Kůň Převalského se opět prohání po mongolských stepích

Kůň Převalského se opět prohání po mongolských stepích

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 21.6.2011 | Zobrazeno: 2 908x

Jediným žijícím předkem našeho domácího koně je kůň Převalského. Ten ale bohužel z volné přírody zmizel na přelomu 60. a 70. let minulého století a od té doby jej můžeme vídat pouze v zoologických zahradách.  Proto, začaly vznikat velké snahy o jeho záchranu.

Návrat koně Převalského do přírody

Pražská zoologická zahrada je jedním z největších iniciátorů navrácení koně Převalského do jeho přirozeného prostředí, kde se původně vyskytoval, tedy do Mongolska. V roce 1998 a 2000 se dokonce podařilo 4 koně odchované právě v Zoo Praha do volné přírody v oblasti Tachin Tal a Hustain Nuru dopravit. Od té doby ale žádní další koně nepřibývali.

Populace koně Převalského však potřebovala nutně posílit. “Proto jsme se rozhodli, že právě letos, kdy Zoo Praha slaví 80 let od svého založení, uskutečníme vůbec první český transport koní Převalského do Mongolska,” řekla mluvčí pražské zoologické zahrady Jana Ptačinská pro server iDNES.cz.

Transport začíná

Tři klisny a jeden hřebec byli nejprve přemístěni do aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově, kde si zvykali na širé prostranství a divoký život ve stádu. V úterý 14. června 2011 začal ten nejnáročnější transport koně Převalského v novodobé historii.

Chovatelé naložili koně v bednách do letadla a dali jim sedativa, aby při transportu neutrpěli šok. Přeprava zvířat na takovou dálku je vždy extrémně náročná i nebezpečná. Mohou nastat nejrůznější komplikace, ale vše nakonec dopadlo na výbornou.

Chovatelé slaví stoprocentní úspěch

Nyní už se čtyři nové přírůstky koně Převalského prohánějí po mongolských stepích v rezervaci Khomiin Tal v Mongolsku, a celý tým, který přepravu organizoval, oslavuje. Všechna zvířata si na nové prostředí zvykla až nečekaně rychle. Nyní budou pár měsíců ve speciální ohradě, aby se dostatečně aklimatizovali, a poté se připojí k celému stádu.

 

Komentáře

Vložit komentář