Tipy k lonžování a správnému používání lonžovacích pomůcek

Tipy k lonžování a správnému používání lonžovacích pomůcek

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 18.1.2012 | Zobrazeno: 5 080x

V předchozích týdnech jsme vás informovali o lonžování a o základních pomůckách, které jsou k němu používány:

Dnes, v posledním díle našeho seriálu, vám představíme ještě několik málo užitečných tipů jednak k používání jednotlivých lonžovacích pomůcek, tak i k lonžování samotnému.

Zapínání lonžovacích pomůcek – vyvažovací otěže

Jak správně zapnout vyvazovací otěže? V případě, kdy zůstanou obě vyvazovací otěže stejně dlouhé, bude kůň nucen chodit stále rovně a přes vnitřní lopatku by tak vypadával z kruhu ven. Dbejte proto na to, aby vnitřní otěž byla vždycky přibližně o 10 cm kratší, čímž se dosáhne toho, aby kůň podsunoval zadní nohu a posiloval záď.

Správná délka zapnuté vyvazovací otěže se pozná podle toho, zda je nos koně na kolmici. Příliš dlouhá vyvazovací otěž způsobí, že bude nos koně před kolmicí. Je-li vyvazovací otěž naopak příliš krátká, bude nos za kolmicí a kůň je pak nucen se po ní takzvaně rolovat. Nezapomeňte otěže vyměnit vždy ihned při změně ruky a směru.

Jak správně připnout lonži?

Zapnutí lonže je možné provést hned několika různými způsoby.

  • Zapínání lonže do vnitřního kroužku udidla. Udidlo musí být v tomto případě opatřeno gumovými kroužky, aby neklouzalo dovnitř huby.
  • Zapnutí lonže prostřednictvím lonžovací spojky. Lonžovací spojka má podobnou nevýhodu jako protažení vnitřním kroužkem udidla spodem pod bradou do vnějšího kroužku udidla. Tlak lonže sevře kroužky udidla k sobě. Tak dojde ke zlomení přímo v koňské hubě a kloub udidla pak tlačí na horní patro.
  • Provléknutí lonže vnitřním kroužkem udidla přes nátylník a zapnutím do vnějšího kroužku. Díky tomuto úchytu je tlak na oba koutky huby stejný a nedochází proto k posunování udidla.

Jak správně držet lonži a lonžovací bič

Samotné lonžování začínejte na levou ruku. Ve chvíli, kdy se kůň naučí lonžovat na levou ruku, můžeme přejít na pravou. Lonž držte v ruce volně a mějte ji smotanou ve vhodné délce, kterou bude možné kdykoli změnit. Lonži držte vždy v té ruce, na které kůň chodí. Lonžovací bič držte v druhé ruce a jeho konec směřujte k hleznům koně.

Jak začít lonžovat?

Začínáte-li s lonžováním u koně – nováčka, budete k sobě potřebovat pomocníka, který navede koně po kruhu, než pochopí vaše požadavky. Následně může pomocník přejít k vám do středu a vy jej dále navádíte hlasem a lonžovacím bičem. Tak se kůň naučí lonžovat samostatně. V případě, že se zastaví nebo půjde směrem k vám, pomocník může opět zasáhnout a koně nasměrovat.

Lonžování probíhá na začátku vždy v kroku a postupně trénujeme lonžování ve cválání. V případě mladých koní začínejte cválat až po klidném přechodu z kroku do klusu a naopak.

Kavalety

Kavalety napomáhají k nácviku odhadu vzdálenosti a zvedání nohou koně. Používají se teprve v pokročilejších lekcích lonžování. Kavalety pokládejte pro výcvik paprskovitě na kruh, postačí 4 kladiny do 20 cm výšky. Pro překračování kavalet v kroku ponechejte vzdálenost mezi kladinami cca 80 – 90 cm, kůň v klusu potřebuje rozestupy kladin asi 1,20 – 1,30 m. Mějte k dispozici pomocníka, který kavalety bude upravovat do potřebné vzdálenosti. Nezapomeňte při práci na kavaletách odepnout pomocné otěže, aby měl kůň volnost ve hřbetu a mohl použít krk.

Jak zakončovat lonžování

Lonžování vždy zakončete uvolňovací fází a nezapomeňte na odměnu. Odepněte pomocné otěže a ošetřete koně jako po běžném ježdění či práci. U každého koně kombinujte lonžování s dalšími výcvikovými metodami a dopřejte koni maximální množství volného pohybu i kvalitní ustájení a výživu.

[Zdroje: konicci.cz, konicialbrechtice.blog.cz]

 

Komentáře

Vložit komentář