Učíme se jezdit na koni

Učíme se jezdit na koni

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 30.9.2011 | Zobrazeno: 5 941x

Stejně jako je potřeba trénovat koně, musí se i jezdci správné jízdě naučit, a být zároveň tělesně a duševně pro jízdu zralí a pochopit potřeby koně. Teprve tak je možné docílit harmonie při společné jízdě. Přestože dobré jízdě se nenaučíme čtením knih, představíme vám přesto hlavní zásady, které je nutné se naučit, poznat a vycítit je. Přitom stále platí, že stejně jako může zkušený jezdec cvičit mladého koně, musí i nezkušený jezdec cvičit svou jízdu na zkušeném, dobře přiježděném koni.

Na co by jezdci při svém trénování neměli zapomínat?

Učíte se jezdit na koni? Myslete při učení na tyto 3 základní body, které vám při učení pomohou:

  • Správný sed jezdce
  • Používání vhodných pomůcek
  • Jezdecký cit

Základy správného sedu jezdce

Každý, kdo se učí sedět v sedle a následovat pohyby koně, se musí tento pohyb nejprve naučit a harmonizovat se s rovnováhou koně. Začátečníci často drží tělo v sedle křečovitě, příliš tisknou holeně nebo kolena. Každý jezdec se v prvé řadě musí naučit nenucenému, odpruženému a uvolněnému balančním sedu. Zároveň je potřeba myslet na to, že pro různé jezdecké disciplíny se používají odlišné druhy sedu, které také vyžadují podle situace plynulý přechod z jednoho sedu do druhého. Základní sed, kterému se nováčci učí je sed drezurní. Dává jezdci potřebnou rovnováhu.

Používání vhodných pomůcek

Teprve po zvládnutí základů správného sedu, když jezdec umí sedět uvolněně a v rovnováze, je možné působit také na koně vhodnými pomůckami. Ve chvíli, kdy je jezdec schopen jít s pohybem koně, je také schopen nezávisle na pohybu svého těla dávat koni pokyny sedem, holeněmi a otěžemi. Cvičený kůň pak spolupůsobením různých pomůcek správně zareaguje chodem, tempem a svým držením těla.

Každý, kdo s ježděním na koni začíná, se zákonitě domnívá, že nejvíce působení na koně dosáhne otěžemi. Teprve postupné získávání zkušeností a dostatečně dlouhý cvik naučí jezdce, že spolupracující pomůcky sedem a holeněmi jsou důležitější. Ucítí, že působení holeněmi a sedem povede koně dopředu, přičemž otěže mají hlavně zadržující účinky.

Intenzitu používání pomůcek ovlivňuje také stupeň citlivosti, zkušenosti a výcviku koně. Čím více je povaha koně citlivější, tím méně je na koně potřeba působit. Příliš časté a příliš silné používání silných impulzů a stále stejných pomůček vedou koně akorát k otupění. Naopak používání pomůcek způsobem, který zvyšuje a následně snižuje intenzitu, dokáže vést k udržení pozornosti koně a ke skvělé spolupráci. Hrubé pomůcky a trestání je tím nejhorším způsobem učení, jaký můžete zvolit. Kůň má skvělou paměť a trestání neodpouští. Naopak pochvala a odměna povedou k další ochotné spolupráci.

Jezdecký cit

Jak se výcvik zdokonaluje, uvolněný vybalancovaný sed se stává samozřejmostí, stává se i dávání pomůcek reflexem spojeným s určitými situacemi. Chcete-li si vybudovat perfektní jezdecký cit, zvolte si dobře ježděného koně a vyzkoušejte své jezdecké dovednosti i na jiných koních. Zvláštnosti každého koně již poznáte sami nebo za pomoci dobrého cvičitele.

Zdroj: www.mojekone3.estranky.cz

 

Komentáře

Vložit komentář