Typy střihů zimní srsti u koní

Typy střihů zimní srsti u koní

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 5.12.2012 | Zobrazeno: 4 494x

V jednom z podzimních článků jsme se v Magazínu Pegas věnovali otázce, zda zimní srst koní stříhat nebo nestříhat. Dnes bychom vám rádi představili některé typy střihů zimní srsti. V prosinci je totiž ideální čas na provedení druhého zimního stříhání.

Čím se řídit při výběru střihu

Střih volte podle toho, jaký režim kůň v zimních měsících má a k jakému účelu slouží – zda bude pracovat hodně nebo téměř vůbec. Plným střihem se stříhají koně, kteří hodně pracují. Částečné střihy se pak volí v případě koní, kteří tráví většinu času ve výběhu nebo u koní, které stříháme poprvé a nejsou například zvyklí na stříhání zadní partie.

Střihem, respektive zachováním zimní srsti na náchylnějších partiích, můžeme koni pomoci také ze zdravotního hlediska. Například při střevních potížích můžeme ponechat břišní partii neostříhanou. Koně, kteří mají problémy se svalovou ztuhlostí, bolestmi zad a krku, jsou náchylnější k prochladnutí apod., se budou cítit lépe, nebudou-li mít záda ostříhána.

Srst stříháme vždy proti směru růstu srsti. Ke stříhání používáme speciální náčiní – nůžky nebo strojky určené na stříhání koní, přičemž čepel strojku pravidelně v průběhu stříhání olejujeme. V následujícím výčtu představujeme základní střihy, které je samozřejmě možné přizpůsobovat podle vašich individuálních potřeb.

Pony střih

Pro koně, kteří nebudou mnoho sportovat a pracovat, a které chceme ponechat i v průběhu zimy ve výběhu, se hodí pony střih. Pony střih se provádí v místech, na kterých se koně nejvíce potí. Srst se stříhá na spodní straně krku a hrudníku. I tento minimalistický střih pomůže, aby se pocení na celém těle snížilo. Při tomto střihu není potřeba koně dekovat. Střih je vhodný pro koně, které stříháme poprvé.

Jako minimalistické stříhání můžeme použít také tzv. střih “bryndáček”, kdy se stříhá pouze hrdlo a prsa koně. Typ “zástěra” je stříhání loktů a podbřišníku, někdy také krku.

Částečný střih

Jde o minimální stříhání koně, které je vhodné pro koně, kteří se přes zimu hodně potí, ale nebudou sportovat příliš mnoho. Částečný střih se tedy provádí tehdy, když potřebujeme zamezit nadměrnému pocení koně, ale zároveň chceme, aby byla zachována tepelně izolační funkce zimní srsti.
Zimní srst se v tomto případě odstraňuje:

  • na hrudníku,
  • na břiše,
  • na horní části nohou,
  • na plecích,
  • na stehnech.

Irský střih

V případě irského střihu se vystříhávají ty části těla, na kterých se koně nejvíce potí, tzn. celá přední část krku, podbřišníku, hrudníku a horní část nohou. Z boku vytváříme trojúhelníkovitý tvar. Tento střih je vhodný pro koně, kteří nepracují stále, jen občas, a předchází se tak nadměrnému pocení při občasné práci. Při tomto střihu je už dobré alespoň částečně dekovat.

Postraňkový střih

Postraňkový střih patří mezi jeden z nejrozšířenějších střihů. Znamená odstranění zimní srsti na spodní straně krku, hrudníku a břicha boků a částečně i zadních nohou. To vše do linie postraňků – v nižší, středně vysoké či vysoké variantě.

Nízký střih je vhodný pro koně v základní tréninkové přípravě. Při středně vysoké variantě tohoto dekového střihu snese kůň nepřízeň počasí venku, je s ním zároveň možné plně pracovat. Při vysokém střihu je dekování už určitě nutností.

Dekový – čabrakový střih

Stříhá se po celém těle koně, srst zůstane zachována pouze na nohou a na hřbetě (ve tvaru přikrývky – proto název dekový). Tento typ stříhání sníží tepelnou funkci srsti, je proto potřeba věnovat pozornost riziku prochladnutí koně, dekování je nutné.

Honební střih

Honební střih je vhodný zejména pro ty koně, kteří i v zimním období těžce pracují a ve sportovních aktivitách je nešetříme. Stříháme celé tělo kromě nohou, na kterých zimní srst působí jako ochrana proti poškrábání a poraněním v drsnějších zimních podmínkách. Zimní srst se může ponechat v oblasti nad ocasem (tvar obráceného V). V případě honebního střihu se ponechává tvar sedla jako ochrana proti odřeninám (tvar je možné zvolit libovolně). Má-li kůň honební střih, musí se dekovat a pobyt v chladném prostředí se omezuje na minimum, zejména, je-li ostříhána také hlava koně a nemáme k dispozici krytí těchto náchylných partií.

Plný střih

Stříháme celé tělo, jen v oblasti nad ocasem se ponechává obrácený tvar V (trojúhelník). Někdy se ponechává také srst na kohoutku. Plný střih je vhodný pro koně v plném vytížení nebo pro výstavní koně. Pobyt ve výběhu se v podstatě nedoporučuje.

[Zdroj: equichannel.cz, andulla.cz]

 

Komentáře

Vložit komentář