Vhodné ustájení koní

Vhodné ustájení koní

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 14.12.2010 | Zobrazeno: 4 800x

Pokud jste se rozhodli pořídit si koně nebo už koně máte, ale nejste příliš zkušenými chovateli, pak budou další řádky pro vás jistě velmi užitečnými. Řekneme si něco málo o tom, jak by měla vypadat správná stáj.

Pokud se zajímáte o historii koně, jistě jste zjistili, že kdysi žili hlavně na pastvinách s velkým výběhem, dostatkem trávy a neomezeným pohybem. Dnešní život je spíše přizpůsoben chovatelům, než koním. Protože být zavřený ve stáji, je pro koně možná až deprimující. Můžeme ale udělat alespoň vše pro to, aby se kůň i ve stáji cítil dobře.

Venkovní ustájení

Tento typ ustájení se užívá hlavně pro primitivnější plemena. Přesto se dá říct, že je tento způsob tím nejlepším. Koně zde mají dostatek volnosti. Můžou se kdykoliv proběhnout nebo pást. Určitě je to pro ně příjemnější než být zavřený mezi čtyřmi zdmi. Ale i zde existuje přístřešek, kde si mohou odpočinout. Seno se jim nosí přímo tam.

Venkovní ustájení se používá hlavně v případě nutnosti ustájit velké množství koní. Má však velkou výhodu ve volném výběhu. Koně tak mají volný pohyb a dostatek čerstvého vzduchu, který podporuje jejich zdraví, posiluje pohybový aparát, srdce a plíce. Také se tak často vyhnou tzv. stájovým zlozvykům. Na druhou stranu venkovní ustájení má i svá negativa: Kvůli velkému výběhu se s koňmi hůře manipuluje, ne jednoduše se kontrolují a ošetřují. Při využití venkovního ustájení by se mělo dodržovat stejné složení stáda.

Ustájení v boxech

Jedná se o mnohem častější a známější variantu ustájení. Koně jsou ustájení v budově, která musí být dobře provětrávána, musí zde být určitá teplota, vlhkost a světlo. Koňským domovem jsou boxy nebo jsou uvázáni ve stáních. Pokud žijí v v boxech, mají možnost alespoň minimálního pohybu. Velikost boxu musí být minimálně 3,5 x 3 m. V boxu je nutný přísun krmiva, musí mít žlab, vědro s vodou a seno na zemi. Země by měla být vyspádovaná tak, aby moč mohla odtékat do žlábků a nezůstávala pod kopyty koní. Stěny musí být z mříží a ze dřeva – dřevo je vhodné pro spodní části a mříže pro horní. To proto, že koně jsou velmi zvědavá zvířata a musí mít přehled, co se kolem děje.

Tento typ ustájení je pro chovatele rozhodně pohodlnější. Mají nad svým koněm přehled a dobrou přístupnost. Koně se však v boxech mohou nudit, a proto si mohou vypěstovat stájové zlozvyky. Také jejich zdraví je ohroženo. V boxech se udržují bakterie, plísně, patogenní látky a kůň pak často podléhá nejrůznějším nemocem. Nedostatečný pohyb působí na kostru, svalstvo a oběhový systém. Proto by měl kůň ustájený v boxech mít možnost pást se alespoň část dne na pastvině, abychom se těmto problémům vyvarovali.

Jak by mělo vypadat okolí stáje?

Okolí stáje musí být čisté a upravené, stejně jako samotná stáj. Kromě stáje by měl mít chovatel k dispozici také místnost pro postroje, vhodné místo pro skladování hnoje, krmiva, podestýlky a místnost pro koňskou lékárnu. Koňský výběh by měl být čistý, bez blát, bez děr, aby si kůň nemohl ublížit. Zajímavostí je, že kůň během pár měsíců vyprodukuje až pět kubických metrů hnoje. Proto musí mít chovatel zajištěn pravidelný odvoz hnoje.

Ať už tedy máte nebo se chystáte pořídit si stáj, mějte na paměti, že koně mají také své potřeby a touhy. Pokud je to tedy možné, omezte jeho ustájení mezi čtyřmi zdmi na minimum a nechte ho radši volně postávat a pást se na pastvině. Kůň bude spokojený a vy s ním budete mít méně starostí. Ať už s jeho zdravím, tak i s již zmíněnými zlozvyky. Tak bude šťastný chovatel i jeho kůň.

 

Komentáře

Vložit komentář