Vyměňte tenisky za jezdecké boty

Vyměňte tenisky za jezdecké boty

1x komentář Napsal: admin | Magazín | 13.5.2011 | Zobrazeno: 11 649x

Většina z vás se stala určitě někdy svědkem situace, jak někteří jedinci (jezdci) sedají do sedel s různými atypickými jezdeckými botami. Takovými (ne)jezdeckými botami bývají velmi oblíbené tenisky, které mají příliš nízkou a hladkou podrážku a jsou ke kotníku, nebo boty, které mají vysoký podpatek či vysokou traktorovou podrážkou. To je však jenom několik faktických postřehů. Najdou se i tací, kteří s odvahou nasedají na koně v páskových sandálech. Taková obuv je sice levnější a dostupnější nikoli však bezpečná.

Kvalitní jezdecká bota je nedílnou součástí bezpečného ježdění a samozřejmě dobrá bota také přispívá k pohodlnější jízdě. I když se neproháníte po závodních kolbištích a patříte mezi rekreační jezdce, či jezdce, kteří koně trénují, nepodceňujte jezdecké vybavení. Špatná bota totiž způsobuje vážné zdravotní úrazy a s tím související nepříjemnosti.

Několik příkladů, co může nastat, když budete jezdit v (ne)jezdeckých botách:

  • Tenisky s nízkou, měkkou a hladkou podrážkou zapříčiní prokluzování třmenu a nedostatečnou oporu nohy v botě. Stejně tak tenisky ke kotníku nechrání nohu jezdce a při pádu si jezdec může kotník lehce poranit.
  • Vysoký podpatek u boty brání bezpečnému vytáhnutí nohy ze třmenu. Noha jezdce může zůstat, kvůli podpatku ve třmenu tzv. “zaseknutá”.
  • Boty s vysokou podrážkou brání rychlému vytáhnutí nohy ze třmenu a při pádu (pokud se neotevřou třmenové zámky) může jezdec zůstat viset za nohu ve třmenu.

Určitě existují i další příklady, které bychom zde mohli uvést. Přesto se raději zmíníme o tom, jak vlastně má kvalitní jezdecká bota vypadat a fungovat.

Proč jezdit v jezdeckých botách a jaké varianty jsou dostupné

Jezdecké boty by měly mít pevnou podrážku s nízkým podpatkem, aby třmen neproklouzával. Úplně top nejlepší boty jsou boty vysoké, které jsou buď kožené nebo gumové. Vysoké boty zajišťují pohodlné a kvalitní ježdění, a i noha jezdce je v botě 100% pevná. Ježdění s kvalitními jezdeckými botami se nedá srovnávat s jízdou v teniskách. Jenom musíme upozornit, že v gumových botách se noha více potí, ale na druhou stranu jsou levnější než boty kožené. Samozřejmě záleží na vašich finančních možnostech.

Další variantou jsou jezdecké boty nízké neboli pérka. Je to vlastně kotníková gumová nebo kožená bota, která je podrážkou a stylem totožná s vysokými botami. Pérka je dobré zkombinovat s jezdeckými chapsy, které se vyrábějí buď ze syntetických materiálů nebo kůže. Pérka s chapsy jsou jednoznačně spolehlivou náhražkou vysoké jezdecké boty a i cenově tento komplet vychází příznivěji. Syntetické chapsy jsou pro lepší držení tvaru doplněny ještě o elastickou gumu.

Specializované obchody nabízejí samozřejmě také boty a chapsy pro westernové ježdění nebo jezdecké termo a zimní boty. Pokud tedy přemýšlíte nad koupí jezdeckých bot, určitě se podívejte na nabídku v našem e-shopu www.jezdeckepotreby-pegas.cz.

 

Komentáře

  • Odpovědět
    Pepina 18.5.2011 v 08:09
     

    Tak je mi teprve 15, ale u koní se pohybuji již od mích 10 let. Bohužel na první pořádné jezdecké boty stále šetřím :/ . Kdyby měl někdo nějaké starší na prodej tak se mi prosím ozvěte. Ráda je koupím. Velikost nohy 39

 

Vložit komentář