Vše o smyslech koně

Vše o smyslech koně

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 24.5.2010 | Zobrazeno: 5 961x

Koně mají velice vytříbené a citlivé smysly, které dokonale spolupracují s jejich základními instinkty. Zatímco chuť má kůň vyvinutou méně než ostatní savci, jeho sluch, čich a zrak jsou výjimečné. Koně díky čichu poznají naši nervozitu, slyší zvuky pro nás neslyšitelné a také panoramaticky vidí. A to ještě zdaleka není všechno. Aby kůň byl v pořádku, je nutné se něj také správně starat a pečovat.

Zrak

Koně mají oči umístěné po stranách hlavy. To jim umožňuje vidět všechno kolem sebe, aniž by museli otáčet hlavou. Každým okem vidí jiný obraz. Ale přímo před sebou a za sebou má kůň mrtvé pole. Proto bychom k němu nikdy neměli přistupovat přímo zepředu, ale raději ze strany, abychom jej nevyplašili. Vidění koně je ostré na vzdálenost několika set metrů. Dále se orientuje sluchem a čichem. Kvůli tomu, že přímo před sebe kůň dobře nevidí, zdvihá nebo naklání při přeskakování překážky kůň hlavu tak, aby ji dobře viděl. Avšak při samotném skoku už je odkázán jen na jezdce. Stejně jako s ušima, umí hýbat každým okem nezávisle na sobě a dnes už je zjištěno, že jím dokáže rozlišovat jen některé barvy – červenou, žlutou, modrou a zelenou.

Čich

Koně mají velmi dobře vyvinutý čich. Využívají ho k prozkoumávání okolí. Dokážou už na dálku vycítit, zda se k nim blíží přítel nebo nepřítel, či je někde poblíž klisna. Dokonale také poznají, když je člověk nervózní. Změní se mu totiž složení vůně a kůň je potom nesvůj. Podle toho se může i zachovat.

Pokud se chceme koni zalíbit, musíme se vyvarovat jakýchkoliv parfémů. Ty jim nevoní. Neklidní jsou také v blízkosti jatek, kde cítí krev. Pokud kůň ucítí něco zvláštního, můžeme vidět, jak zvedne nozdry a zároveň také obrátí naruby horní pysk. Tomu se říká flémování.

Zajímavostí také je, že pokud podáme koni vodu nebo potravu, nejdříve ji důkladně očichá, zda není toxická, nebo otrávená.

Sluch

Kůň slyší mnohokrát lépe než člověk. Svými pohyblivými ušními boltci dokáže otáčet na stranu a zachytávat nejrůznější zvuky. Každým uchem umí otáčet až o 180 stupňů. Díky tomu slyší odlišné zvuky z obou stran. Je velmi citlivý na hluboké i vysoké tóny, které člověk ani nepostřehne. Příliš velký hluk koně nesnášejí příliš dobře. Ke koni proto vždy mluvíme klidným a tichým hlasem.

Podle postavení uší poznáme, jakou má kůň náladu. Pokud uši leží, znamená to strach nebo rozzlobení. Pokud se hýbou dopředu a dozadu, cítí se dobře. Jestliže má uši postavené do pozoru, znamená to, že ho něco zaujalo a napjatě čeká. A nakonec, když má uši volně a odpočívá, je spokojený. Jejich schopností je také slyšet odražené zvuky, např. své frkání ve tmě a odhadnutí tak vzdálenosti překážky.

Chuť

Koně jsou v jídle vybíraví. Než aby snědli něco, co jim nechutná, radši zůstanou hlady. Dokážou rozlišit jedovaté a neškodné rostliny. Nikdy se nedotknou například pryskyřníku. Jejich chuťové buňky milují slanou a sladkou potravu, zato nepozřou kyselou a hořkou. Proto když chceme zvířeti udělat radost, dejme mu mrkev, jablko, nebo kostku cukru. S cukrem by se to však nemělo přehánět. Tak jako člověk, i koně mohou trápit zubní kazy.

Hmat

Koně jsou velmi citliví na bolest, ale také na popleskávání či pohlazení. Jemné podráždění kůže, zejména pod bradou a na nose je jim velmi příjemné. Kožní hmatová tělíska má uložena po celém těle. Například když mu na záda sedne moucha, ihned to ucítí a odežene ji ocasem nebo zachvěním podkožních svalů. Na dolním a horním pysku mají dlouhé hmatové brvy, díky kterým prověřují své okolí. Hmatové vousy u brady mu nikdy nestříháme.

Koně kromě dobře vyvinutých smyslů, mají také šestý smysl. Už kolikrát upozornili na blížící se povodně, zemětřesení či další pohromy. Koně jsou pro náš život nenahraditelnými zvířaty.

 

Komentáře

Vložit komentář