Lonžování koně – nezbytné a užitečné pomůcky k lonži, díl 1.

Lonžování koně – nezbytné a užitečné pomůcky k lonži, díl 1.

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 3.1.2012 | Zobrazeno: 8 276x

V předchozím článku o základech lonžování jsme si představili lonžování jako takové, jeho přínosy, ideální způsoby, jak s lonžováním u koně začít a jak předcházet zlozvykům. Nyní se zaměříme na konkrétní pomůcky, které se k lonžování používají.

Bavlněné či lněné lonže

Nezbytnou pomůckou k lonžování je tzv. lonž. Ideální je pevná bavlněná nebo lněná lonž dlouhá přibližně 10 metrů a široka přibližně 3 centimetry, která je na jednom konci opatřena pevnou karabinkou a na druhém konci může být zakončena smyčkou, kterou drží v ruce lonžér. Smyčka zabrání popálení ruky v případě, že sebou kůň škubne. Lonž nikdy nepoužíváme k bití koně, je pouze pomůckou k udávání pokynů.

Lonžovací ohlávky s obnoskem nebo uzdečky s udidlem

Karabinka lonže se připíná na lonžovací ohlávky s obnoskem nebo na uzdečky s udidlem.

Udidla

Pro mladé koně je vhodnější používat nelomené gumové udidlo, pro koně ve výcviku používáme udidlo lomené. Udidla by měla být vybavena gumovými kroužky, které jsou na udidle přítomny z důvodu zabraňování posunování udidla v koňské tlamě.

Dlouhý lonžovací bič

Nepostradatelnou pomůckou při lonžování je lonžovací bič. Jeho délka by měla být maximálně 2 metry. Lonžovací bič by měl být opatřen dlouhým šlahounem – delším než je samotný bič, abychom ke koni dosáhli. Při používání lonžovacího biče více než kdy jindy dbáme na to, že neslouží k bití koně, ale k jeho pobízení k běhu. Lonžovací bič tak dočasně nahrazuje pobízející nohy jezdce.

Lonžovací obřišník, vyvazovací otěže, chambon, gogue nebo lonžovací postroje

K lonžování se používají lonžovací obřišníky. Na nich jsou připevněny vyvazovací otěže, chambon, gogue nebo speciální lonžovací postroje. Lonžovací postroje se používají především při výcviku voltižních koní a jejich cílem je donutit koně cválat s podsazenou zádí.

Chambon i gogue zabraňují nadměrnému zvedání hlavy koně. Nepružný řemen zvaný chambon vede od obřišníku mezi předníma nohama koně. Je zakončen kroužkem, ve kterém je provlečeno lanko vedoucí podél obou lícnic ke kroužkům udidla. Lonžování s chambonem je výhodné zejména pro ty koně, kteří vlečou zadek za sebou a stojí spíše na předku. Lonžování s chambonem je ale obtížnější než používat vyvazovací otěže. Vyžaduje správné a včasné pobízení lonžovacím bičem k podsazování zad, vyklenutí hřbetu a správnému vývoji zádového svalstva.

Podobný nepružný řemen gogue vede rovněž od obřišníku mezi předníma nohama koně. Je také zakončen kroužkem, jímž je provlečen řemen vedoucí přes kroužek na boční straně nátylníku podél lícnic. Pak je opět provlečen kroužky udidla a končí zapnutý v kroužku u předních nohou koně.

Tyto i veškeré další pomůcky k lonžování vám rádi představíme v naší kamenné prodejně ve Valašském Meziříčí nebo v e-shopu Jezdecké potřeby Pegas.

V příštím článku se budeme věnovat dalším pomůckám nezbytným či vhodným k lonžování – chrániči nohou počínaje a lonžovacími otěžemi konče. Představíme vám také několik užitečných tipů k samotnému průběhu lonžování.

[Zdroje: Zdroj: planetazvirat.cz, konicci.cz, konicialbrechtice.blog.cz]

 

Komentáře

Vložit komentář