Tipy k používání a údržbě dek pro koně a k zimnímu ustájení

Tipy k používání a údržbě dek pro koně a k zimnímu ustájení

3x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 30.11.2011 | Zobrazeno: 7 901x

Je zima a venku začíná mrznout. Řada pečovatelů zavírá na zimu koně do stájí a dekuje. Na co bychom si v této souvislosti měli dát pozor?

Přístřešky a ustájení koní v zimě – nezapomínejte na větrání

Při ustájování koní v zimě musíme mít na paměti, že ne vždy jsou stáje dobře větrané a zvyšuje se tak pravděpodobnost šíření nemocí mezi koňmi. Máte-li tedy v zimě koně ustájené, doporučují odborníci zlepšit ve stájích větrání, případně nechat dveře a okna úplně otevřená. Koně nemají problémy se zvládnutím zimy, nedokáží ale odolávat větru. Koni mnohdy bude stačit přístřešek se třemi pevnými stěnami, které koně v zimě ochrání především před větrem. Pokud přesto chcete koni pomoci s udržením tepla, pak vám doporučujeme používat ve větším chladu stájové termodeky nebo při běžné teplotě nebo za teplejších dní lehké, bavlněné stájové deky.

Deky pro koně – nezapomínejte na kontrolu vlhkosti

Pokud jde o dekování, koně jsou k udržení vlastního tepla fyzicky dobře vybaveni. Necháme-li koním zimní srst a jejich tělesná kondice je nadprůměrná, doporučují odborníci při používání dek pravidelně kontrolovat, zda je deka suchá. Bude-li vlhká, může přispívat spíše k podchlazení koně. U dobře stavěných koní pak postačí používat například jen bederní deky (se zateplením nebo bez), které kryjí nejnáchylnější bederní část nebo lehčí síťové deky, ty jsou však určeny spíše pro přechodné či letní období.

U koní s podprůměrnou tělesnou kondicí, hubenějším koním nebo v případě, že jsme koni neponechali narostlou zimní srst, je používání dek a termodek určitě na místě. Opět nezapomínáme na pravidelnou kontrolu, zda deka není vlhká.

Údržba dek pro koně

Jak často deky pro koně pereme? Záleží samozřejmě na míře ušpinění deky. Při údržbě dek musíme mít na paměti, že se zejména levnější teplé deky často po 10 až 15 vypráních (pokud je vůbec vydrží) seperou, jejich výplň slehne a deka ztrácí gramáž. Máte-li starší deku, pravděpodobně již zeslábla a ztrácí své vlastnosti. U většiny koní, pokud není důvod k častějšímu praní, stačí vyprat deku po dekovací sezóně. Například odpocovací deky ale bude potřeba vyprat za sezónu alespoň dvakrát.

Jak pečovat o deky s impregnační vrstvou?

Deky s impregnací je potřeba prát zvlášť, bez použití aviváže a za pomoci pracích prášků k tomu určených. Výrobce většinou deklaruje, že impregnační vrstva vydrží 5 praní (myšleno praní s práškem). Čištění deky vodou a kartáčem bez použití chemie impregnaci nenaruší. Deku je samozřejmě možné po určité době znovu naimpregnovat, výdrž této impregnace už však nebude tak dlouhá a bude potřeba ji opakovat, chceme-li si zachovat její nepromokavé vlastnosti. Deky s impregnací je možné nechat vyčistit i ve specializovaných prádelnách.

Jak nepromokavé deky sušit

Nepromokavou deku je možné nechat na koni i v případě, že je seshora mokrá. Samozřejmě je ale nutné ověřit si, že je mokrá jen na svrchní vrstvě a vlhost se nedostala dovnitř. Dbejte také na dobré vysušení mokré deky, rozložte ji při sušení tak, aby svrchní vrstva nebyla ve styku s dolní vrstvou a nenavlhčila ji tak. Dobu sušení tímto způsobem zkrátíte na minimum.

Jak zbavit chlupů fleesovou deku?

Fleesové deky na koně mají jednu méně příjemnou vlastnost, totiž že více drží ve své struktuře chluby. Zbavit se jich není úplně snadné, ale pomoci vám v tom může sušička. Jak se zbavit chlupů z fleesu? Nejprve deku pořádně vyklepejte, pak ji okartáčujte nebo za pomoci válečků odstraňte mechanicky co nejvíce chlupů bude možné. Deku pak vyperte a použijte sušičku, která pomůže velkou část zbylých chlupů odstranit.

[Zdroj: colorhorses.blog.cz, equichannel.cz]

 

Komentáře

 • Odpovědět
  Daniela 23.10.2012 v 16:39
   

  Plánuji koupě koníka ale upřímně mám ze zimy trošku starost. Koník bude ustájen v boxové stáji s 18-ti koníky. Co je podle vás nejvhodnější způsob na zimu? Máte osobní zkušenosti? Přikláněla bych se s spíše k tomu srst na zimu ponechat narostlou, ale bojím se že se bude nadměrně potit a dojde k prochladnutí mého koně po práci. Děkuji za odpověď, krásný článek! :o)

  • Odpovědět
   Redakce Magazínu Pegas 24.10.2012 v 08:16
    

   Dobrý den,
   určitě bude velice záležet na tom, zda bude kůň v zimních měsících hodně pracovat nebo bude mít spíše klidnější režim. Pokud se bude v terénu hodně zahřívat prací a potit, je lepší jej ostříhat a poté správně dekovat. Pokud s ním nemáte v plánu provádět větší fyzické výkony, u kterých by mohlo hrozit přehřívání, je možné jej ostříhat jen částečně nebo jej nechat s přirozenou zimní srstí. Záleží samozřejmě také na jeho věku, zdravotním stavu, kvalitě jeho zimní srsti apod. Připravujeme na toto téma sérii několika článků, sledujte nás a dozvíte se určitě spoustu zajímavých tipů, které se vám mohou hodit.

 • Odpovědět
  Redakce Magazínu Pegas 24.10.2012 v 09:49
   

  První článek z připravované série o zimní srsti a péči o koně v zimě naleznete zde: Zimní srst koní: stříhat nebo nestříhat?

 

Vložit komentář