
Původ a vývoj koní
0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 3.3.2010 | Zobrazeno: 5 081x
Jedno lidové pořekadlo praví: “Pohled na svět je nejkrásnější, když prochází mezi ušima koně”. Milovníci koní s tímto příslovím jistě budou souhlasit. Přečtěte si pár zajímavostí o tom, jak se toto ušlechtilé zvíře vyvíjelo.
Vývoj a jeho podmínky
Kůň je jako jeden z mála lichokopytníků klasickým příkladem postupného vývoje jednoho druhu. Můžeme to pozorovat například na změnách tvaru jeho těla, u stavby předních i zadních končetin, struktury jeho zubů a trávicího systému. Na začátku jeho vývoje bylo velmi těžké rozlišit předky tohoto zvířete od předků nosorožců či tapíra. Jejich vývojová linie byla pravděpodobně společná. Nasvědčují tomu určité společné znaky.
Nosorožec a tapír zůstali v pralese, a tudíž se nemuseli tak velkým způsobem přizpůsobovat svému novému okolí. Zato kůň neměl svou cestu bez překážek a musel se přizpůsobit suššímu a drsnějšímu terénu. Se změnou celkových podmínek prostředí se také měnil jeho samotný vývoj.
Eohippus: velký objev 19. století
V roce 1867 objevili paleontologové na jihozápadě USA téměř úplnou kostru zvířete, která byla tenkrát uznána za pozůstatky nejstaršího koně. Vědci jej nazvali Eohippus. K dnešnímu koni měl však ještě docela daleko. Například co se samotného vzrůstu týče, mohl být přirovnán k lišce a na předních i zadních končetinách měl 5 prstů. Teprve postupem času se jeho stavba těla vyvíjela, a to až do dnešní skutečné podoby koňského těla.
Různé podmínky – různé typy koní
Na vývoj koní mělo nemalý vliv také podnebí. Teplé počasí směřovalo k vývoji vyšších a váhově lehčích koní s poměrně úzkými kopyty. Příkladem takových koní je dnes např. arabský plnokrevník. Naopak v horských a chladnějších oblastech se rodili koně spíše menší a robustnější, např. ponyové.
Kůň a člověk
Koně měli už od pradávna pro člověka určitý význam. V období pravěku sloužili pravděpodobně pouze jako potrava, ale později je člověk domestikoval a začal užívat k tahu a jízdě na něm. Později byli užiteční jak v dopravě, tak v zemědělství. Nezbytní byli také v armádě. Ale i přesto koně nebyli vždy jen symbolem práce, ale také zábavy a lidé se bavili jak při dostizích, tak při různých soutěžích, či lovech.
Koně dnes a jejich využití
V dnešní době se potřeba využití koňské síly pro práci postupně snižuje. Koně dnes naplňují převážně funkci rekreační, ale i přesto ještě slouží pro některá odvětví průmyslu či obchodu, jako je například stahování dřeva v lesích nebo převážení turistů po centrech historických měst.
Co se uplatnění týče, najdou své místo také ve zdravotnictví – slouží například k hipoterapii, ale také k výrobě očkovacích látek a sér. Zvyšuje se také sportovní využití koní. Existuje nespočet jezdeckých disciplín, např. drezura, parkur, dostihy a další.
Jste-li milovníkem některé z těchto disciplín, pak jistě víte, že ke správné jízdě na koních by vám nemělo chybět správné oblečení – ať už jsou to rukavice, košile, saka, bundy, klobouky, a další vybavení, jako jsou např. biče, bičíky, rajtky, přilby a další. Pro vše, co se týká koní a současnosti, jsme vám partnery. Proto nás neváhejte oslovit!
Komentáře