Zajímavosti z koňské fyziologie

Zajímavosti z koňské fyziologie

0x komentář Napsal: admin | Magazín | 19.1.2011 | Zobrazeno: 4 921x

Fyziologie koně je velmi zajímavá. Rozdíl mezi člověkem a koněm je jasně patrný. Přesto jsou některé znaky u lidí stejné jako u zvířat. Uvedeme si nyní několik zajímavostí a odlišností ve fyziologii koně a člověka.

Hlava

Hlava koně se dá rozlišit několika způsoby – podle váhy nebo např. podle profilu. Má-li kůň příliš těžkou hlavu, je nemotorný a špatně s ní otáčí. Naopak má-li ji příliš lehkou, není pro něj dostatečným závažím při skocích. Nejlepší proto je zlatý střed.

Koňské hlavy rovněž můžeme dělit také podle profilu na hlavu rovnou, klabonosou, štičí, volskou, klínovitou, babskou a ovčí.

Hmatové chlupy

Hmatové chlupy má kůň umístěn v oblasti očí. Některé jsou méně tuhé, jiné jsou naopak pevnější. Všechny jsou ale dostatečně dlouhé na to, aby podpořily koňské reflexy. Díky hmatovým chlupům totiž kůň rozeznává, co se děje v blízkosti jeho očí a stimulují reflex mrkání. Chlupy se proto nesmíme nikdy stříhat. Kůň by kvůli tomu přišel o tento drahocenný reflex. Kromě chlupů rostou koním na očích také řasy, podobně jako člověku. Řasy chrání oči koně před nečistotami a prachem.

Člověk versus kůň

Kůň má podobně jako člověk páteř skládající se z obratlů. Existuje však několik odlišností mezi páteří koně a člověka. 7 krčních obratlů je společných pro člověka i pro koně. Zatímco však člověk má pouze 12 hrudních obratlů, kůň jich má 18. Bederních obratlů má kůň 6 (člověk 5). Počet křížových obratlů se u člověka a koně neliší. Kůň má však ocas, a proto musí mít o mnoho více kostrčních obratlů. Podle délky ocasu jich má 15-21, zatímco člověku jich stačí pouhých 4-5.

Nejdůležitějším orgánem, díky kterému existujeme, je srdce. Lidské srdce váží přibližně 300 g, zatímco koňské srdce váží neuvěřitelných 5-8 kg.

Přirozená křivost koně

Tak jako se člověk rodí s dvěma nohama, dvěma rukama a trupem, kůň se rodí s přirozenou křivostí těla. Je to díky poloze ještě nenarozeného hříběte v břiše matky. Hříbě je ve většině případů stočeno na levou stranu. Po narození hříběte proto obvykle při pastvě dává kůň dopředu levou nohu častěji než pravou. Je to pro něj snazší, protože má plošší hřívu na levé straně a také plošší levé kopyto. Znalost tohoto faktu je pro nás důležitá. Může nám totiž pomoci při pozdějším výcviku.

Toto zakřivení bohužel patří mezi koňské handicapy. Odráží se to na jeho zdraví. Klouby jsou nestejnoměrně zatížené, nárůst svalů není souměrný a pro koně to může být v krajních případech až bolestivé. Pravidelným cvičením se však může zakřivení alespoň mírně zlepšit.

Trávení koně

Trávicí soustava člověka se skládá z úst, hltanu, jícnu, žaludku, tenkého, slepého a tlustého střeva a konečníku. A jak je to u koní? Můžeme říci, že koňská stavba trávicí soustavy je více méně stejná jako lidská. Mezi výjimky patří jícen, který vede až do žaludku a těsně před žaludkem se hodně zúží a vchází do něj pod ostrým úhlem. Díky tomu koně nemohou zvracet a např. špatná potrava musí projít celým trávicím systémem.

Koňský žaludek se oproti lidskému skládá ze dvou částí. Z části žláznaté a bezžláznaté. Bezžláznatá část je jakýsi předžaludek. Který se vyskytuje i u přežvýkavců. Obsah žaludku člověka činí 1-2 litry a obsah žaludku koně je 15 litrů. Kůň nemá na rozdíl od člověka žlučník. Za zmínku stojí také slepé střevo. To vede od pánevní dutiny až po hrudní kost a jeho obsah je asi 50 litrů.

K tomu, aby kůň správně a rychle trávil, je důležitá vyvážená strava, která obsahuje cukry, tuky, bílkoviny, vitaminy, minerály a velmi důležitou vlákninu. Na to by měl každý správný chovatel dbát. Vrátí se mu to nejen ve zdraví koně, ale také v jeho vzhledu a poslušnosti.

 

Komentáře

Vložit komentář