Mají koně trému?

Mají koně trému?

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Zajímavosti | 13.3.2013 | Zobrazeno: 3 909x

Znáte to. Předstupujete před diváky, zrychluje se vám tep, srdce buší, hlas se třese, máte sucho v ústech. Červenáte se nebo se vám potí dlaně. Co se ale děje s koněm, který předstupuje před fandící obecenstvo? Má také trému? A může se tréma jezdce přenášet na koně?

Studie týmu profesora Christine Auricha

Tým profesora Christine Auricha z Univerzity Veterinárního lékařství ve Vídni se věnuje studiu chování koní před publikem. Nedávno zveřejnil spolu se svými kolegy studii s výsledky svého zkoumání projevů trémy u koní.

Jak by se dalo očekávat, u jezdců byly zaznamenány jednoznačné příznaky stresu, nervozity a trémy při vystoupení před publikem oproti tréninku v soukromí. Naopak u koní tak výrazné rozdíly pozorovány nebyly. Studie potvrdila, že koně reagují přibližně stejně při tréninku i při samotné soutěži. Ani nervozita jezdců se na koně nepřenášela.

Jak se měří stres

Tým profesora Auricha během testů měřil různé parametry související se stresem, např. úroveň stresových hormonů (kortizolu) ve slinách koní, rychlost pulsu jezdce i koně. Testy byly prováděny za všech situací – při vystoupení před tisíci diváky i při tréninku bez diváků. Výsledky pak byly porovnávány a bylo posuzováno, jak jezdci a koně reagují na přítomnost publika.

V souladu s předchozími experimenty vědci pozorovali stresové symptomy – vyšší koncentraci kortizolu ve slinách a více nepravidelný srdeční tep. A to jak u koní, tak u jezdců. Nicméně u jezdců byla úroveň stresu za přítomnosti publika nesrovnatelně vyšší. Výzkum potvrdil, že jsou jezdecké soutěže spojeny s trémou a to i u těch nejzkušenějších jezdců. Oproti tomu reakce jednotlivých koní byly v podstatě nezávislé na přítomnosti publika.

Přenáší jezdci trému na své koně?

Z výsledků testování vyplynulo, že jezdci sice mohli svou zvýšenou úzkost na koně přenášet, ve skutečnosti ale přenos emocí mezi jezdcem a koňmi nebyl přítomen. Aurich připouští: “Začali jsme s předpokladem, že by stres jezdce mohl ovlivňovat jeho koně, ale nezdá se, že by to byla pravda. Nicméně bychom měli mít na paměti, že jsme pracovali se zkušenými koňmi a vysoce kvalifikovanými jezdci. Naše zjištění nelze zobecnit na nezkušené jezdce, kteří mohou být schopni svým koním zabraňovat situačnímu stresu méně.”

Zdroj: Research Report: Who’s More Stressed in the Show Ring: Horse or Rider?

 

Komentáře

Vložit komentář