Koňský chrup

Koňský chrup

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 24.6.2010 | Zobrazeno: 6 376x

Tak jako lidský chrup, tak i ten koňský vyžaduje pravidelnou a nezbytnou péči. A stejně jako většina z nás, koně mají také velký strach ze zubaře. Pravidelné prohlídky 2x ročně jsou ovšem nezbytné.

Koňský zubař potřebuje zcela jiné nářadí, než má zubař lidský. Nepotřebuje vrtačku, protože koním se zuby nevrtají ani neplombují. Vystačí si se dvěma rašplemi a kleštěmi. Základem jejich práce je broušení. Koním totiž každý rok zuby dorostou o 1-2 mm. Sice se navzájem obrušují, ale tím vznikají nepravidelné hrany, které jim vadí. To, zda koně trápí zuby, poznáme podle toho, že nežere. Kousání ho bolí. Problémy se můžou vyskytnout i při ježdění. Tehdy na řadu přichází zubař. Broušení zubů je nebolí, neboť mají nervy uložené hluboko v dásni. Trhání už je ale pro koně bolestivější. Pokud je však zubař zkušený, kůň sebou při vytrhnutí pouze cukne a po druhém zubu se dokonce nechá i pohladit. Trhání není složitý zákrok. Zubař vezme do rukou kleště, odhrne koni pysk a za vteřinu je zub venku.

Složení zubů

Koně mají stejně jako lidé dvoje zuby. První mléčné, které mění do 5 let a poté jim vyrostou zuby trvalé. Tímto znakem se kůň stává dospělým. Někdy se stává, že mléčné zuby nechtějí vypadnout. V takovém případě se jim musí pomoct.

Horní i dolní čelist vytváří zrcadlový obraz, souměrný chrup. Koňský chrup se skládá z 6 předních zubů, kterým se říká řezáky. Ty slouží k ukusování trávy. Za řezáky rostou 3 třenové zuby na každé straně a 3 stoličky. Ty slouží k drcení potravy. Někdy se stane, že mezi řezáky a stoličkami je mezera na šířku dlaně. V této mezeře bývá špičák. Ale tímto znakem se mohou pyšnit pouze hřebci nebo valaši. Proto je rozdíl mezi počty zubů u klisen a hřebců. Samice mají 36 a samci 40 zubů.

Rozdíl mezi mléčnými a trvalými zuby

Rozdíl mezi mléčnými a trvalými zuby je patrný a viditelný. Mléčné zuby jsou hladší, bělejší a menší. Oproti tomu jsou dospělé zuby velké, silné a zabarvené žlutě.

Určení věku

Díky zubům můžeme zjistit, kolik má kůň let. Zuby se s věkem opotřebovávají a tím se odkrývají různé části vnitřní struktury. V období růstu zubu dokážeme přesně určit věk koně. Jakmile ale dorostou, asi kolem osmého roku života, stává se určení těžším.

Problémy s chrupem

Koně mívají problémy s tzv. vlčími zuby. Jsou to první třenové zuby, které by se správně neměly ani vyvinout. Někteří koně jsou jimi ale obdařeni a tento handicap může napáchat hodně špatného. Poznáme ho velmi snadno. Před prvním řádným třenovým zubem uvidíme nebo nahmatáme malý zoubek. Koním ale většinou začne vadit až při nauždění. Udidlo do zubu naráží a to je pro ně velmi nepříjemné až bolestivé. Projevy jsou různé podle toho, jaký mají práh bolesti. Buď hází hlavou, utíká pod jezdcem, nebo je „tvrdý“ na hubu, jeden koutek či tuhne v krku a zádech.

Další vadou chrupu je tzv. chrup kapří. Je to vrozená choroba, která se vyskytuje u hříbat trpící rachitidou – nedostatkem vápenatých solí. Projevem je pak špatný vývin čelisti a celé kostry.

Stejnou chorobou rachitidou je způsoben i štičí chrup. Projevuje se tak, že spodní zuby přesahují zuby horní. Zde však existuje naděje, že při vypadnutí mléčných zubů se tato vada vylepší, přinejlepším úplně zmizí.

Pravidelná péče o koňský chrup se nesmí zanedbat. Zdravý kůň je spokojený kůň, proto i o chrup koně musíme dobře pečovat.

 

Komentáře

Vložit komentář