Lonžování koně – lonžovací pomůcky, díl 2.

Lonžování koně – lonžovací pomůcky, díl 2.

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 6.1.2012 | Zobrazeno: 5 014x

Magazín Pegas pokračuje v seriálu o lonžování od základů lonžování přes nezbytné pomůcky k lonži, které jsme vám představili v minulém článku. V druhém díle o lonžovacích pomůckách vám představíme chrániče nohou, lonžovací otěže a lonžovací ohlávku, vrátíme se k lonžovacím udidlům a řekneme si o výhodách používání lonžovacího obřišníku.

Chrániče nohou při lonžování

Nezbytnou součástí výbavy při lonžování především mladých koní jsou chrániče nohou. Chrániče při lonžování zabrání nepříjemnostem, které si může mladý kůň způsobit svou nezkrocenou divokostí. Bandážování všech čtyř nohou koně dá oporu šlachám koně a linii kruhu. Místo bandáží je možné využít alespoň kamaše nebo chrániče patek – zvony. Rozlišujeme několik typů chráničů nohou.

  • Bandáže – samozřejmou součástí lonžování je bandážování nohou, které koním dodá v lonžovacím kruhu potřebnou ochranu i oporu
  • Šlachovky – jsou ochrany nohou, které slouží hlavně k ochraně šlach na předních končetinách koně
  • Strouhavky – jsou ochrany nohou sloužící k ochraně zadních končetin koně
  • Kamaše – jsou ochrany nohou poskytující koni ochranu a zároveň oporu
  • Zvony na kopyta – slouží k ochraně kopytních patek a tzv. korunkového okraje. Vyrábějí se zpravidla z gumového materiálu a využijete je jak k ochraně kopyt při výcviku, tak i při skokovém ježdění

Lonžovací otěže – Martingaly a vyvazovací otěže

Při lonžování je možné používat i martingaly. Smyslem martingalu je snížit koni hlavu, tedy zabránit mu, aby zvedal hlavu a krk vysoko nebo aby s nimi pohazoval nahoru a dolů. Martingal je průvlečná otěž tvořená nákrčníkem, vidlicí s kroužky a podhrudníkem zakončeným smyčkou, kterou se provléká podbřišník. Martingal se připevňuje pod bočnice sedla k podbřišníku nebo jsou vedeny mezi předníma nohama a připevňovány k podbřišníku na hrudi koně.

Vyvazovací otěže jsou další lonžovací pomůckou z řad otěží. Slouží ke správnému držení hlavy koně. Vyhazovací otěže jsou tvořeny nastavitelnými řemeny, které se připevňují do kroužků udidla nebo k obnosku. Jejich druhý konec bývá pevně připevňován k podbřišníku.

Lonžovací ohlávka

Další lonžovací pomůckou je lonžovací ohlávka s obnoskem. Jedná se o ohlávku, která má zpevněný nánosník, k němuž jsou připevněny tři kroužky. Lonž je připnuta na přední straně nánosníku. Lonžovací ohlávky s obnosníkem při lonži oceníte, protože budete mít koně díky nánosníku více pod kontrolou. Nánosník totiž vyvíjí větší tlak na hlavu koně a ten je tak lépe udržitelný. Nánosník je samozřejmě vypodložen, aby byl pohodlnější.

Udidla při lonži

Na lonžovací ohlávku můžeme později – v dalších fázích výcviku – upevnit i udidlo. Existuje samozřejmě celá řada udidel s různým tvarem, velikostí, s odlišnou šířkou a s různými druhy působení, pákové a bez páky. Ideálně by lonžovací udidlo mělo být vždy vybaveno gumovými kroužky, které zabrání posunování udidla v hubě. Nelomené gumové udidlo bude vhodnější pro mladé koně, pro koně ve výcviku využijeme lomené udidlo.

Podbřišník, obřišník a sedlo při lonžování

Při prvních výcvicích mladého koně je dobré používat podbřišník, který koně postupně přivykne k používání sedla. Podbřišník se upevňuje v místech kohoutku koně. Při lonžování koně bez jezdce je vhodný lonžovací obřišník nebo alespoň sedlo oproštěné od třmenů a třmenových řemenů, aby si na ně kůň zvykal.

Voltižní madla

Voltižní madla jsou vhodná jak pro lonžování bez jezdce, tak při výcviku jezdců bez sedla. Hlavním úkolem madel je zajistit stabilitu jezdce. Především pro začínající jezdce jsou madla výborná pro zajištění jistoty, učí udržovat rovnováhu a zpevňovat sed.

Lonžovací postroje

Lonžovací postroje nutí koně k perfektnímu podsazení a práci především zadních končetin. Díky lonžovacím postrojům je zajištěno výborné posílení zádových svalů koně a práce pod sedlem. V nabídce e-shopu JezdeckéPotřeby-Pegas.cz najdete také Kombinovaný lonžovací postroj Nathe, který díky svému originálnímu pojetí působí přímo na záď koně. Oproti většině lonžovacích otěží nepůsobí jen na přední část koně a tím mu šetří část jeho sil. Není díky němu potřeba kompenzovat při ježdění pobídkami holení jezdce, jako u běžných ložnovacích otěží, nehrozí strnulost koně a kůň zapojuje záda v podsazení, což je důležité pro vaši práci a osvalení koně.

S výběrem vhodných lonžovacích pomůcek vám rádi poradíme v našem kamenném obchodě jezdeckých potřeb ve Valašském Meziříčí nebo v e-shopu jezdeckých potřeb Pegas.

[Zdroj: planetazvirat.cz, konicci.cz, konicialbrechtice.blog.cz]

 

Komentáře

Vložit komentář