Zákony a právní záležitosti spojené s koupí koně

Zákony a právní záležitosti spojené s koupí koně

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna | 30.9.2011 | Zobrazeno: 4 363x

Nedávno jsme se v Magazínu PEGAS věnovali tomu, na co si při koupi koně dát pozor a jak vybrat správného koně – v článku Kupujeme koně. Dnes trochu zabrouzdáme do zákonů, paragrafů a předpisů a podíváme se na právní záležitosti, které jsou se správnou koupí koně spojeny.

Paragrafy, vztahující se ke koupi koně

Uvažujete o koupi koně? Na které zákony přitom musíte myslet? Koupit si koně není levná záležitost a vybrat si ke koupi vhodnou klisnu nebo hřebce také není jednoduché. Při koupi koně musíte myslet nejen na jeho zdravotní stav a výkonnostní parametry či původ, ale také na to, jak prodej a koupi správně zrealizovat. Co o koupi koně říkají paragrafy? Jaké jsou práva a povinnosti vás jako kupce a na co si dát pozor?

Kupující a prodávající, sepsání smlouvy

Podle ustanovení § 588 občanského zákoníku vznikne prodávajícímu na základě kupní smlouvy povinnost předmět koupě (tedy koně) kupujícímu odevzat. Kupujícímu vzniká povinnost předmět (koně) převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou kupní cenu. Předmět koupě přitom musí být zcela jednoznačně a nezaměnitelně určen. V případě prodeje a koupě koní proto tedy nestačí mít ve smlouvě zaneseno jen jednoduché označení “ryzák, narozen 1996, za 22 000 Kč”. Prodávající je povinnen koně identifikovat i ve smlouvě jeho životním číslem, příslušností k plemeni, přesným datem narození a má-li kůň svůj původ, pak jeho konkrétními předky. Kupní cena musí být ve smlouvě také zahrnuta, stejně jako datum splatnosti, způsob úhrady nebo místo složení ceny. K platnosti kupní smlouvy v případě koupě koně není nutná její písemná podoba, ale s ohledem na případné budoucí spory vám doporučujeme písemnou smlouvu určitě vypracovat.

Jak je to s koupí koně od 3. osoby

Uzavřete-li kupní smlouvu a jako prodávající bude místo vlastníka koně uveden zprostředkovatel koupě, kupní smlouva nevznikne a není platná. V případě, že kupujete koně od 3. osoby, která sama není vlastníkem koně, bezvýhradně si od prodávajícího vyžádejte písemnou plnou moc k uzavření kupní smlouvy. V písemné smlouvě pak trvejte na tom, že bude uveden jako prodávající skutečný majitel koně a 3. osoba bude výslovně uvedena jako zastoupení na základě konkrétního dokumentu. Plná moc se pak stává přílohou této smlouvy.

Zdroj: www.equichannel.cz

 

Komentáře

Vložit komentář