Starokladrubský kůň – jediné původní české plemeno se statusem kulturní památky

Starokladrubský kůň – jediné původní české plemeno se statusem kulturní památky

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Zajímavosti | 14.1.2013 | Zobrazeno: 5 848x

Starokladrubský kůň je jediné koňské plemeno, které je možné považovat za původní české. Starokladrubští koně jsou teplokrevníci. Plemeno bylo vyšlechtěno v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem křížením původních koní se starošpanělských a starointalských koní. V současné době se v Kladrubech na Pardubicku zaměřují na chov hlavního stáda běloušů. Ve Slatiňanech (nedaleko Chrudimi) jsou pak chováni starokladrubští vraníci.

Jak vypadá a jaké je starokladrubské plemeno

Koně starokladrubského plemene jsou velice statní, robustní a ušlechtilí. Jsou teplokrevníci typu galakarosiera. Jak uvádí Národní referenční středisko uchování a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat: “Typickými plemennými znaky jsou obdélníkový rámec těla, výrazná klabonosá hlava s velkým živým okem, vysoko nasazený, mohutný a klenutý krk, nevýrazný kohoutek, bohatá hříva a ocasní žíně. Vyniká elastickými, kadencovanými a prostorovými chody s typickou vysokou akcí hrudních končetin. Vyznačuje se tvrdou konstitucí, vytrvalostí, dobrou plodností a dlouhověkostí.” (zdroj: genetickezdroje.cz) Vyrovnané povahy, pracovitost a skvělá učenlivost dodává tomuto plemeni skutečně výborné charakterové rysy.

Trochu starokladrubské historie

Historie hřebčína v Kladrubech spadá do 15. století. V roce 1491 kladrubské panství zakoupili Pernštejnové a věnovali se zde chovu koní. V roce 1560 zakoupila dvůr i s chovem koní královská komora. Maxmilián II. v oboře roku 1563 nechal zbudovat hřebčinec, který se stal základem starokladrubského chovu. Na český dvorský hřebčín povýšil původní oboru císař Rudolfem II. A od roku 1579 se píše oficiální historie chovu a šlechtění starokladrubského plemene. Koně sloužili v kočárových spřeženích rakouského císařské rodiny. Roku 1918 hřebčín získal do vlastnictví Československý stát. Poté následovalo období 20. a 30. let, které hrozilo plnou likvidací chovu, jelikož bylo stádo vraníků zcela zrušeno a plemenní koně byli rozprodáváni.

Až ve 40. letech 20. stol. se prof. František Bílek zasadil o regeneraci kladrubského chovu, při které už museli být použiti i koně jiného plemene. Od 70. let začal počet koní ve stádě opět narůstat a v současné době je chováno po celém světě asi 1200 koní tohoto vzácného plemene, z toho jen Kladrubské a Slatiňanské stáje pečují o téměř 600 koní. Plemeno kladrubského koně se stalo v roce 1995 státní kulturní památkou. Kmenové stádo bílých starokladrubských koní a národní hřebčín v Kladrubech byly vyhlášeny v roce 2002 národní kulturní památkou. Chov starokladrubského koně spadá pod ochranu FAO (odborné organizace OSN). A celé plemeno se nachází jako jediný živý tvor na ochranném seznamu UNESCO.

Současnost starokladrubského plemene

V současné době slouží starokladrubské plemeno v reprezentativních a ceremoniálních spřeženích, především při zapřažení do kočáru, nebo je užíváno k rekreačnímu ježdění či při hipoterapii. Hřebčín je dvorním dodavatelem pro ceremoniální spřežení Dánské koruny a švédského královského dvora. Koně reprezentují svou šlechetnost a sílu v soutěžích spřežení, barokního ježdění, v drezúře nebo předvádí prvky vysoké španělské školy. Ke spatření jsou také při práci jízdní policie v Praze, Ostravě a Pardubicích. V roce 2011 dostali svatebním darem jednoho ze starokladrubských běloušů britský korunní princ William a Kate Middleton.

[Zdroj, foto: genetickezdroje.cz, Národní hřebčín Kladruby]

 

Komentáře

Vložit komentář