Péče o koně v zimním období

Péče o koně v zimním období

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 24.1.2011 | Zobrazeno: 4 276x

Tak jako lidé se v zimě více oblékají, přizpůsobují svůj život chladnějším podmínkám nebo se udržují ve zdraví pomocí různých vitaminů, také koně vyžadují v zimním období zvýšenou péči. Překvapivé je, že koně mají chladnější počasí rádi a oproti lidem si velmi dobře udržují tělesné teplo. Avšak kromě udržování tepla si koně v zimě moc nepomůžou, a proto je důležité, aby správný chovatel věděl, co a jak dělat v tomto náročném období.

Práce s koněm v zimě

Jak již bylo zmíněno výše, koním více vyhovuje chladnější počasí a podle výzkumu bylo zjištěno, že se nejlépe cítí, pokud je teplota kolem -6,5 °C až 4,5 °C.

Pokud má kůň v zimě pracovat, je důležité s ním zacházet opatrně, neboť by mohlo dojít k poranění. Jeho svaly jsou ztuhlejší a dříve se může objevit svalová únava. Proto bychom ho měli na každou fyzickou prací správně připravit, a to zahříváním svalů, šlach a kloubů. Tím snížíme riziko poranění a přetažení, ale také zvýšíme jejich poddajnost a elasticitu. Jakým způsobem tedy koně pořádně zahřát? Nejdříve bychom mu měli dopřát alespoň 10 koleček pomalého kroku, poté přejít do poklusu a postupně tempo zvyšovat i s úměrným zrychlením dechu a tepu. Toto zahřívání trvá přibližně 30 minut. Potom můžeme začít s koněm pracovat.

Nesmíme však zapomenout na cvičení i po skončení fyzické práce. Je nezbytné koně obdobným způsobem postupně ochlazovat. Zvíře necháme klusat a poté zpomalovat až na ležérní krok.

Ochrana koní proti chladu

Samotný kůň se proti chladu brání vzpřímením srsti. Chlupy tak zachytí více vzduchu, který je vynikajícím tepelným izolátorem. Dále se také mají koně schopnost instinktivně nastavovat záda proti větru a vytvářet seskupení koní, kteří se tlačí na sebe. Rovněž si dokážou vyhledat závětří, aby na ně nepršelo nebo nefoukalo.

Takhle se umí postarat o sebe samotný kůň, ale jak mu dopomůže jeho chovatel? Pokud je koni i přesto zima, měl by mít chovatel dostatek koňských dek a samozřejmě by měl vědět, jak je použít. Neměli bychom zvíře přehnaně čistit, neboť v zimním období tvorba mazu a prachu na srsti pomáhá k tomu, aby kůže a srst nebyla příliš propustná. Naproti tomu koňské výstroje by se měly udržovat neustále čisté, aby nehrozila tvorba sněhových kuliček. Ocas a hříva se nechává co nejdelší, neboť chrání koňské tělo před deštěm. A nakonec by měl mít každý chovatel postavený přístřešek, aby se kůň mohl kdykoliv schovat.

Koňská strava

V zimě poskytujeme koním trochu jinou potravu než v létě. V chladném období jejich tělo spotřebuje více energie než v horku a my mu ji tedy musíme ve větších dávkách dodávat.  Nejdůležitější potravou je seno, neboť obsahuje vysoký podíl vlákniny. V zimě tedy nesmíme zapomenout nechávat koni po celý den dostatek sena, aby měl možnost kdykoliv se najíst. Dalším důležitým zdrojem tepla je voda. Té musí mít také dostatek, jinak mu právě v zimě hrozí zácpy. A kromě těchto dvou věcí nesmí chybět potrava bohatá na proteiny, sacharidy, lipidy a dostatek minerálů a vitaminů. Vyvážená strava je však pro koně důležitá po celý rok.

A co říct závěrem? Každý chovatel by měl vědět, jak svým koním pomoci přečkat zimu a vědět, jak ji jeho kůň snáší a podle toho by se o něj měl postarat. Nejdůležitější je tedy dodat koni potřebnou energii a zimu přečká bez úhony.

 

Komentáře

Vložit komentář