Pardubická dražba anglického plnokrevníka

Pardubická dražba anglického plnokrevníka

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Zajímavosti | 22.11.2010 | Zobrazeno: 2 953x

V pátek 8. října 2010 se v Pardubicích konal nejen 120. ročník Velké Pardubické, ale také Pardubická dražba anglického plnokrevníka. Tato akce se konala již potřetí v historii.

Průběh dražby

Dražba začala v pátek ve 13 hodin. Na koně se lidé mohli chodit dívat již od 10 hodin.  V dražebním ringu bylo 59 koní různého věku. Od ročních, dvouletých, starších koní v tréninku, potenciálních chovných klisen až po plemeníky. Pořadatelem byl Dostihový spolek Pardubice a Janda Bloodstock.

Na dražbě plnokrevníků nejsou jen dostihoví koně, ale také kvalitní koně pro jezdecký sport a rekreační koně, jejichž cena se pohybuje v částkách do 30 tisíc korun. Každý, kdo měl zájem o koně, mohl ho nechat vyšetřit přítomným veterinářem.

Pravidla dražby

Zájemci si koně mohou prohlédnout před začátkem dražby. V danou hodinu se usadí na tribuně a přihazují zvednutím ruky. Pokud se účastníkovi podaří vysněného koně vydražit, ještě ten večer se prokáže svou totožností, podepíše dražební protokol a koně si může odvést domů. Neexistují zde vyvolávací ceny. Prodejce koně pouze stanoví, pod jakou částkou se kůň nemůže prodat – jde o tzv. rezervní cenu. Pokud tuto částku některý potenciální kupec přesáhne, okamžitě se stává jeho koněm. Pokud částka nepřekoná prodejcovu, kůň odchází z ringu neprodán.

Dražba je veřejná a může se jí zúčastnit kdokoliv. Celá dražba bývá obvykle velmi zajímavým zážitkem pro účastníky i přihlížející diváky.

Už delší dobu před konáním dražby se potencionální kupci mohou seznámit s nabídkou koní v katalogu a svého koně si vybrat třeba už přes něj. Katalog obsahuje základní informace o koních, jako je jeho původ a kariéra.

Letošní ročník

Letošní hvězdou katalogu se stal vítěz slovenské derby roku 2008 Teddy Ready. Ani ostatní však nezůstali pozadu. Tento rok se jednalo o nejsilnější nabídku v historii dražeb.

Pro prvního kupujícího a kupce, který vydražil koně za více než 100 tisíc korun, byla připravena láhev sektu.  Vstupné na dražbu bylo 100 Kč, které se vracelo všem účastníkům, kteří na dražbě zakoupili nějakého koně.

Zájemci mohli vydražit mladé koně se zajímavým původem za bezkonkurenční ceny. K vidění byli koně všeho druhu a o kvalitní koně s bohatými zkušenostmi nebyla nouze. Každý si mohl přijít na své.

 

Komentáře

Vložit komentář