
Podkova nejen pro štěstí
0x komentář Napsal: admin | Magazín | 12.4.2011 | Zobrazeno: 4 351x
Koňská podkova je i v dnešní době pro koňské kopyto nepostradatelná. Především při sportu se kůň bez patřičné pedikúry neobejde. Ke koňské podkově jako ke kousku železa se však také váže řada pověr a pověstí, které si možná ještě pamatujete.
Pověry a pověsti o koňských podkovách:
- Bolesti nohou léčilo slité pivo přes rozžhavenou teplou podkovu zabalenou do svěceného šátku.
- Nalezená podkova nejen přinášela štěstí, ale také byla platnou pomůckou při zaříkávání.
- Hadí uštknutí nejlépe zneškodnilo vypálení rozžhavený ozubem podkovy.
- Nalezená podkova byla také považována za prostředek jak udržet štěstí v domě. Přibíjela se proto na práh rameny dovnitř anebo nade dveře ale rameny nahoru, aby zadržela padající štěstí.
- Podle anglické legendy také podkova zaháněla zlo, všichni ti kdo měli nade dveřmi podkovu, byli ochráněni před zlem.
I přesto, že pověry a legendy vázané na koňské podkovy jsou tak trochu „starobylé“, podkovu neznali Egypťané ani obyvatelé Mezopotámie. Stejně tak ani Řekové a Římané koně nekovali.
Proč kůň podkovu nepotřebuje?
Volně žijící koně ve výbězích, ve stepi nebo v poušti kovaní také nejsou. Rohovina jejich kopyta se sice opotřebovává ale opotřebení odpovídá jeho pohybu. Protože nejsou koně zatěžováni nákladem ani jezdcem a nechodí po tvrdých kamenitých silnicích, kopyta mají čas se zregenerovat.
Proč kůň podkovu potřebuje?
Podkovy u nás se zavedly patrně až koncem 9., nebo dokonce v 10. století. Podkova sloužila a stále slouží jako ochrana koňského kopyta před velkým opotřebením, zabraňuje klouzání (ozuby na podkově), pomáhá koni pro potřebné zapření a usnadňuje mu pohyb na nejistém povrchu.
Podkova také umožňuje koni maximální využití síly pro práci a při sportu, prodlužuje produktivní věk koně a umožňuje využití koní s vadami kopyt.
Korektury kopyt a typy podkov
Korektury kopyt nebo-li zarovnání se dělají i malým hříbátkům. Díky tomu se zabrání u takto mladého koně špatnému růstu kopyt a vzniku případných vad. I před nasazením podkov se kopyto upravuje a přizpůsobuje správnému nasazení a funkci podkovy. “Každý kůň” má jiný růst a podobu kopyta, proto existuje i několik typů podkov, které se používají i v závislosti na činnosti koně.
Mezi nejznámější patří například stihavka, strouhavka, pantoflice, podkova zámková, půlměsíční, překlubní, cihličková, soumarka atd. Římané například chránili koním kopyta celokoženými botami, které byli dokonce na šněrování.
V našem e-shopu si můžete vybrat z několika druhů podkov i jiného podkovářského vybavení. Nahlédněte do naší nabídky, inspirujte se a objevujte novinky a zajímavosti v našich článcích v magazínu.
Komentáře