Není bič jako bič. Seznamte se se základními druhy jezdeckých bičů

Není bič jako bič. Seznamte se se základními druhy jezdeckých bičů

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 31.3.2015 | Zobrazeno: 10 207x

Biče patří odjakživa a neodmyslitelně ke koním. Jedná se o standardní součást výbavy jezdce a existuje několik typů bičů, které se liší svými vlastnostmi a také jsou používány pro různé disciplíny.

Kratší bičík pro parkur

Bičík má kratší délku a je zakončen malou koženou plácačkou nebo má ohebný konec se šňůrkou. Používá se na parkuru, což je jezdecký sport, v němž jezdec na koni překonává trasu s překážkami.

Tušírka pro drezuru

Naopak tušírka je dlouhá, a to z toho důvodu, aby dosáhla za sedlo, respektive k zadním nohám koně – kůň se při dotyku biče na zadních nohou lépe podsadí. Tušírka se používá v drezuře jako drezurní bič. Drezurou nazýváme sérii cviků, jejichž cílem je předvést, jak funguje spolupráce mezi člověkem a zvířetem.

Anglické biče

S honáckým bičem si prásknete

Dalším typem biče je tzv. honácký bič. Je vyroben z kůže, pyšní se svou délkou a lze s ním i praskat. Známé praskání biče se ozve ve chvíli, kdy konec těla biče překoná rychlost zvuku.

Dostihové biče používejte s rozmyslem

Dostihové biče slouží k pobízení koně při dostihu a svým tvarem a zpracováním jsou také tomuto účelu přizpůsobeny. Při dostizích je sledováno i to, jak jezdci s bičem zachází. Nepřiměřené zacházení může být sankcionováno.

Lonžovací bič pro práci s koněm na větší dálku

Jiné typy biče označujeme jako lonžovací biče. Lonžování je způsob výcviku koně. Kůň je veden na kruhu pomocí lonže (dlouhé opratě). Lonžovací bič se tedy používá při lonžování – konkrétně k pobízení koně, který se pohybuje na kruhu. Výraznou vlastností tohoto biče je jeho délka – patří totiž z klasických bičů k tomu nejdelšímu. Tento druh biče používá lonžér přímo ze země.

Biče pro rekreační ježdění

Pokud jako jezdec používáte bič jen rekreačně, lze využít bičík i tušírku. Můžete se setkat i s dalšími typy bičů, jako jsou např.  biče anglické, westernové nebo vozové.

Jaké biče používáte při práci s koňmi vy sami? Podělte se o své zkušenosti.

 

Komentáře

Vložit komentář