Vše o Velké pardubické

Vše o Velké pardubické

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 12.4.2010 | Zobrazeno: 3 388x

Tak jako každým rokem, i letos se druhou říjnovou neděli bude konat jeden z nejprestižnějších a nejtěžších dostihů v Evropě. Tyto dostihy mají dlouhou tradici a začínaly už v roce 1836 na chlumském panství Oktaviána Kinského. Poté se konání dostihů přemístilo do Pardubic, zásluhou knížete Františka Lichtenštejnského. Zde byl terén podobný anglickému parku, proto se toto město ujalo a až doteď se zde dostihy opakovaně konají.

Něco málo z historie

Na počátku se pořádaly hony. Vyšší šlechta na koních se smečkou psů pronásledovala zvěř a překonávala přitom různé přírodní překážky. Tento druh zábavy se brzy stal velmi oblíbeným i v Čechách. Nejstarším závodem, Velkou liverpoolskou, který se konal roku 1836 v Anglii, se nechalo inspirovat i mnoho dalších zemí. Výjimkou nebyla ani Česká Republika. V Pardubicích se roku 1856 vybudovala první závodní dráha a díky snaze o jedinečnost vzniklo nezvyklé uspořádání překážek a dráha se stala velmi obtížnou.

První Velká pardubická se běžela 5. listopadu 1874. Výhrou tehdy bylo 8000 zlatých. Na startu stálo 14 koní a do cíle doběhl jako první anglický žokej se svým koněm Phantome. Celá tato událost vyvolala mnoho zájmu a ohlasu a vznikla tak nová každoroční tradice (s výjimkou válečných let).

Jak je to dnes?

Dnes se Velká pardubická koná každý rok vždy ve stejnou dobu. Dráha dostihu měří 6900 metrů a má 31 překážek. Na trati se setká přibližně 15-20 koní s těmi nejlepšími žokeji, a to nejen z České republiky. Závod trvá 9-10 minut.

Dostih má vždy jen jednoho vítěze. Rekordmanem je u nás bezpochyby Josef Váňa, který vyhrál již šestkrát (v letech 1987, 1988, 1989, 1991, 1997 a 2009). A je tedy zatím i jediným šestinásobným vítězem v historii závodů. Zajímavostí je, že roku 2008 se poprvé na startu potkal se svým 18-letým synem. Byla to velká událost, protože za posledních 50 let k ničemu podobnému na těchto závodech nedošlo.

Přestože je Josefu Váňovi už 56 let, tohoto sportu se stále ještě nechce vzdát. V roce 2008 sice pronesl, že už nikdy nebude závodit, ale o rok později stál opět na startu a poté i na stupni vítězů.

Perličky ze zákulisí

  • Kůň Železník, který vyhrál Velkou Pardubickou již čtyřikrát.
  • Nový časový rekord je z roku 2008 – 8:59,9 minut. Vítězství patří žokejovi Bartošovi a koni Sexteen.
  • Roku 1909 dostih nedokončil žádný kůň.
  • Roku 1920 byl dostih ukončen bez vítěze. Jediný Jonathan, který doběhl do cíle, byl diskvalifikován pro překročení daného časového limitu.
  • Nejmladším vítězem byl Josef Vavroušek roku 1956 na koni Letci.
  • Nejstarším vítězem je amatér Vladimír Hejmovský, který se stal ve svých 59 letech vítězem spolu s koněm Salvádor.
  • Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké pardubické, byla v roce 1937 Lata Brandisová spolu s klisnou Normou.
  • Jediný žokej, který vyhrál čtyři ročníky za sebou, byl Peter Gehm (v letech 2001–2004).
  • Anglický jezdec Williamson, který ve Velké pardubické zvítězil v letech 1890 a 1893, je jediným, jehož jméno najdete také na listině vítězů Velké národní steeplechase v Liverpoolu.

Letos se bude konat již 120. ročník Velké pardubické. Nechme se překvapit, zda Josefa Váňu i v jeho 57 letech zase uvidíme na startu, nebo přenechá žezlo vítěze ostatním. Tak či tak, držme Čechům palce.

Pokud Vás zajímá, jak musí být koně a jejich žokejové při Velké Pardubické a ne jen při ní vybaveni, podívejte se na naše internetové stránky. Najdete zde mnoho zajímavých doplňků a vybavení.

 

Komentáře

Vložit komentář