Vše, co potřebujete vědět o podkovách

Vše, co potřebujete vědět o podkovách

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 17.2.2010 | Zobrazeno: 7 513x

Jistě není potřeba příliš vysvětlovat, k čemu slouží koňská podkova. I malé dítě by jistě dokázalo říct, že podkova především chrání kopyto koně před opotřebováním. Málokdo však již ví, že existuje mnoho druhů podkov a že podkovy mají mnohem širší význam. Proto jsme pro vás připravili několik základních faktů o druzích podkov.

Jak již bylo zmíněno, podkovy slouží především jako ochrana kopyt před opotřebováním. Zároveň však také pomáhají snížit namáhání šlach a riziko uklouznutí koně. Slouží rovněž jako ortopedická pomůcka – podkova může pomáhat při napravování nepravidelného postoje koní. Speciální podkovy se používají pro léčení některých onemocnění a úrazech kopyt.

Předchůdcem dnešních podkov byly lýkové hiposandály, které se přivazovaly ke kopytu. S kovovými podkovami přišli jako první pravděpodobně až Keltové. Na našem území se kovové podkovy začaly používat pravděpodobně až v 10. století. Dříve byly podkovy vyráběny ručně. Od poloviny dvacátého století se ale podkovy vyrábějí především strojově a podkovář je již jen upravuje. Výhodou tohoto postupu je především cena a čas. Dřívější individuální výroba měla výhodu v tom, že podkova byla vyráběna koni přímo na míru, a tak mnohem lépe seděla na konkrétní kopyto. Dnes již ruční výroba podkov ustupuje a existuje jen malé množství podkovářů s ruční výrobou.

Dnešní podkova se obvykle vybírá především podle tvaru a velikosti kopyta a podle činnosti, ke které je kůň používán. Podkovy se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastěji se pravděpodobně setkáte s podkovou kovovou. Můžete se však setkat také z podkovami z hliníku, oceli, různých slitin nebo i z gumy a plastů. V současnosti podkova obvykle váží mezi 0,5 až 1,5 kg.

Při kování koně potřebuje kovář většinou zvláštní podkovářské hřebíky, tzv. podkováky. V dnešní době však existuje také možnost využít podkov nalepovaných. Podkovy se liší mimo jiné také podle druhu kování. Buď je podkova připravena předem a ková se za studena, nebo se tvaruje přímo na místě, za tepla.

Na spodní straně kopyta vždy najdete rýhu s dírami, která je určena pro umístění podkováků. Rýha musí být správně vyhotovena, jinak by mohlo dojít nejen k poškození podkovy, ale také k poranění kopyta koně. Součástí podkovy je také “čapka”, neboli výběžek vykovaný z předního okraje podkovy, který zabraňuje posunutí podkovy po kopytu. Součástí některých podkov mohou být také ozuby, hmatci nebo plátky. Ty chrání podkovu před rychlým opotřebením. Ozuby nadzvedávají zadní část kopyta a používají se především u tažných nebo parkurových koní. V zimě se využívá ostrých ozub, v létě tupých. Ty mohou být buď přímo vykované nebo vyměnitelné. U některých podkov můžete najít také hmatec. Je to hranol se dvěma hroty, který je na spodní straně kopyta. Může být šroubovací, připevněný pomocí závlaček či háčků, nebo se jednoduše zastrkuje.

Aby podkovy správně plnily svou funkci a chránily kopyta koní, doporučuje se překovávat koně pravidelně v rozmezí šesti až osmi týdnů.

Podkovy se dělí především podle použití koně – jiné podkovy používáme pro koně tažné, sportovní, dostihové, jezdecké, kočárové, skokany a klusáky. Zároveň se rozlišují podkovy určené pro zimní a letní období; podkovy malé, střední a velké – v závislosti na vnějším obvodu podkovy. Výběr však ovlivňuje především tvar kopyta. Existují různé typy podkov, které slouží k různým účelům. Ukážeme si nyní rozdíl mezi některými ze základních druhů podkov:

  • Pantoflice je základním druhem podkovy. Charakteristická je především tím, že nemá ozuby ani hmatce a kopyto se zvedá jen o výšku podkovy. Tento druh podkovy snižuje především riziko uklouznutí a namáhání šlach. Je vhodná pro koně jezdecké a kočárové.
  • Stihavky se používají na zadní nohy koní, kteří mají nepravidelný chod a zadní nohy zraňují přední, nebo pro skokanské koně.
  • Strouhavky se používají u koní, kteří se strouhají.
  • Podkovy s hmatcem jsou určeny pro tažné koně.
  • Zámková podkova je speciální druh podkovy. Charakteristická je tím, že má přepážku, která spojuje obě patkové části podkovy. Tento druh podkovy se používá při některých onemocněních a úrazech kopyt (např. při rozštěpu).

V našem e-shopu si můžete vybrat z několika druhů podkov i jiného podkovářského vybavení. Nahlédněte do naší nabídky, inspirujte se a objevujte novinky a zajímavosti v našich článcích v magazínu.

 

Komentáře

Vložit komentář