro koně i jezdce mnohem nebezpečnější.

Trpí v zimě koňská kopyta?

Koňská kopyta mrazem trpí. Mají-li koňská kopyta sklony k praskání, pak je dobré ošetřovat je tukem na kopyta. S jejich výběrem vám rádi pomůžeme v našem e-shopu Jezdecké potřeby – PEGAS. Pokud se v místech, kde se kůň často pohybuje, nachází zledovatělé plochy, posypte je pilinami, pískem nebo hnojem.

Podkovy dokáží kopyta koní ochránit před ledem a před zmrazky. Zimní podkovy mají často speciální několik milimetrů vyčnívající hroty, určené především pro bezpečnější pohyb po ledu.

Zdroj: jezdectvi.cz

 

Komentáře

Vložit komentář