Zimní srst koní – stříhat nebo nestříhat?

Zimní srst koní – stříhat nebo nestříhat?

0x komentář Napsal: admin | Magazín, Poradna, Zajímavosti | 24.10.2012 | Zobrazeno: 5 295x

Zima se blíží a proto už přibližně od září většině koní začíná postupně narůstat zimní srst. Říjen je ten správný měsíc na první ostříhání. Pokud stále váháte, zda koně na zimu stříhat nebo ne, je tento článek určen právě vám.

Na téma stříhání koní a jejich správné dekování a péče o koně v zimních měsících pro vás v nadcházejících týdnech připravujeme seriál hned několika článků, je-li to to pravé téma pro vás, sledujte naše novinky prostřednictvím sociálních sítí: Jezdecké potřeby Pegas Facebooku nebo na Jezdectví na Twitteru a nic z našich článků vám neuteče.

Pár poznámek k zimní srsti koní a její funkčnosti

Aby zimní srst správně fungovala a izolovala tělo koně co nejlépe, je zapotřebí, aby byla suchá a přirozeně promaštěná kožním mazem. Pak dokáží chladové receptory, které zaregistrují vnější ochlazení, napřímit jednotlivé chlupy tak, aby v “naježených” chlupech zůstala zachycena silnější vrstva vzduchu jako izolant.

Kvalitní zimní srst se skládá ze různých typů osrstění:

  • Podsada je složena z krátkých jemných chlupů, které na kůži narostou ve velké hustotě a tepelně izolují pokožku.
  • Pesíky jsou dlouhé rovné chlupy, které se nacházejí nad podsadou. Díky své hrubosti dokáží ochránit tělo před vnějšími vlivy, jako je vlhko, déšť a sníh.
  • Žíně jsou velice tvrdé a dlouhé chlupy, nacházející se na nejnáchylnějších částech těla koně – na horní části krku, na vnitřní části stehen a na zadní části stehen. Chrání koně především před větrem a deštěm.

Kvalitní zimní srst dokáže koně před chladem dostatečně ochránit

Zimní srst, která je kvalitní, dokáže tedy koně bezpečně chránit před prochladnutím i před vnější vlhkostí. Každé plemeno koní má samozřejmě v závislosti na svých původních přírodních podmínkách vyvinuté jiné zimní osrstění.

Plemena, která pocházejí z vlhkých chladných oblastí (např. řada poníků), mají skvěle přizpůsobené a vyvinuté žíně a pestíky pro přežití v chladných měsících. Plemena, která pocházejí ze suchých a teplejších oblastí (arabská plemena, achal-teke apod.) mají zimní ochlupení jemnější. Pokud koně pochází z oblastí, kde jsou běžné velice mrazivé zimy (plemena typu převalského apod.), mají zpravidla hustější podsadu zimní srsti.

Kvalita zimní srsti koní ale nezávisí pouze na plemeni koně, ale také na tom, zda se jedná o koně mladého nebo starého, v jakém je kůň zdravotním stavu nebo jak kvalitní výživy (minerály, vitamíny, vláknina) se mu dostává. Ostatně o této problematice jsme se zmínili již v článku Koně a velké zimní mrazy – je to problém? věnovaném mimo jiné přirozené termoregulaci koní v zimě.

Kvalitní zimní srst nemusí mít (a dekování proto mohou vyžadovat i když mají svou zimní srst):

Kdy je lepší zimní srst koním ponechat a kdy koně ostříhat?

Podle toho, jak kvalitní zimní srst je (viz výše) a v závislosti na tom, v jakých podmínkách se kůň v zimních měsících pohybuje (venkovní kryté stání, ustájení ve vyhřáté stáji apod.) a jaké fyzické zátěži a dennímu režimu je v průběhu zimy vystavován, se pak jednotlivě rozhodujeme, zda koni zimní srst ostříháme plně, částečně nebo vůbec ne.

Koně se v zimě zahřívají pohybem a prostřednictvím vhodné stravy s dostatečným obsahem vlákniny v dostatečném množství s dostatkem tekutin. Pokud je tedy kůň vystaven přirozenému prostředí, je na ně zvyklý, má dostatečné množství pohybu a vláknité stravy a tekutin, je v dobré kondici (má dost svalové hmoty, je zdravý) a má narostlou kvalitní zimní srst, je vhodné, nechat mu zimní srst, která jej bude dostatečně proti zimnímu počasí a chladným teplotám chránit. Dbáme přitom na to, aby bylo o zimní srst správně pečováno (o tom si řekneme v některém z příštích článků) a dbáme také na správné dekování – viz články Tipy k používání a údržbě dek pro koně a k zimnímu ustájení a Péče o koně v zimním období.

Budete s koněm v zimě hodně pracovat? Ostříhejte jej.

Pokud ale kůň bude vystavován větší fyzické námaze a budeme s ním i v zimních měsících pracovat, mohlo by zimní osrstění způsobovat nepřiměřené přehřívání koně při práci. Opocená zimní srst by pak mohla být naopak zdrojem problémů, protože zvlhlá nebo zcela mokrá zimní srst nedokáže vytvořit dostatečné množství izolační vrstvy. Chlupy se nepostaví a nevytvoří prostor pro vzduch, který tělo izoluje. Hrozí naopak prochladnutí koně po práci spojené s řadou zdravotních rizik. Takového koně je určitě lepší na zimu ostříhat a používat různé deky přizpůsobené k odlišným účelům.

Podle charakteru jeho zimní srsti a podle toho, jak moc bude kůň v zimě pracovat, pak volíme ostříhání koně buď úplné nebo jen částečné. V příštím článku si představíme některé typy střihů zimní srsti, které můžeme zvolit.

[Zdroj: http://www.equichannel.cz/, https://www.magazinpegas.cz]

 

Komentáře

Vložit komentář