Předepsaná výbava jezdce a koně pro parkur

Předepsaná výbava jezdce a koně pro parkur

0x komentář Napsal: admin | Jezdecká móda, Magazín, Poradna, Zajímavosti | 7.5.2013 | Zobrazeno: 11 693x

Každá jezdecká disciplína má svá specifická pravidla a technické podmínky. Jednotlivé jezdecké soutěže stanovují mimo jiné i povinnou výstroj a výbavu jezdců i koní. Pravidla platí pro všechny soutěžící a pouze ve výjimečných a oprávněných případech mohou rozhodčí povolit sundání saka nebo použití pláštěnky či bundy. Co by měla obsahovat vaše výbava v případě parkurových skokových soutěží?

Soutěžící sice nemohou být rozhodčími podle platných pravidel ČJF po odstartování v soutěži pro nekorektní nebo neúplný úbor vyloučeni ze soutěže, může jim však být zakázán start. Jak tedy musí být koně a jezdci vybaveni?

Jezdci a jejich výstroj pro parkurové soutěže

Jezdecká přilba

Při parkurových soutěžích si všimněte jezdeckých přileb jezdců s povinným tříbodovým úchytem. Sportovní pravidla každé soutěže stanovují konkrétní požadavky na nošení ochranné přilby v rámci areálu závodiště, na opracovištích a v přilehlých prostorách při přejezdech apod.

Jezdecké boty

Jednodílné vysoké jezdecké boty v černé barvě vyrobené z kůže nebo z jiných vhodných materiálů, jsou pro závody považovány za jasnou klasiku. Výjimkou však není ani povolení pérek nebo chapsů – kožených návleků z hladké černé kůže s koženými kotníčkovými botami. Ty jsou například dovoleny ve všech soutěžích pro děti.

Jezdecké sako – v jaké barvě?

Jezdecké sako je na soutěžích zpravidla k vidění v černé nebo tmavě modré barvě, případně v tmavě zelené či šedé. Muži mohou mít také sako červené barvy. Na národních závodech je dovoleno startovat v barvách domovského klubu, avšak je přitom zapotřebí sledovat pravidla konkrétních závodů.

Jezdecká košile a předepsaná vázanka

V případě, že je rozhodčími povoleno startovat bez saka, může být jezdecká košile nebo závodní triko s dlouhým i krátkým rukávem, avšak musí mít límeček. Košile může být v bílé barvě nebo barevná, musí však mít bílý límeček a bílé manžety v případě dlouhých rukávů. Samozřejmostí je bílá jezdecká vázanka nebo bílá běžná vázanka. Ženy si mohou obléci košili se stojáčkem bez vázanky.

Ochranná vesta

Ochranná bezpečnostní vesta je samozřejmostí pro většinu závodů, zpravidla nestačí používat jen páteřní chránič.

Jezdecké kalhoty

Povolení jednotlivých typů jezdeckých kalhot bývá určeno pravidly konkrétních disciplín. Pro parkur jsou nejvhodnější rajtky v bílé nebo béžové barvě (v případě žen).

Bičík pro parkur jen do 75 cm

Jezdecký bičík povolený pro parkurové závody může mít maximálně délku 75 cm.

Jezdecké rukavice, ostruhy a další výbava

Každá soutěž může mít předem specifikována další pravidla pro výbavu jezdce i koně. Ta se může týkat např. povoleného typu ostruh (tupé, s volně otáčejícími kolečky bez ostrých hrotů apod.), jezdeckých rukavic nebo dalších doplňků výbavy.

Výbava koně pro parkurové soutěže

Postroj koně

Základem postroje koně v průběhu jakékoli jezdecké soutěže je nauzdění. Uzdění včetně druhů a použitých nánosníků je předepsáno v pravidlech každé disciplíny. Ve skokových soutěžích každopádně není povoleno bezudidlové uzdění. Postroj koně může být obšit změkčujícím beránkem, na uzdečce na lícnicích však jen do šířky 3 cm.

Skokové sedlo pro parkur

Pro parkur a další skokové závody je potřeba osedlat koně skokovým sedlem. To má s ohledem na prováděné skoky nižší zadní rozsochu, méně hluboké posedlí, výraznější opěrky kolen a směrem dopředu tvarované bočnice.

Třmeny

Vhodné třmeny pro parkur mají šikmý třmenový můstek, nebo jsou takzvaně bezpečnostní, čili zajistí, že při pádu z koně a zachycení nohy třmen vypadne z úchytu.

Podbřišník

Při vyšších stupních parkuru je dobré zvolit podbřišníky s okopávacím krytem, který koni brání kopnout se do břicha při skoku.

Kamaše a ochrana nohou koní

Kamaše jsou pro koně důležité proto, aby si nezranil nohy při skocích v případě, že by shodil překážku nebo upadl. Ovšem závažím zatížené kamaše nejsou při skokových závodech dovoleny stejně jako skokové zvony.

Co je při parkuru zakázáno

Při parkurových závodech nejsou povoleny žádné doplňky, které by koni bránily v rozhledu. V oblasti hlavy je dovolena pouze čabraka, která chrání uši koně před mouchami.

[Zdroj: Všeobecná pravidla ČJF pro rok 2013 Více viz Pravidla ČJF]

 

Komentáře

Vložit komentář