V tropických vedrech dejte pozor na přehřátí koní a myslete na prevenci

V tropických vedrech dejte pozor na přehřátí koní a myslete na prevenci

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 3.8.2012 | Zobrazeno: 3 708x

Letní počasí, tropická vedra a vysoké teploty v letních měsících koně snášejí mnohem hůře než lidé. Trénink, závody, cestování s koňmi v přepravnících a další aktivity se však většinou odehrávají bez ohledu na počasí, mnohdy se totiž plánují dlouho předem. Co bychom tedy měli vědět o tom, jak koně snášejí vysoké letní teploty a vedra? Jak poznat přehřátí? A jak tropické podmínky koním co nejvíce zpříjemnit?

Pozor na přehřátí koně

Jak poznáme, že došlo k přehřátí koně? Příznaků přehřátí je hned několik. Sledujte tělesnou teplotu koně a také tzv. CRT (z anglického Capillary Refill Time, čas naplnění kapilár).

Tělesná teplota koní

Tělesnou teplotu koní měříme rektálně (v řitním otvoru). V případě dospělých koní se rektální teplota pohybuje v rozmezí 37,2 až 38,5 °C. Dojde-li ke zvýšení teploty nad 39,5 °C, hrozí vyčerpání koně a další komplikace. (Teplota, která u koní klesne pod 37 °C je naopak známkou šokového stavu, který může nastat po větší ztrátě krve, vnitřním zranění nebo při bolestivých stavech.)

K přehřátí pravděpodobně došlo, pokud teplota koně přesáhla 40 °C a CRT (viz dále) se prodloužilo o více než 2 vteřiny.

Skutečně nebezpečné pro koně je, zvýší-li se jeho tělesná teplota nad 41 °C v kombinaci s dalšími příznaky, jako jsou:

  • zvýšená tepová frekvence,
  • slabý puls,
  • bledé nebo tmavě rudé sliznice,
  • celková otupělost,
  • nechutenství a
  • neochota pít, i přesto, že evidentně došlo k dehydrataci.

Jak změřit CRT

CRT změříte tak, že na chvíli prstem stlačíte dásně nad řezáky. Měříte čas, kdy bílé místo opět zrůžoví. Běžná doba je 2 – 3 sekundy. Trvá-li prokrvení déle než 4 vteřiny, pravděpodobně není krevní oběh koně v pořádku, čemuž byste měli věnovat pozornost.

Takto zvýšená teplota spolu s navýšenou dobou CRT již mohou znamenat vážné komplikace, proto bez váhání kontaktujte veterináře.

Důležitá je prevence

Odborníci radí, abychom na pohodu koní v horkých letních dnech a prevenci proti přehřátí mysleli ještě před tím, než dojde na plánovanou stresovou situaci nebo větší fyzickou zátěž koně.

Příjem tekutin

Horké počasí navíc v kombinaci s pohybem nebo se stresovými situacemi, jakými jsou soutěže nebo přeprava či změna prostředí, vedou ke zvýšenému pocení koní. Koně odvádí při pocení tekutiny po celém svém tělesném povrchu, musíme proto myslet na to, že u nich dochází k poměrně vysokému úbytku tělesných tekutin. V létě a v tropických dnech obzvláště proto více než jindy musíme myslet na to, aby koně měli dostatečný příjem vody.

Větrání, postavení do stínu a ochlazování celého těla

Aby nedošlo k přehřátí koně, odveďte jej na chladné místo. Musí-li být v uzavřeném prostoru, myslete na to, aby byl dobře odvětraný.
Jsou-li teploty vnějšího vzduchu opravdu extrémní, je možné koně ochlazovat také za pomoci vody na povrchu jeho těla. Koně můžete v horkých dnech postříkat chladnou vodou nebo jej otírejte vlhkou houbou. Zaměřte se především na partie krku a končetin, podobně, jako byste ochlazovali sami sebe. Po navlhčení koně na chvíli proveďte, aby došlo k efektivnímu ochlazení svalů. Poté koně znovu ochlaďte vodou.

V případě jakýchkoli komplikací však ke koni vždy volejte veterináře.

[Zdroj: Horké cestování, První pomoc pro koně]

 

Komentáře

Vložit komentář