Nejzajímavější koňská plemena

Nejzajímavější koňská plemena

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 16.9.2010 | Zobrazeno: 9 658x

Mnoho lidí vůbec netuší, že existují různá koňská plemena. Občas slyšíme o arabském či anglickém plnokrevníkovi, ale ostatních téměř 200 plemen pro nás zůstává úplně cizí. Ale protože ani milovník koní nepřijde do styku s tolika plemeny, bude následující článek pojednávat o těch nejzajímavějších.

Základní dělení koní

Koně dělíme v základu na tyto plemena:

  • Primitivní plemena – patří zde hucul, koník tarpan, baskický pony, kertag.
  • Chladnokrevná plemena – zde patří např. ardenský, bretaňský, irský tažný, italský tažný, jutský a torijský kůň.
  • Plnokrevná plemena – do této skupiny patří např. anglický a arabský plnokrevník, berberský kůň, angloarab a další.
  • Teplokrevná plemena – patří zde např. americký klusák, andaluský kůň, appaloosa, terský, velkopolský kůň, holandský a moravský teplokrevník.
  • Kříženci – do této skupiny patří např. mezek, mula, kůň obecný, zebroid.
  • Pony – patří zde např. americký, čínský, hackney pony, fjordský kůň a další.
  • Ostatní – např. osel.

Hucul

Jeho původ je zahalen velkým tajemstvím. Avšak podle většiny znaků by měl patřit do skupiny orientálních koní. První zmínky o tomto plemenu se objevily už v roce 100 n. l. Hucul patří mezi ty šťastlivce, kteří se dožívají vysokého věku (30 let a více) a přitom jsou velmi skromní, odolní a přizpůsobiví i drsným horským podmínkám. Mají pevné zdraví a jsou velmi plodní. Mezi jeho kladné vlastnosti patří zejména pracovitost, učenlivost, vytrvalost, vyrovnaná psychika a klidný temperament. Právě díky jeho pracovitosti se využíval už v první světové válce a podával 100% výkony ať už jako tahoun nebo jezdecký kůň. Nehodí se příliš pro sport a nemůžeme ho řadit ani mezi krásné a elegantní koně. To však na jeho oblíbenosti vůbec nic nemění.

Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník pochází ze severní Afriky. Poprvé byl viděn již 3000 let př. n. l. Je považován za nejkrásnějšího a nejušlechtilejšího koně na světě. Pyšní se také tím, že je nejčistokrevnější plemeno, je rychlý, vytrvalý a schopný přežít i v náročných podmínkách. Je velmi temperamentní a má výbornou povahu a charakter.

Dříve sloužil svým pánům k přežití na poušti, ale dnes se užívá hlavně pro sport. Výborně se hodí pro závody na vytrvalost a pro rovinné dostihy. Pro svou krásnu se často objevují i na výstavách. Avšak např. pro parkur a drezúru se toto plemeno nehodí.

Fjordský kůň

Jedná se o skandinávské plemeno a říká se jim také „kůň Vikingů“. Poprvé se objevili už v 8. století a jejich využití nebylo nijak lákavé. Vikingové je používali pro tzv. koňské zápasy. Kdo prohrál, většinou zemřel. Původně se chovali na západě Norska při pobřežích, kde se vyskytují fjordy. Podle toho také dostal kůň své jméno. Je to jedno z nejstarších a nejčistších plemen v Evropě. Proto ho také Norové považují symbol své země. Je to kůň nenáročný, otužilý, silný a tvrdý. Často překoná velké vzdálenosti s minimem přísunu jídla. Koně mají pevné zdraví a dožívají se vysokého věku. Nejvíce jsou využíváni v zemědělství. Zajímavostí je, že podle evropské úmluvy získalo Norsko zodpovědnost za ochranu, rozvoj a chov tohoto koně.

Ardénský kůň

Jak už jeho název nasvědčuje, pochází ardénský kůň z oblasti Arden na hranicích mezi Francií a Belgií a patří mezi nejstarší evropské chladnokrevníky. O tomto koni je zmínka už ve spisech řeckého historika Herodota a Julia Ceasara. Plemeno má netypické rysy. Má masivní hlavu s rovným profilem, ploché čelo, vystouplé očnice, mohutný krk a malé uši. Tělo je neobyčejně krátké a mohutné. Typické jsou jeho nohy – krátké, silné a zdobené bohatými rousy. I přes svou sílu je to kůň klidný, dobromyslný a trpělivý. Je také proslulý svou věrností pro armádu. Jako jediný je totiž schopen vydržet kruté mrazy.

Appaloosa

Tito koně jsou charakterističtí svými puntíky a objevili se poprvé až v 18.století v Severní Americe. Jejich první chovatelé byli indiáni. Jméno appaloosa dostali podle řeky Palouse v jejímž údolí byli vyšlechtěni. Určitě by už dávno byli odsouzeni k záhubě, nebýt jejich výjimečné skrvnité srsti. Tím zaujali nadšence, kteří plemeno znovu vyšlechtili a tím také zachránili. Jedná se o svalnatého koně s výrazným kohoutkem. Jeho základním znakem je krátká a řídká hříva a slabě ožíněný ocas. Má charakteristické bělmo kolem celé duhovky. Toto plemeno existuje v pěti různých zabarveních – leopard, mramor, sněhová vločka, plášť a jinovatka. Je to velmi skromný a učenlivý kůň se silnou vazbou na člověka. Využívá se hlavně pro westernové disciplíny.

Český teplokrevník

A nyní se dostáváme do České republiky. Tady je jeden z nejznámějších právě český teplokrevník. Je to kůň s dobrou konstitucí a dožívá se poměrně vysokého věku. K jeho kladným vlastnostem patří učenlivost, dobré chování ve stáji a přiměřený temperament. Vzhledově se jedná o moderní typ výkonného a ušlechtilého koně s výraznými liniemi a dobře vyvinutými svalovými partiemi. Barva jeho srsti je obvykle hnedá, ryzá a ojediněle také bílá. Jen velmi vzácně je český teplokrevník černý. Dříve sloužil především v zemědělství k tahu. Dnes se však řadí mezi sportovní koně. Je to všestranný kůň, který nabízí širokou škálu využití.

Ať už se rozhodneme chovat jakékoliv plemeno, měli bychom se o každé starat s láskou, dostatečně o něj pečovat a věnovat mu co nejvíce svého volného času.

 

Komentáře

Vložit komentář