Krmení a výživa koní v zimě

Krmení a výživa koní v zimě

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 11.11.2011 | Zobrazeno: 5 231x

Každé roční období znamená pro koně jiný typ zátěže. Nadcházející zima vyžaduje od chovatelů mimo jiné přizpůsobení krmných dávek odlišným potřebám koně. Přizpůsobíme-li se fyziologickým potřebám koně a zajistíme mu vyrovnanou krmnou dávku podle jeho zatížení, dosáhneme tak spokojenosti a dobré zdravotní kondice koně. Vedle krmení a vyvážené dávky vitamínů a minerálů je důležité myslet v zimě také na dostatečný pohyb koně.

Zahřívání koně v zimě? Určující je teplotní optimum koně a kritická teplota

Krmení koně v zimě souvisí také s jeho zahříváním. Pro udržení potřebné tělesné teploty (a tedy zvýšení svého metabolismu) musí koně vynaložit v zimě mnohem více energie.

Na základě výzkumů je doporučováno, aby byli koně v zimě krmeni kvalitním senem. Seno je totiž ideálním zdrojem vlákniny a během trávení a fermentace, kterou zajistí mikroorganizmy ve slepém a tlustém střevě, je pak i nejideálnějším zdrojem tepla. Vzniku zácpy u koně pak předcházíme dostatečným přísunem vody a dostatečným množstvím pohybu.

Výzkumy jasně ukazují, že teplotní optimum koní, při kterém nemusí koně vydávat žádnou energii na zahřátí nebo ochlazení se nachází v rozmezí mezi -6,5° C a 4,5° C. Takzvanou kritickou teplotou, při které musí být nastartována termolegulace pro zahřívání, je -10° C. Při této teplotě již kůň spotřebovává více energie na vlastní zahřátí.

Faktory ovlivňující kritickou teplotu u koní

Energetický výdaj koní je přitom ovlivněn i řadou dalších faktorů, jako je:

  • způsob ustájení koně – venku nebo ve stáji,
  • výkyvy teplot, kterým je kůň vystaven – stálé klima nebo často se střídající teplotní extrémy,
  • počasí (vítr, déšť, sníh atp.),
  • výživová kondice koně,
  • zdravotní stav koně,
  • zoohygienické podmínky chovu,
  • roční období (navyknutí, hustota srsti apod.),
  • zásoby tělesného tuku.

Tělesnou a zdravotní kondici koní sledujte průběžně a v případě jakýchkoli odchylek se poraďte s odborníky – výživovými poradci a veterináři. Jakékoli zdravotní potíže je lepší odhalit a řešit včas. Sledujte také váhové úbytky a kvalitu srsti koní. Svého koně samozřejmě nejlépe znáte vy sami a jakékoli příznaky strádání již sami poznáte.

Krmení a krmné dávky přidávejte postupně

V případě, že se rozhodneme změnit složení krmiva nebo velikost krmných dávek pro koně, musíme tuto změnu provádět postupně. Střevní mikroflóra si na tuto změnu musí postupně zvyknout. Novou složku krmné dávky navyšujeme postupně, aby se mikroorganismy ve slepém a tlustém střevě stihly postupně množit a zpracovávat nové složky potravy. Nedodržováním tohoto pravidla bychom koni mohli způsobit disbalanci střevní mikroflóry, která by se mohla projevit v průjmech, kolikách nebo schvácením kopyt.

Přípravky na zklidnění přidávané do krmiva koňů v zimě

V zimě jsou koně méně pracovně vytížení, mají méně pohybu a zimní období je náročné i na jejich psychiku. Dlouhé hodiny trávené v boxe se pak mohou projevit i na samotné jízdě, nebezpečí hrozí jak jezdci, tak koni. Mimo reálné nebezpečí úrazu může tento typ stresu koni způsobit i vředy. Mnozí chovatelé proto přidávají koním do stravy v tomto období přípravky na zklidnění. Koňům, kteří mají v zimním období pohyb omezený, zároveň snižujeme energii v krmné dávce (snížíme dávku ovsa, kukuřice, tuku apod.).

Pro dobrý psychický i fyzický stav koně nejen v zimním období je však přirozený volný pohyb tím nejlepším, co pro něj můžeme udělat.

Krmné směsi, pochoutky, vitamíny a minerální doplňky pro koně

V našem e-shopu a kamenné prodejně ve Valašském Meziříčí vám nabízíme:

Zdroj: jezdeckepotreby-pegas.cz, ifauna.cz, alltechprokone.cz

 

Komentáře

Vložit komentář