
Mistrovství Evropy mladých jezdců ve všestrannosti
2x komentář Napsal: admin | Magazín | 30.8.2010 | Zobrazeno: 3 909x
Pardubice jsou město známé nejen kvůli perníku, ale také díky závodům na koních. Letos se už potřetí v historii uskutečnilo Mistrovství Evropy ve všestrannosti. Závod se po čtyřech letech konal opět v Pardubicích. Zároveň s těmito závody probíhaly také závody CIC3* a CCI2*.
Celá akce probíhala od 29. července do 1. srpna. Byla určena pro juniory od 16 do 21 let, přesto se ale na startovní čáre objevila řada ostřílených jezdců. Tři z nich patří dokonce do elitní stovky světového žebříčku v této jezdecké disciplíně. Bylo se určitě na co dívat.
Premiéra prvních závodů se uskutečnila roku 2003, kdy o titul bojovali junioři. O tři roky později se zase konal šampionát mladých jezdců.
Na závody se přihlásili reprezentanti z celkově 16 zemí. Bojovalo se o medaile v soutěži jednotlivců, ale také družstev. Šampionátu v posledních třech letech dominují jezdci z Velké Británie. Loni vyhráli ve Waregemu a předloni v německém Kreuthu. Ani letos se nic nezměnilo. V soutěži jednotlivců i družstev vyhrála opět Anglie. V čele s jezdkyní Emily Parker, která vyhrála i individuální zlatou medaili.
Česká republika se také mohla pochlubit svými jezdci – Miloslavem Příhodou, Jiřím Machovcem, Sabinou Erbekovou a Barborou Žáčkovou.
Průběh závodu
Zahájení závodů začalo již ve středu, kdy se uskutečnila inspekce koní, prohlídka tratí a vlastní zahájení. Hlavní závody začaly ve čtvrtek v 8 hodin drezurou na pískovém kolbišti, která pokračovala až do pátku. V sobotu se jezdci zúčastnili atraktivního krosu na dostihové dráze. I přesto, že je zde celoroční provoz a pořadatelé začínají stavět překážky až začátkem července a musí využívat vesměs ty mobilní, připravili mnoho inovací, na které se mohli soutěžící těšit. Vrchol šampionátu byl v neděli. Dopoledne byla druhá prohlídka koní a po ní následoval parkur na pískovém kolbišti. Účastníci se v něm představili krátce po poledni.
Nejlepším českým jezdcem se stal Miloslav Příhoda, který s klisnou Gombou skončil jako loni na 13. místě. Jako tým skončila Česká republika na 5. místě. Soutěž byla až do poslední chvíle velmi dramatická díky těsným bodovým rozdílům.
V soutěži jednotlivců skončila na prvním místě již zmíněná Emily Parker, na druhém Švéd Hannes Melin s koněm Gaston KLG a na záviděnihodném třetím místě Němka Sonja Buck s koněm Ohio.
V soutěži družstev se pořadí nijak moc neměnilo. První místo zaujalo opět družstvo z Británie, druhé Německo a třetí Švédsko. Tyto tři země jsou ve všestrannosti skutečnými velmocemi.
CIC3* a CCI2*
Na pískovém kolbišti se také uskutečnil závod CIC3*. V něm s přehledem zvítězil Rakušan Harald Ambros a za ním zůstaly zástupkyně z Německa a Polska. V soutěži CCI2* si první místo udržela italská reprezentantka Evelina Bartoli s koněm Esido, druhý byl reprezentant z Maďarska a třetí z Německa.
I když žádný reprezentant z naší země nezvítězil, zase se o krůček blíže posunul k vítězné trojce. A kdo ví, třeba příští rok to budou právě zástupci naší země, kteří stanou na stupni vítězů.
K tomu aby jezdci podávali vynikající výkony, potřebují být kvalitně a bezpečně vybaveni. Vše, co k takovému závodu potřebují, najdete na našich internetových stránkách s potřebami pro koně a jezdce.
ahojky …ja sem se chtela zeptat jake veci ma mit jezdec na koni na parkur ??? 🙂 🙂
Doporučujeme náš starší článek: https://www.magazinpegas.cz/predepsana-vybava-jezdce-a-kone-pro-parkur/