V Černobylu řídne stádo koně Převalského. Na vině jsou nejspíš pytláci

V Černobylu řídne stádo koně Převalského. Na vině jsou nejspíš pytláci

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 16.8.2011 | Zobrazeno: 4 681x

Poslední žijící divoký kůň – chráněný kůň Převalského se na Ukrajině stal lovnou zvěří. Na konci 90. let bylo do oblasti Černobylu vypuštěno stádo 31 koní. Zpočátku se jim dařilo dobře, stádo se do roku 2003 dokonce více jak zdvojnásobilo. Od té doby se počet koní Převalského snížil na 30 až 40 kusů. Podle BBC za vším stojí pytláci.

“Odstřelují je rychleji, než se koně stačí rozmnožovat. Mnoho lidí na Ukrajině sužuje velká chudoba, a tak je možnost obstarat si snadno maso zřejmě lákavá,” řekl pro BBC americký biolog Tim Mousseau.

Koně pytlačí hlavně kvůli masu

Ukrajinští zoologové se domnívají, že pytláci nestřílejí koně Převalského jen kvůli jeho masu, ale také kvůli kostem, které pak prodávají na černém trhu. Další z možností je, že koně likvidují vlci, nebo ve stádu řádí nějaká choroba.

Zoo Praha slaví další úspěchy

Jen díky lidské péči kůň Převalského přežil a nevyhynul. Velkou zásluhu na tom má pražská zoo, která v červnu podnikla nejnákladnější transport v historii – přepravila 4 koně Převalského do Mongolska. Na začátku srpna se v této zoo stal další malý zázrak – po čtyřech letech se tady narodilo hříbě koně Převalského. Má se čile k světu a časem se snad také dostane ke svým předkům do divokých stepí. Teď ale potřebuje spoustu péče.

Doufejme, že jednou budeme toto krásné zvíře vídat, jak se prohání v divoké přírodě.


Doufejme, že jednou budeme moci toto krásné zvíře vídat v divoké přírodě.

Zdroj:

www.ekolist.cz
www.zoopraha.cz

 

Komentáře

Vložit komentář